Sezon letni zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu.
Praktyczny stół do małej kuchni - jaki wybrać?


Wybór funkcjonalnego stołu do niewielkiej kuchni to ważne zadanie, które przesądza o efektywnym korzystaniu z części jadalnej i spożywaniu posiłków w dobrej atmosferze. Aby tak się stało, potrzebujesz mebla o odpowiednich gabarytach i kształcie. Na jaki stół się zdecydujesz? Kilka podpowiedzi znajdziesz w poniższym wpisie.
Jak dobrać praktyczny stół do małej kuchni?
Czy ostatnio poświęcasz czas na rozważania, jaki stół wybrać do małej kuchni? Bardzo słusznie, że poddajesz ten temat przemyśleniom. Nieduża kuchnia jest bowiem pomieszczeniem, które wymaga nieco sprytu w trakcie aranżacji. Meble, które się w niej znajdą, powinny bowiem być maksymalnie funkcjonalne przy zachowaniu jak najmniejszych rozmiarów. Dlatego przy urządzaniu niewielkiej kuchni powodzeniem cieszą się wszystkie rozwiązania o wielofunkcyjnym charakterze.
Co oznaczać to będzie w przypadku stołu?
- dobrze, by był on rozkładany - najlepiej nie na prowadnicach, tylko z częścią blatu opadającą pionowo, wiszącą na zawiasach, którą w każdej chwili można pociągnąć do góry;
- wartą rozważenia opcją jest nabycie stołu montowanego do ściany;
- jeżeli ze stołu na co dzień korzysta niewiele osób, nic nie stoi na przeszkodzie, by był on okrągły;
- w małych pomieszczeniach dobrze sprawdzają się jasne meble o delikatnej konstrukcji.
Jaki stół do małej kuchni będzie najlepszy?
Dobre planowanie to podstawa - dlatego urządzając kuchnię, zwróć uwagę na kilka rzeczy. Praktyczny stół do małej kuchni powinien bowiem cechować się pewnymi parametrami decydującymi o tym, czy mebel da się ustawić w niedużym pomieszczeniu.
Wysokość stołu
Stół w małej kuchni, mimo że ma być niewielkich rozmiarów, nie powinien być zbyt niski. Przyjmuje się, że standardowa wysokość takiego mebla wynosi około 75-80 cm. Jest to wysokość odpowiednia dla stołu, który służy przede wszystkim do spożywania posiłków. Zakłada się przy tym, że do takiego mebla dostawione są standardowe krzesła o siedziskach na wysokości około 45 cm.
Powierzchnia blatu
Blat stołu powinien być na tyle duży, by każda z zasiadających przy nim osób mogła swobodnie spożywać posiłek i sięgać po potrawy. Dlatego z reguły szacuje się, że siedzący przy stole powinien dysponować przestrzenią o powierzchni 0,25 mkw.
Miejsce ustawienia stołu
Praktyczny stół do małej kuchni powinien być ustawiony przy ścianie. Rozwiązanie to sprawdza się szczególnie dobrze w przypadku, gdy zabudowa kuchenna ustawiona jest w kształt litery L. Z kolei w kuchniach, w których zabudowa skonstruowana jest na kształt litery C lub U, ustawiony tak stół stanowi przedłużenie blatu roboczego. Pamiętaj jednak, by w ciasnej kuchni nie ustawiać stołu na środku, na podobieństwo wyspy. Równie istotne jest również to, by mebel nie zastawiał przejścia do dalszych pomieszczeń.
Jaki stół do małej kuchni w bloku wybrać? Kilka pomysłów
Stół do małej kuchni w bloku powinien spełniać powyższe kryteria. Dobrze również, by był stosunkowo lekki - jest to istotne szczególnie w niskich blokach, w których nie ma wind i trzeba wnosić sprzęty po schodach.
Teraz pozostaje Ci jedynie zdecydować, czy Twój nowy stół ma być prostokątny czy może okrągły. Jeśli intryguje Cię ta druga opcja, może ustawisz w swojej kuchni rozkładany stół Levin? Na co dzień jego blat ma kształt okręgu, ale w razie potrzeby możesz go powiększyć o wysuwaną część środkową. Stół, dzięki swojej kompozycji kolorystycznej - blat w kolorze dębu i czarne metalowe nogi - bez trudu wkomponuje się w nowoczesne wnętrza o charakterze klasycznym, minimalistycznym czy skandynawskim.
Jeżeli podoba Ci się połączenie dębu i pomalowanego na czarno metalu, ale dysponujesz nieco większą ilością przestrzeni bądź po prostu stół jest dla Ciebie najważniejszym meblem w kuchni i nie zamierzasz w tej kwestii iść na kompromisy, możesz przyjrzeć się stołowi Docca, który po rozłożeniu oferuje ci aż 80 cm dodatkowej powierzchni. W ten sposób raz na jakiś czas daje Ci wsparcie w czasie wizyty gości.
Na jaki stół do małej kuchni się zdecydować - kilka propozycji
Nawet, jeśli na co dzień w Twoim domu nie przewija się zbyt wiele osób, zapewne raz na jakiś czas przychodzą do Ciebie w odwiedziny bliscy. W takiej sytuacji możliwość zjedzenia wspólnego posiłku może stać się wyzwaniem. Jeśli wciąż zastanawiasz się, jaki stół do małej kuchni w bloku wybrać, by wszyscy gospodarze i goście z łatwością się przy nim pomieścili, spójrz na rozkładany stół Melton, który z wymiarów 120 x 80 cm rozkłada się do 160 x 80 cm. Przy takim meblu swobodnie zasiądzie nawet do 8 osób. To rozwiązanie idealne dla tych, którzy kochają spędzać wieczory w dobrym towarzystwie!
Kolejnym ze stołów, dzięki którym Twoje życie towarzyskie kwitnąć może nawet w niewielkim mieszkaniu z małą kuchnią, jest Nowra - stół, który przed rozłożeniem ma długość 140 cm, zaś po rozłożeniu - 180. Jego szerokość to 80 cm, jak więc widzisz, jego kompaktowe rozmiary z powodzeniem pozwalają na ustawienie go w małej kuchni.
Znalezienie tak wszechstronnego mebla, jakim jest praktyczny stół do małej kuchni, może wymagać od Ciebie nieco zachodu, ale jeśli wiesz już, jakie cechy powinien mieć stół kuchenny, którego potrzebujesz, proces ten powinien pójść gładko. Jeśli masz jakieś wątpliwości i wciąż główkujesz nad tym, jaki stół do małej kuchni w Twoim mieszkaniu będzie najlepszy, zwróć się do fachowców z Vokato, którzy odpowiedzą na każde Twoje pytanie (przynajmniej to dotyczące mebli).
Podobne artykuły
-
4 rzeczy, o które powinieneś zadbać otwierając ogródek restauracyjny
-
Podpowiadamy: jak wybrać odpowiedni stół ogrodowy?
Stoły odgrywają ważną rolę nie tylko we wnętrzach domów.
-
Wesele w plenerze – dowiedz się, jak zorganizować imprezę w ogrodzie
Masz już dość nudnych, konwencjonalnych ślubów?
-
Dowiedz się więcej: jaki leżak ogrodowy wybrać?
Leżak ogrodowy to mebel stworzony z myślą specjalnie o letnim wypoczynku.
-
Czy warto mieć kanapę ogrodową na tarasie?
W ostatnim czasie coraz większą popularność zdobywa aranżowanie na tarasach i przydomowych...
-
5 porad – jak zabezpieczyć meble tarasowe przed zimą?
W ubiegłym sezonie zakupiłeś nowy zestaw ogrodowy, a teraz widzisz na siedziskach i oparciach pleśń?
Skomentuj i oceń artykuł