Jak położyć dywan w salonie?

Meblując pokój dzienny, z pewnością pamiętasz również o dodatkach, w tym dywanach. Dzięki naszym wskazówkom dowiesz się, jak skomponować ten ważny element aranżacji w salonach różnego rodzaju: autonomicznych oraz połączonych zarówno z jadalnią, jak i kuchnią. Ciekawi Cię, jak dodać wnętrzu elegancji za pomocą tego dodatku? Zapraszamy do lektury!

Jak położyć dywan w salonie pod stolikiem kawowym?

Gdy rozmyślasz nad tym, jak ułożyć dywan w salonie, który jest odrębnym pomieszczeniem służącym do relaksu, bardzo prawdopodobne jest, że wybraną przez Ciebie lokalizacją jest okolica kanapy - miejsce, w którym zazwyczaj spędzasz czas przed telewizorem lub przy kawie.

Zastanawiając się nad tym, jak położyć dywan w salonie, możesz wziąć pod uwagę różne warianty ułożenia tego istotnego dodatku - do wyboru masz dwie popularne opcje:

  1. Dywan pod stolikiem - powinien być na tyle duży, by wystawać poza krawędzie mebla. Stoliki kawowe z reguły są nieduże, więc łatwo dopasujesz dywanik harmonizujący z wymiarami tego przydatnego mebelka. Nie mniej istotny jest również kształt stolika i dywanu - dobrze, by był taki sam. Przykładowo pod stolik kawowy Burgos dobrze położyć dywanik okrągły, zaś pod stolik kawowy Angela - prostokątny. W ten sposób aranżacja przestrzeni wypoczynkowej w pokoju dziennym będzie maksymalnie spójna;
  2. dywan pod stołem i kanapą - w tym wypadku zadbaj o to, by przynajmniej krawędź dywanu znajdowała się pod kanapą. Powinien być on dość duży, by sofa oraz stolik swobodnie się pod nim zmieściły. Dobrze, jeśli jest prostokątny - wówczas będzie proporcjonalnie komponował się z zaplanowaną strefą wypoczynkową. Gdy obejmie ją w całości, wówczas będzie ona wyglądała na przemyślaną.

W przypadku, gdy zastanawiasz się nad tym, jak ułożyć dywan w salonie ze stolikiem kawowym, weź pod uwagę również kolor i styl dywanika - wybierając odpowiedni odcień, a także fakturę oraz ewentualne wzory, pamiętaj o stylu aranżacji, jaki panować będzie w Twoim pokoju dziennym.

Zainspiruj się: Jakie meble do salonu? Zobacz nasz poradnik!

Przednie nogi kanapy mogą stać na brzegu dywanu.

Jak ułożyć dywan w salonie pod stołem z krzesłami?

Odpowiedź na pytanie, jak położyć dywan w salonie połączonym z jadalnią, jest banalnie prosta. Przede wszystkim pamiętaj o tym, by dodatek był na tyle duży, aby aby wszystkie nogi stołu i krzeseł mieściły się na nim, nawet kiedy krzesła są odsunięte. Zazwyczaj oznacza to, że dywan powinien wystawać co najmniej 60-70 cm poza krawędzie stołu. Jeżeli nie masz tyle miejsca, by pozwolić sobie na duży dywan, postaraj się przynajmniej o to, by położyć taki, na którym będą stać przednie nogi odsuniętych krzeseł. W ten sposób strefa jadalniana w salonie będzie wyglądała elegancko i nie sprawi wrażenia skomponowanej z przypadkowo dobranych sprzętów.

Zainspiruj się: Jak urządzić salon nowocześnie? Nowoczesne aranżacje salonu

Dobre ułożenie dywanu w salonie połączonym z jadalnią to kwestia ważna ze względu na kształt stołu. Stoły jadalniane, ponieważ przeznaczone są z reguły dla nieco większej liczby osób niż dwóch, muszą mieć tak zaprojektowane blaty, by spożywająca posiłek rodzina swobodnie mogła siedzieć na swoich krzesłach. Nie jest wiedzą tajemną, że w małych wnętrzach lepiej sprawdzają się blaty o zaokrąglonych rogach lub okrągłe - to pomaga łatwiej się przemieszczać. Jak jednak dopasować kształt dywanu do kształtu stołu? Jeżeli jest on prostokątny, wybierz dywan w kształcie prostokąta lub owalny. Z kolei okrągły kształt stołu najlepiej pasować będzie do dywanu również okrągłego, lecz także kwadratowego.

Wybierając dywan do pokoju dziennego, w którym znajduje się również jadalnia, pamiętaj o tym, by odpowiednio dobrać materiał dywanu. Dzięki temu łatwo będzie Ci go posprzątać, jeśli znienacka coś np. kapnie na podłogę. Dobrym wyborem będą w tym wypadku materiały syntetyczne. Dzięki odporności na ścieranie przetrwają częste czyszczenie oraz chodzenie.

Zainspiruj się: Jak ustawić stół w salonie? Aranżacja małego salonu ze stołem

Najlepiej, gdy umieścisz dywan centralnie, dzięki czemu pokój dzienny będzie cechował się proporcjonalnym wyglądem. Pamiętaj jednak, by zostawić kilka centymetrów odstępu między krawędziami dywanu a ścianami - dzięki temu nie tylko optycznie powiększysz nieduży salon, ale również sprawisz, że będzie wyglądał harmonijnie i nowocześnie.

Kwestia wyboru koloru oraz wzorów należy do Ciebie - pamiętaj jednak, że warto w małych wnętrzach umieszczać dodatki o jasnych barwach. Ciemne lub w wyraziste, jaskrawe wzory lepiej wyglądać będą w pomieszczeniach o większych gabarytach.

Zainspiruj się: Jak dobrać kolor podłogi do mebli?

Jeśli masz dywan pod stolikiem kawowym, pod stołem jadalnym nie jest już potrzebny.

Gdzie położyć dywan w salonie z aneksem kuchennym

Gdy planujesz, jak położyć dywan w salonie połączonym z aneksem kuchennym, do wyboru masz kilka opcji - między innymi ułożenie dywanu pod stolikiem kawowym lub strefą wypoczynkową. Możesz także położyć go pod stołem jadalnym, jeżeli swobodnie można przesuwać na dywanie krzesła. Te sposoby opisaliśmy już wcześniej, a jakie jeszcze inne metody możemy Ci polecić? Proponujemy, byś zwrócił/a uwagę na następujące sposoby ułożenia dywanu w salonie z kuchnią:

Zainspiruj się: Jakie są najładniejsze ,meble do salonu?

  1. Między salonem a aneksem kuchennym - w ten sposób oddzieli jedną strefę od drugiej. Jeżeli użyjesz takiego w neutralnym kolorze, ładnie będzie harmonizował z obiema przestrzeniami;
  2. Przed sofą - jeżeli dodatek, którym dysponujesz, jest na tyle niewielki, że nie zmieszczą się na nim stół ani krzesła do salonu, połóż go przed sofą - w ten sposób będzie pełnił rolę elementu dekoracyjnego.

Zainspiruj się: Szary salon - jakie dodatki ocieplą takie wnętrze?

Gdzie położyć dywan w salonie? Jak widzisz, zależy to od wielu czynników, głównie związanych z funkcją, jaką pełni Twój pokój dzienny. Dobrze dobrany dywan wraz z odpowiednio dopasowanymi meblami to podstawa udanej aranżacji. Wpadnij do Vokato i wybierz meble i dodatki, które Ci się podobają!

 
Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka literatury: pożera książki, czasem sama coś pisze. Pasjonatka historii lokalnej, a zwłaszcza dziejów rodzinnej miejscowości, czyli wsi Łąg w gminie Czersk. W latach 2018-2022 pracowała jako korektorka w tygodniku “Czas Chojnic”. Od poprawiania cudzych tekstów przeszła do tworzenia swoich.

Skomentuj i oceń artykuł

Podobne artykuły