Biurko pod oknem. Jak zaaranżować taką przestrzeń?

Biurko najlepiej ustawić pod oknem, to nie ulega wątpliwości. Jak jednak zrobić to dobrze? Czy kolor mebla ma w tym przypadku znaczenie? Tego i wielu innych rzeczy dowiesz się, czytając nasz artykuł. Zapraszamy do lektury!

Jak ustawić biurko pod oknem w pokoju?

Ustawienie biurka pod oknem to z reguły dobry pomysł. Dzięki temu zapewniasz sobie stały dopływ światła dziennego. Poza tym, robiąc przerwy, możesz spoglądać na zieleń, co dobrze wpływa na kondycję Twoich oczu. Jeżeli jesteś dopiero na etapie urządzania gabinetu, przemyśl, czy ustawić biurko pod oknem. Aranżacje biura z tak zorganizowaną przestrzenią do pracy cechują się przede wszystkim dostępem do naturalnego światła, które jest bardzo ważne przede wszystkim wtedy, gdy cały czas pracujesz przy komputerze.

Czy biurko pod oknem można ustawić dowolnie? Cóż, niekoniecznie. Pamiętaj o kilku rzeczach, gdy chcesz w taki sposób zorganizować swój kącik do pracy:

 1. Unikaj bezpośredniego światła - siedzenie tyłem do okna to niezbyt dobry pomysł, zwłaszcza jeśli matryca Twojego monitora jest błyszcząca;
 2. Ustawiając biurko bokiem do biurka, zawsze pamiętaj o tym, by dopasować jego kierunek do tego, która ręka u Ciebie dominuje - to znaczy: jeśli jesteś osobą praworęczną, światło powinno padać od strony lewej, natomiast w przeciwnym wypadku - odwrotnie;
 3. Kontroluj ilość światła używając zasłon lub rolet. Rzecz jasna ustawienie biurka pod oknem nie zwalnia Cię z montażu sztucznego oświetlenia - w końcu czasami zdarzają się ponure, pochmurne dni, zwłaszcza jesienią. A poza tym - komu nie zdarzyło się nigdy pracować nocami, gdy deadline’y gonią?
 4. Odpowiedni odstęp od okna to istotna sprawa. Powinno się ono swobodnie otwierać, by wprowadzać do pomieszczenia świeże powietrze. Ono jak nic innego potrafi sprawić, że po szóstej godzinie wpatrywania się w ekran czujesz się jak nowo narodzony/a.

Jak widzisz, sposób, w jaki ustawisz pod oknem biurko, ma duży wpływ na efektywność Twojej pracy. Dokładnie przemyśl zatem już na samym początku, w jaki sposób rozmieścisz je względem okna, by później nic nie zakłócało Ci wykonywania obowiązków. Obejrzyj różne biurka i zdecyduj, które z nich ustawisz w swoim gabinecie.

Biurko możesz ustawić obok okna.

Biurko pod oknem - modele, które świetnie się sprawdzą

Dobierając biurko pod okno, kieruj się jego rozmiarami oraz kolorem - te kwestie są istotne ze względu na praktyczne urządzenie Twojego kącika do pracy. Oprócz tego jednak liczą się także inne rzeczy - Twoje preferencje oraz funkcjonalność biurka. Poniżej przedstawimy kilka nowoczesnych i stylowych modeli, które naszym zdaniem dobrze sprawdzą się jako biurka do pracy, nie tylko pod oknem.

 1. Biurko minimalistyczne - wymarzone przez tych, którzy potrzebują jedynie blatu, na którym postawią laptopa oraz rzecz jasna nóg, na którym ten blat będzie zamocowany. Te wymagania spełnia nowoczesne biurko Antara w kolorze czarnym. Ze względu na swoją barwę kapitalnie sprawdzi się w pomieszczeniach mocno nasłonecznionych. Jego blat jest matowy, wykonany ze szkła hartowanego i mrożonego, toteż mimo oszczędnej formy cechuje się wyjątkowością. Nogi ze stali pokrytej czarną farbą proszkową są niezwykle solidne, a ich skośny kształt nadaje całej kompozycji dynamiki;
 2. Biurko dla miłośników naturalnych materiałów - wykonane z litego drewna lub w okleinie w naturalnym kolorze. Pozwoli odetchnąć, poczuć się swobodnie i bezpiecznie - jak w domu. Spójrz na biurko Jorin w okleinie dębowej. Cztery nogi, prostokątny blat, dwie płytkie szuflady - to biurko wyglądem przypomina nieco klasyczny stół w domu babci, który też może stał pod oknem. Może nie zalecamy w trakcie pracy rozmarzać się nad tym, jak to babcia robiła na podobnym stole pyszne pierogi, ale przecież siedzieć przy meblu, który przywołuje miłe wspomnienia, jest jakoś przyjemniej;
 3. Biurko dla chomików i chomiczek - czyli mebel, który ma szuflady. I to nie byle jakie. Szuflady, proszę państwa, w których naprawdę upakować można niejedno - a to długopisik, a to notesik, no i, rzecz jasna, tabliczkę gorzkiej czekolady. Bez niej trudno wyobrazić sobie efektywną pracę, czyż nie? Pozwól, że zaprezentujemy Ci zatem biurko Rachel w okleinie dębowej z czarnymi akcentami. Zmieścisz w nim więcej niż czekoladową tabliczkę. Dwie szuflady pomieszczą wszystkie niezbędne do pracy przedmioty, a te słodkie półeczki na blacie mogą służyć do ekspozycji ulubionych drobiazgów. W środkowej przegrodzie umieścisz kabel, natomiast na samej górze możesz postawić doniczki z kwiatkami. To mebel idealny do ustawienia przy ścianie, w której okno znajdują się bardzo wysoko lub ścianie prostopadłej do okna. Czarne płozy ze stali malowanej farbą proszkową nadają meblowi nowoczesnego charakteru, sprawiając, że mebel stanie się ozdobą wnętrza o modernistycznym wyrazie.

Biurko naprzeciwko dużego okna zawsze będzie dobrze oświetlone.

Kolor biurka pod okno ma znaczenie!

Czy wiesz, że barwa biurka pod oknem to niezwykle ważna sprawa, nie tylko pod względem estetycznym? To, że odcień mebla do pracy powinien pasować do reszty kolorystyki panującej we wnętrzu, jest oczywiste. Ale w jaki sposób wiąże się to z miejscem ustawienia biurka i jak wpływa na jakość wykonywanej przez Ciebie pracy?

Zainspiruj się: Wygodny fotel do biurka - 5 modeli, które sprawdzą się w domowym biurze

Otóż ze względu na to, ile światła wpada do pomieszczenia, przemyśl, czy lepsze w Twoim wypadku będzie biurko ciemne czy jasne. Jeżeli światła wpada bardzo dużo, możesz pozwolić sobie na ciemny blat, który wchłonie światło i nie będzie razić Cię w oczy. W przypadku mocno naświetlonych pomieszczeń, w których bez rolet nie da się pracować, dobrym rozwiązaniem są blaty matowe.

Z kolei pokój z biurkiem pod oknem, w którym z reguły jest ciemnawo, powinien być rozświetlony jak się da. Również Twoje stanowisko pracy powinno odbijać promienie słoneczne i w ten sposób rozświetlać najbliższe otoczenie. Pamiętaj jednak, by blat nie był zbyt błyszczący, ponieważ wówczas z pewnością niepotrzebnie będą raziły Cię rozbłyski i odblaski.

Jeżeli chodzi o dobór kolorów biurka, dużą rolę odgrywają tu nie tylko Twoje preferencje estetyczne, lecz również to, w jaki sposób dane barwy oddziałują na człowieka. Najbezpieczniej wybierać meble w naturalnych odcieniach drewna, ewentualnie w neutralnych barwach - dobrym wyborem będą biel, szarości, beże, lecz także czerń.

Stonowane barwy nie są dla Ciebie i wolisz, by Twoje biurko pod okno różniło się od innych, nawet tych najbardziej eleganckich i nowoczesnych? Proszę bardzo, oto propozycja kolorów, które mogą pojawić się na Twoim meblu do pracy:

 • czerwień - barwa niezwykle intensywna i stymulująca; akcenty w tym kolorze będą ożywiać aranżację… i Ciebie!
 • błękit - sprzyja koncentracji, więc jeżeli chcesz coś zmienić w tym zakresie, skorzystaj z tego koloru w środowisku pracy;
 • zieleń- działa kojąco na wzrok, wprowadź ją zatem do otoczenia, jeżeli nie masz możliwości popatrzenia na rośliny z oknem;
 • żółć - sprzyja kreatywności, jeśli więc potrzebujesz rozwijać tę cechę, może warto umieścić na biurku lub w jego pobliżu akcent w tym kolorze.
   Wybór koloru biurka jest sprawą niezwykle ważną i zdecydowanie wartą przemyślenia. Czy wiesz już, jaki odcień ma biurko Twoich marzeń?

Zainspiruj się: Fotel do pracy przy komputerze - jaki wybrać? Wygodny, a może ergonomiczny?

Biurko pod oknem - aranżacje, dzięki którym praca odbywa się sprawniej

Dobry pomysł na biurko pod oknem powinien sprawić, że Twoja praca będzie efektywna, a aranżacja kącika do pracy - ergonomiczna. Dlatego oprócz kwestii estetycznych, zwróć także uwagę na te związane z bezpieczeństwem i higieną pracy, gdy stawiasz biurko pod oknem. Aranżacje, które przedstawimy jako poglądowe, może nie będą akcentowały obecności gaśnicy oraz filtrów na monitor, ale zostały tak pomyślane, by uczynić Twoją pracę sprawną i przyjemną.

Zainspiruj się: Sypialnia z biurkiem - jak urządzić kącik do pracy?

 1. Minimalizm oraz ergonomia - te dwie rzeczy idą w parze, jeśli poważnie podchodzisz do swojej pracy. Kluczem jest tutaj porządek - zachowasz go, ograniczając liczbę rzeczy do niezbędnego minimum. Najlepiej, gdy wszystkie drobne przedmioty pochowasz w organizerach lub szufladach, zostawiając czysty, płaski blat, na którym ustawisz laptopa. Równie ważna jest również ergonomia - dbaj o to, by monitor znajdował się na wysokości Twoich oczu, a fotel był odpowiednio ustawiony. Chodzi o to, byś nie garbił/a się ani nie zadzierał/a rąk do góry w trakcie pisania - jeżeli nie będziesz siedzieć prawidłowo, możesz nabawić się różnorakich stanów zwyrodnieniowych, a tego chyba nie chcesz, prawda? Jak najwięcej się da, korzystaj z naturalnego światła, jednak dbaj o swoje oczy - w razie potrzeby używaj albo rolet, albo wspomagaj się sztucznym oświetleniem;
 2. Przestrzeń pełna inspiracji z elementami natury - kluczowy jest tutaj widok za oknem - jeśli to szarzyzna betonu, tulimy Cię i radzimy, co zrobić, żeby choć przez chwilę móc zawiesić oko na czymś zielonym (i nie chodzi tu o kanapkę sprzed roku). Przede wszystkim ustaw sobie na biurku lub parapecie roślinkę (albo dwie), które nie tylko ocieplą wygląd pomieszczenia, ale także pomogą Twoim oczom odpocząć, a także wyprodukują nieco tlenu, na który w trakcie pracy masz duże zapotrzebowanie. Jeśli możesz wstawić biurko pod okno w taki sposób, by podziwiać drzewa, lecz nie rozpraszać się, skorzystaj z tego! Poza tym w zasięgu wzroku zawieś tablicę korkową z inspirującymi cytatami lub ramkę ze zdjęciem, na które zazwyczaj spoglądasz z miłością - dzięki temu zyskasz zapał do pracy!
 3. Funkcjonalność i dobra organizacja - to podstawy dobrze zaaranżowanej przestrzeni roboczej. Żeby wszystko w Twoim biurze działało jak należy, zacznij od podzielenia biurka na strefy: w jednej z nich znajdować się będzie komputer, w drugiej papiery i przybory do pisania, trzecia zaś służyć będzie organizacji. Efekt ten osiągniesz łatwiej, korzystając z biurka z szufladami oraz półkami - to minimalistyczne będzie świetne wówczas, gdy Twoja praca wymaga jedynie komputera. Podział na strefy ułatwi Ci utrzymanie porządku oraz organizację zadań, dzięki czemu będziesz pracować efektywniej. Zadbaj także o właściwe oświetlenie - dobra będzie w tym wypadku lampka pozwalająca regulować natężenie światła, byś dobrze widział/a w każdych warunkach. Oświetlenie punktowe, tuż na biurku, pomoże Ci się lepiej skupić niż górne, sufitowe. Wykorzystaj półki, organizery oraz szuflady do przechowywania niezbędnych przyborów i innych sprzętów. Dobrze zorganizowana przestrzeń to klucz do sukcesu - dzięki regałom w pobliżu czas na odszukanie potrzebnych rzeczy znacznie się skraca.

Zainspiruj się: Domowe biuro - gabinet w domu i pomysły na jego aranżacje

Pamiętaj o dobrym oświetleniu sztucznym, gdy robi się ciemno.

Mamy nadzieję, że pomogliśmy Ci rozwikłać kwestię, jak najlepiej ustawić biurko pod oknem. Inspiracje, z których możesz czerpać, to niejedyne pomysły na to, jak sprytnie i funkcjonalnie urządzić kącik do pracy. Niezależnie od tego, w jakim miejscu mieszkania zamierzasz umieścić biurko, pamiętaj, że te najbardziej nowoczesne i praktyczne znajdziesz w Vokato!

 
Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka literatury: pożera książki, czasem sama coś pisze. Pasjonatka historii lokalnej, a zwłaszcza dziejów rodzinnej miejscowości, czyli wsi Łąg w gminie Czersk. W latach 2018-2022 pracowała jako korektorka w tygodniku “Czas Chojnic”. Od poprawiania cudzych tekstów przeszła do tworzenia swoich.

Skomentuj i oceń artykuł

Podobne artykuły