Stół stanowi często centrum domu – to właśnie wokół niego gromadzą się goście. Aby był jednak funkcjonalny, musi być otoczony wygodnymi krzesłami. Jak wybrać najlepsze? Wybór nie jest oczywisty, a pod uwagę należy wziąć kilka istotnych czynników. Podpowiadamy, jak dobrać idealne krzesła do jadalni.

Jakie dobrać wygodne krzesła do jadalni?

Planując zakupy akcesoriów i wyposażenia, zwykle w pierwszej kolejności zwracamy uwagę na walory estetyczne. Są one bardzo ważne, ponieważ odpowiadają za to, jak, i czy w ogóle dany mebel wpisze się w charakter pomieszczenia. Warto tutaj dbać o wizualną spójność, ale pod żadnym względem nie wolno zapominać o takich kwestiach jak wygoda czy funkcjonalność. Jadalnia jest tego najlepszym przykładem – nawet najpiękniejszy zestaw nie zda egzaminu, jeśli nie będzie praktyczny, a więc łatwy do utrzymania w czystości. W tym artykule przyglądamy się samym krzesłom, ale o tym, jak odpowiednio zaaranżować jadalnię, dowiesz się z naszego wpisu Podpowiadamy: jak urządzić przytulną jadalnię?.

Jakie powinno być więc idealne krzesło do jadalni? Dopasowane do naszych potrzeb! Trzeba także pamiętać, że krzesła muszą być spójne ze stołem, a przede wszystkim wygodnie się przy nim mieścić. Od długości i szerokości stołu zależeć będzie sama ilość krzeseł. Jedno zajmuje zwykle ok. 60 cm, dlatego warto starannie wyliczyć pozostałą przestrzeń.

Jak wybrać krzesła do stołu w jadalni?

To, jakie konkretnie krzesła sprawdzą się w danej jadalni, zależy od jej wymiarów i stylu. Istnieje jednak szereg aspektów, na które zawsze należy zwracać uwagę. Tym elementom warto się przyjrzeć:

  • Wysokość krzesła – dobrze dobrane krzesło pozwala na pełną swobodę ruchów pod blatem stołu. Wysokość dobiera się zatem w odniesieniu do wysokości stołu. Przyjmuje się, że siedzisko nie powinno znajdować się wyżej niż 49 cm od podłogi. Zapewnia to należytą przestrzeń i umożliwia wygodną postawę.
  • Głębokość siedziska – m.in. od niej zależy to, czy siedzenie będzie komfortowe. Zbyt płytkie siedzenie skoncentruje na nogach spore obciążenie, z kolei siedzisko głębokie sprawi, że stopy mogą nie dotykać podłogi, co jest niekorzystne dla kręgosłupa. Zgodnie z wyliczeniami, idealna sytuacja to taka, w której około 1/3 uda znajduje się poza siedziskiem.
  • Oparcie – przy stole spędza się wiele czasu, dlatego sylwetce należy umożliwić przyjęcie wygodnej pozy, by nie powodować przeciążeń kręgosłupa. Nie powinno się jednak stawiać na bardzo wysokie oparcia, ponieważ mogą one optycznie zagracać przestrzeń.
  • Estetyka – ile osób, tyle gustów. Wszyscy zgodzą się jednak, że kluczowe jest estetyczne, a więc staranne wykonanie. Należy zwracać uwagę, np. na to, jakiej jakości są połączenia nóżek z siedziskiem. To od nich w dużej mierze zależy stabilność mebla.
  • Materiały – to, z jakich materiałów wykonane jest krzesło, ma ogromne znaczenie dla jego funkcjonalności. Możliwości jest naprawdę wiele – krzesła metalowe, drewniane, tapicerowane – to tylko niektóre z popularnych opcji. Należy dobrze przemyśleć swoje potrzeby, by wybrać funkcjonalne krzesło. Materiał determinuje także charakter pomieszczenia. Powinien zatem wizualnie nawiązywać do innych elementów wyposażenia. Obecnie odchodzi się już od stonowanej kolorystyki – krzesło w żywej barwie może być designerskim elementem dekoracyjnym.

Rodzaje krzeseł do jadalni

Rodzajów krzeseł do jadalni jest bardzo dużo, a każdy model ma swoje zalety. Dla przykładu – krzesła plastikowe mają nowoczesny charakter i łatwo można je czyścić, drewniane krzesła wpisują się w tradycyjny styl, a te o ażurowej konstrukcji, nadają pomieszczeniu lekkości. Jakie korzyści niosą za sobą najpopularniejsze modele?

Zalety krzesła tapicerowanego w jadalni

Jednym z popularniejszych jadalnianych wyborów są krzesła tapicerowane. Ich głównym atutem jest właśnie tkanina, która może świetnie korespondować z klimatem pomieszczenia. Ciekawy model z naszej oferty, czyli nowoczesne designerskie krzesło tapicerowane EOS-V, może całkowicie odmienić charakter wnętrza. Krzesło tapicerowane dodaje jadalni także domowego ciepła, a przy tym jest bardzo wygodne, co jest szczególnie istotne dla tych, którzy cenią sobie wielogodzinne spotkania przy stole.

Wybierz krzesło drewniane do jadalni

Krzesła drewniane to prawdziwa klasyka gatunku. Mają bardzo uniwersalny charakter, dlatego świetnie sprawdzają się zarówno w nowoczesnych, jak i rustykalnych czy skandynawskich aranżacjach, czego najlepszym przykładem jest krzesło drewniane Woody. Drewno jest szlachetnym materiałem, dlatego zawsze prezentuje się atrakcyjnie. Takie krzesła są też zwykle bardzo trwałe, dlatego stanowią udaną inwestycję na lata.