Jak urządzić kuchnię w bloku?

Kuchnia w bloku, choć z reguły niewielkich rozmiarów, nie może być traktowana po macoszemu. Jako jedno z miejsc, w których najczęściej spotykają się wszyscy członkowie rodziny, powinna być starannie urządzona. Jak się do tego zabrać, gdy mamy do czynienia z niewielką powierzchnią? Jak bardzo możemy popuścić wodze fantazji, by uzyskać estetyczny i funkcjonalny efekt?

Jakie meble do małej kuchni w bloku?

Mała kuchnia w bloku stawia przed Tobą wyzwania przede wszystkim na polu funkcjonalności, co uwidacznia się już na etapie planowania rozmieszczenia mebli. Nie ulega wątpliwości, że powinny być one przede wszystkim praktyczne i pozwalać Ci na sprawne przechowywanie niezbędnych rzeczy. Dlatego rozglądając się za kuchennymi meblami, w pierwszym rzędzie weź pod uwagę następujące ich cechy:

  • możliwość kompleksowej zabudowy - szafki wiszące, które optycznie powiększają przestrzeń, pakowne dzięki zabudowie do samej góry, sprytne schowki w postaci wąskich, wysuwanych szuflad tam, gdzie nikt by się ich nie spodziewał, szafki z obrotowymi półkami czy systemami wysuwu - to wszystko pozwala nie tylko efektywnie przechowywać wyposażenie, ale także swobodnie wykorzystywać przestrzeń na blacie;
  • meble składane, takie jak niebieskie krzesło składane Fran, ale również stół składany Rubby znacznie usprawnią Ci codzienne korzystanie z kuchni. Krzesło po złożeniu możesz np. schować za szafę, natomiast stół ma opuszczaną tylko jedną stronę blatu, która na co dzień może swobodnie wisieć, pozwalając Ci zaoszczędzić miejsce nawet dla 2 osób. Chcesz poznać inne nasze stoły rokładane? Proszę bardzo! Wybierz ten, który najlepiej będzie pasował do twojej kuchni!
  • kompaktowe rozmiary zarówno mebli, jak i sprzętów AGD. Zamiast zmywarki o szerokości 60 cm wybierz taką o szerokości 45 cm, a nawet z niej zrezygnuj, jeśli masz niewiele naczyń i zmywasz je ręcznie. Z lodówki czy kuchenki raczej nie da się w kuchni zrezygnować, ale z pewnością znajdziesz takie, które zaprojektowane są specjalnie z myślą o tym, by mieścić się w niewielkich pomieszczeniach.

Wąska kuchnia w bloku będzie wymagała od Ciebie nieco pracy na etapie planowania, ale włożony trud zwróci się w dwójnasób w trakcie użytkowania pomieszczenia. Precyzyjne wyliczenia opłacą się, gdy przyjdzie Ci na co dzień korzystać z drzwiczek, szuflad i urządzeń.

Zainspiruj się: Praktyczny stół do małej kuchni - jaki wybrać?

Jak funkcjonalnie umeblować małą kuchnię?

Jak urządzić małą kuchnię w bloku, jeżeli przede wszystkim liczy się dla Ciebie praktyczność? Funkcjonalne umeblowanie niedużej kuchni opiera się na strategicznym wyborze mebli (o czym napisaliśmy już wyżej), ale także optymalnym ich rozmieszczeniu oraz zastosowaniu praktycznych rozwiązań, które ułatwią Ci codzienne funkcjonowanie w tym ważnym pomieszczeniu.

Kuchnia w bloku to miejsce, w którym najlepiej sprawdzają się meble wielofunkcyjne. Mogą to być np. stoliki z dodatkowymi półkami, na których możesz postawić niewielkie, często używane przedmioty. Wsunięte pod blatem, zawsze będą pod ręką, ale nie będą szczególnie rzucać się w oczy. Równie praktyczne okażą się szuflady z wbudowanymi organizerami, dzięki którym drobne rzeczy zawsze będą leżeć w porządku.

Ponieważ w przypadku aranżacji małych i funkcjonalnych wnętrz ergonomia jest kluczowym aspektem, zwróć uwagę na wysokość i głębokość mebli już na samym początku. Jeśli dopasujesz je do indywidualnych potrzeb, ułatwi Ci to wykonywanie codziennych czynności.

Niewiele wnętrz potrzebuje tyle uwagi, co mała kuchnia w bloku. Aranżacje, które mogą okazać się dla Ciebie inspirujące, przede wszystkim powinny kłaść nacisk na Twój komfort - powinno Ci się wygodnie korzystać ze zredukowanych do minimum i wielofunkcyjnych sprzętów, lecz nie możesz mieć poczucia, że w związku z tym poniosłaś/eś jakiekolwiek wyrzeczenia.

Zainspiruj się: Jak sprzątać, żeby zawsze było czysto i jak utrzymać porządek w domu?

Kuchnia w bloku - otwarta czy zamknięta?

Kuchnia z salonem w bloku może być dobrym rozwiązaniem, jeśli Twoje mieszkanie jest bardzo ciasne i nie mieszka w nim zbyt wiele osób. W takim przypadku stawianie na otwartą przestrzeń dodaje mieszkaniu potrzebnej lekkości. Rezygnacja ze ścian i drzwi usprawni komunikację i pomoże Ci organizować spotkania w większym gronie.

Pamiętaj jednak, że połączenie kuchni z salonem pociąga za sobą pewne ryzyko: często tego typu zabieg kończy się ograniczeniem części kuchennej do niezbędnego minimum i położeniem większego nacisku na część jadalno-wypoczynkową. Jeśli taki typ organizacji przestrzeni Ci odpowiada, ciesz się przestronnym, jasnym wnętrzem o nowoczesnym charakterze.

Co jednak, gdy mała kuchnia z salonem w bloku nie wchodzi Twoim zdaniem w grę? Może to oznaczać wiele rzeczy, nie tylko to, że jesteś tradycjonalist(k)ą. Dzięki oddzieleniu kuchni od salonu masz bowiem kontrolę nad wydobywającymi się z garnków (częściej patelni) zapachami. Kiedy ostatnio zdarzyło Ci się coś przypalić, bo zadzwonił telefon? No właśnie…

Tłumienie hałasów to także zaleta rozdzielności stołu i kanapy. Trudno bowiem skupić się na oglądaniu filmu przy akompaniamencie garnków i odwrotnie - jeśli kuchnia to dla Ciebie azyl, a gotowanie - rytuał, w który wkładasz całe swoje serce, z pewnością czujesz się dobrze, gdy nie dobiegają Twoich uszu dźwięki z pokoju dziennego czy korytarza.

Zainspiruj się: Aranżacyjny minimalizm. Jak wprowadzić w życie styl minimalistyczny?

Kuchnia z jadalnią to dobre rozwiązanie.

Pomysły na małą kuchnię

Niewiele jest wnętrz tak wymagających, jak mała kuchnia w bloku. Inspiracje, którymi chcemy się z Tobą podzielić, będą krążyć wokół nowoczesnych, jasnych i pogodnych stylistyk, pełnych elegancji.

    1. Minimalistyczna i szykowna kuchnia - cechy, które ją wyróżniają, to biel i pastele, a także minimalistyczne, płaskie fronty szafek i zintegrowane urządzenia AGD, które optycznie powiększą pomieszczenie. By wprowadzić nowoczesny, elegancki wygląd, dodaj elementy wykonane z błyszczącego metalu i szkła;
    2. Mała kuchnia w bloku - jak urządzić ją w stylu skandynawskim? - drewniane akcenty w postaci blatów, półek czy stołków dodadzą ciepła i przytulności, zaś o północnym pochodzeniu zastosowanej estetyki przypomną biele i szarości. Utrzymaj lekkość wnętrza, wybierając meble o prostych formach. Unikaj nadmiaru ozdób;
    3. Kuchnia nowoczesna z kolorowymi akcentami - wybierz neutralną bazę (ściany, szafki). Dodaj do niej jedną intensywną barwę, dzięki czemu pomieszczenie zyska charakter. Otwarte półki oraz lustra optycznie powiększą przestrzeń, a meble o minimalistycznym designie nadadzą nowoczesny charakter.
    4. To oczywiście tylko kilka pomysłów na to, jak może wyglądać kuchnia w bloku. Inspiracje nawiązujące do stylów współczesnych pozwolą Ci na zaaranżowanie tego wnętrza w taki sposób, by nie było ono przytłoczone wzorami, kolorami, ozdobami etc., ale jeśli potrafisz działać z wyczuciem, nic nie stoi na przeszkodzie, by sięgnąć po inne, bardziej strojne estetyki. Pamiętaj jedynie, by działać z umiarem.

Zainspiruj się: Kuchnia z jadalnią - jak ją urządzić, aby odpowiednio wykorzystać dostępną przestrzeń?

Jak urządzić małą kuchnię z oknem?

Zarówno mała kwadratowa kuchnia w bloku z oknem, jak i kuchnia z oknem o podłużnym kształcie, wymagają szczególnego podejścia. Jednak w zależności od tego, jaki kształt ma Twoja kuchnia, będziesz urządzać ją nieco inaczej.

Aranżacja małej kwadratowej kuchni z oknem

Mała kuchnia w bloku, która ma kształt kwadratowy, powinna charakteryzować się następującymi cechami:

  1. Optymalizacja przestrzeni roboczej - stwórz trójkąt roboczy, umieszczając zlewozmywak, kuchenkę i lodówkę w takich odległościach, by sprawnie przygotowywać posiłki;
  2. Efektywne przechowywanie - najczęściej używane rzeczy umieszczaj nad blatem roboczym, w wiszących szafkach;
  3. Łatwy dostęp do rzeczy - łączy się on nie tylko z rozplanowaniem ich w odpowiednim miejscu, ale także rodzajem mebli - otwarte półki to dobre rozwiązanie, jeśli intensywnie użytkujesz sprzęty kuchenne i wiesz, że nie zdążą się zakurzyć, a zawsze potrzebujesz mieć je pod ręką.

Niewielkie okno nad blatem ułatwia pracę.

Aranżacja podłużnej kuchni z oknem

Kuchnia w bloku, która posiada podłużny kształt, jest trudniejsza do aranżacji niż kwadratowa. Aranżując ją, dbaj o to, by nie zasłaniać okna, jeśli znajduje się ono w wąskiej ścianie. Jak urządzić małą kuchnię z oknem, by nie obijać się o meble, móc w miarę swobodnie się wyminąć z drugą osobą i korzystać ze światła dziennego wpadającego przez nieosłonięte okno? Są na to sposoby:

  1. Rozmieszczenie linearne - szafki i sprzęt AGD ustaw wzdłuż jednej ściany, by stworzyć spójną przestrzeń roboczą;
  2. Odpowiedni rozmiar mebli - wąskie meble kuchenne pozwolą Ci na swobodne poruszanie się po wnętrzu. Zmieszczą może nieco mniej niż standardowe, ale za to umieścisz w nich tylko to, co jest Ci rzeczywiście potrzebne. Trik: zastosowanie pionowych uchwytów pozwoli Ci optycznie zwęzić ciąg szafek;
  3. Ergonomia w rozmieszczeniu sprzętów - duży komfort da Ci np. umieszczenie zlewozmywaka i kuchenki w pewnej odległości od siebie, tak by przy płycie znajdował się blat roboczy.

Kuchnia w bloku z oknem to pomieszczenie, które będzie zaaranżowane inaczej, gdy okno będzie małe, a inaczej - gdy duże. Kształt i umiejscowienie okna (na środku, bardziej z boku) zawsze ma duże znaczenie w tym kontekście. Dlatego przed rozpoczęciem aranżacji zawsze dokonaj dokładnych pomiarów i narysuj plan (chyba, że zdecydujesz się zatrudnić projektanta, który zrobi to za Ciebie), a potem zamawiaj meble - konwencjonalne lub robione na wymiar.

Jakie kolory i materiały zastosować w małej kuchni?

Jak urządzić małą kuchnię, by nie przytłaczała? Kluczowy w tej kwestii jest odpowiedni dobór kolorów i materiałów. Istnieje kilka ważnych zasad, których warto się trzymać, by aranżacja niewielkiej kuchni przyniosła satysfakcjonujące efekty. Zastosuj się do nich, a zobaczysz, że urządzisz wnętrze, w którym przyjemnie będzie przebywać:

  • jasne barwy - to podstawa w niewielkich pomieszczeniach. Łagodne kolory odbijają światło, optycznie powiększając pomieszczenie i nadając mu pogodnego wyrazu. Stosuj je zarówno w postaci płytek ściennych oraz podłogowych, jak i mebli czy dodatków - wszędzie, gdzie się da;
  • lśniące płaszczyzny - ich zadaniem również jest odbijanie światła i optyczne powiększanie przestrzeni. Dlatego fronty szafek na wysoki połysk, błyszczące blaty, a nawet lustra są mile widziane w małej kuchni!
  • lekkie i transparentne materiały takie jak szkło czy akryl doskonale sprawdzają się w małym wnętrzu; stosuj szkło we frontach szafek czy w postaci półek;
  • stal nierdzewna i aluminium - materiały, które błyszczą, są łatwe w utrzymaniu w czystości, a także nadają nowoczesny wygląd;
  • jasne drewno takie jak dąb lub jesion doda pomieszczeniu lekkości, przytulności i ciepła.

Duże płaszczyzny w małej kuchni dobrze wyglądają, gdy pokrywają je jasne, czyste kolory.

Wielu z nas boryka się z problemem, jakim jest mała kuchnia. Jak urządzić to pomieszczenie, gdy mieszkamy w budownictwie wielorodzinnym i na kapitalny remont mieszkania nie ma szans? Mamy nadzieję, że nasze porady pomogły Ci zrozumieć, jakimi wymaganiami cechuje się mała kuchnia w bloku. Inspiracje, którymi się podzieliliśmy, pozwolą Ci na urządzenie funkcjonalnego, eleganckiego i nowoczesnego wnętrza. A po meble kuchenne (i nie tylko) zapraszamy jak zawsze do Vokato!

 
Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka literatury: pożera książki, czasem sama coś pisze. Pasjonatka historii lokalnej, a zwłaszcza dziejów rodzinnej miejscowości, czyli wsi Łąg w gminie Czersk. W latach 2018-2022 pracowała jako korektorka w tygodniku “Czas Chojnic”. Od poprawiania cudzych tekstów przeszła do tworzenia swoich.

Skomentuj i oceń artykuł

Podobne artykuły