Jak zaprojektować ogród przed domem? Praktyczne porady!

Własny ogród przed domem to jedna z największych zalet mieszkania w domu jednorodzinnym. Możliwość odpoczynku na świeżym powietrzu o każdej porze dnia jest nieoceniona. Jak zaprojektować ogród przed domem, aby stał się Twoją oazą spokoju?

Jak zaprojektować ogród przed domem i czy warto to robić?

Wygląd wnętrza domu i jego elewacji to bardzo ważna kwestia. Najczęściej to właśnie budynek wykańczany jest jako pierwszy. Jednak co zrobić z posesją wokół domu? Jak ją zaaranżować i czy warto to robić?

Podjazd do domu i posesja na froncie wpływa na odbiór całego budynku. Warto zatem zaprowadzić w tym miejscu porządek i wybrukować ścieżkę prowadzącą do drzwi. Co w sytuacji, kiedy przód domu jest usytuowany na południe i to właśnie przed domem masz więcej miejsca na zaaranżowanie ogrodu? Warto go zakładać, czy lepiej postawić na estetyczny podjazd z gankiem przy domu? Wszystko zależy od tego, czy jesteś entuzjastą wypoczynku na świeżym powietrzu. 

Jak zaprojektować ogród przed domem, aby był miejscem, w którym możesz odpocząć? Największą ozdobą każdego ogrodu są rośliny. Nawet jeśli zdecydujesz się na minimalistyczną aranżację i zasiejesz trawę na większej powierzchni swojej posesji, musisz się przygotować na regularne jej koszenie. Tylko w ten sposób utrzymasz ją w idealnym stanie. Ogród zawsze będzie wymagał od Ciebie pracy, jednak jest to wysiłek, który warto podjąć. 

Nowoczesne aranżacje ogrodu przed domem pozwolą Ci połączyć naturę z luksusem. Człowiek znacznie lepiej i szybciej odzyskuje siły podczas wypoczynku na łonie natury. Zadbaj zatem o bogatą roślinność przed swoim domem, która zapewni Ci prywatność i doświadczenia estetyczne. 

Ogród przed wejściem do drewnianego domku.

Oprócz tego koniecznie dopasuj wyposażenie strefy wypoczynkowej do stylu i elewacji domu. Nie zapomnij o odpowiednim oświetleniu, które pozwoli Ci wypoczywać w ogrodzie także wieczorem i w nocy. Na sam koniec zastanów się, jak ozdobić ogród przed domem, aby wszystko tworzyło spójną aranżację. Nie wiesz, jak to zrobić? W naszym artykule znajdziesz mnóstwo wskazówek, które pozwolą Ci stworzyć wymarzony ogród przed domem – Twoją strefę relaksu i odpoczynku.

Przeczytaj również: Jak zaaranżować wejście do domu? Postaw na dobre pierwsze wrażenie!

Jak ozdobić ogród przed domem, aby tworzył z nim spójną całość?

Przed domem musi znaleźć się wiele elementów. Sam ogród i strefę wypoczynkową musisz połączyć z podjazdem do garażu i ścieżką prowadząca do drzwi domu. Czy można zrobić to tak, aby zostało miejsca na założenie niewielkiego ogrodu? Oczywiście! Zobacz, jak może wyglądać Twoja aranżacja ogrodu przed domem jednorodzinnym. 

Ogród przed wejściem – kluczem jest odpowiedni dobór roślinności

Nowoczesny ogród przed domem będzie zapewne przepleciony przez kostkę brukową lub płyty betonowe tworzące podjazd i chodnik do domu. Takie rozwiązanie pozostawia znacznie mniej miejsca na swobodną aranżację i dobór roślin. Warto zatem dobrze przemyśleć zasadzenie odpowiednich gatunków, aby nie wprowadzać na ten teren bałaganu. 

Przed domem warto postawić na wysoki żywopłot. Ochroni Cię on przed wzrokiem sąsiadów i osób poruszających się po ulicy. A co za tym idzie, zapewni Ci dostatecznie dużo intymności, potrzebnej do swobodnego wypoczynku przed domem. Bliżej zaplanowanej strefy wypoczynkowej również warto posadzić przynajmniej dwa większe drzewa, między którymi będziesz mógł rozwiesić hamak i które dadzą Ci odpowiednio dużo cienia. 

Wzdłuż ścieżki prowadzącej do domu posadź niewielkie krzewy. Będziesz mógł  później uformować je w kule. Dobrze sprawdzą się także inne krzewy o kolorowych listkach, które pięknie zaprezentują się na wysypanych na ziemi białych otoczakach. Koniecznie zaplanuj również niewielkie rabaty kwiatowe lub oczko wodne z szumiącym wodospadem. Postaw na kolorowe i bardzo efektowne kwiaty, które będą cieszyły oko przez cały rok. 

Nowoczesne aranżacja ogrodu przed domem.

Strefa wypoczynkowa – jak wybrać zestaw mebli ogrodowych?

Ogród przed wejściem nie może obyć się bez strefy wypoczynkowej. Ze względu na ścieżkę prowadzącą do domu, będzie ona zlokalizowana raczej z boku. Koniecznie wybierz zestaw mebli ogrodowych dopasowany rozmiarowo do dostępnej przestrzeni. 

Postaw na wygodne fotele lub sofę i stolik. Ciekawym dodatkiem będzie leżak lub hamak rozwieszony pomiędzy drzewami. W tej roli doskonale sprawdzi się również fotel bujany. A cień i ochronę przed deszczem zapewni Ci parasol ogrodowy. 

Jeśli masz do dyspozycji dostatecznie dużo miejsca, pod płotem niedaleko mebli ustaw huśtawkę wieloosobową, która będzie tworzyła zaciszny i romantyczny kącik w Twoim ogrodzie. Tuż obok niej możesz zasadzić pojedynczy krzew róż albo zdecydować się na kwitnące krzewy ozdobne pod płotem. 

Oświetlenie praktyczne i dekoracyjne

Kolejnym ważnym punktem wystroju jest oświetlenie. Nowoczesne aranżacje ogrodu przed domem nie mogą obejść się bez odpowiedniego oświetlenia ścieżki prowadzącej do drzwi. Postaw na lampy stojące, emitujące delikatne i rozproszone światło. 

Swoją strefę wypoczynkową możesz oświetlić za pomocą wbijanych reflektorów lub sznura lampek solarnych przewieszonych nad dachem altany czy pergolą huśtawki. Pamiętaj, że możesz wykorzystać także zewnętrzne kinkiety ścienne, które zamontujesz na ścianie budynku. Z ich pomocą odpowiednio oświetlisz całą strefę wypoczynkową. 

Zainspiruj się: Ogród francuski – wprowadź powiew renesansowej sztuki do Twojego ogrodu!

Jak ozdobić ogród przed domem?

Wisienka na torcie – czyli garść dekoracji

Jak ozdobić ogród przed domem, aby był spójny z aranżacją domu? W nowoczesnych budynkach rolę dekoracji mogą spełniać lampy. Koniecznie wybierz takie modele, aby ich wygląd zdobił posesję także w dzień, kiedy są wyłączone. 

W aranżacjach klasycznych czy rustykalnych postaw na kompozycje kwiatowe umieszczone w starych skrzynkach, metalowych wiadrach czy nawet niewielkich taczkach ogrodowych. Ich elementy składowe dopasuj do panującej wokół pory roku. 

Świetną ozdobą zewnętrznej przestrzeni będą elementy małej architektury ogrodowej, takie jak oczka wodne czy niewielkie kaskady, które swoim szumem wprowadzą dodatkowy element do Twojego sensorycznego ogrodu.

Nowoczesne aranżacje ogrodu przed domem – bądź na czasie!

Aranżacja ogrodu przed domem jednorodzinnym może być zarówno funkcjonalna, jak i estetyczna. Niezależnie od wielkości Twojego miejsca, stworzysz zaciszny kącik, w którym z chęcią odpoczniesz. Jak może wyglądać duży, a jak mały ogród przed domem? Inspiracje znajdziesz w naszych przykładowych aranżacjach. Podejmij ten wysiłek i stwórz wyjątkową przestrzeń do odpoczynku przed domem.

Niewielki, nowoczesny ogród przed domem

Tuż przy domu zorganizuj swoją strefę wypoczynkową. Wyposaż ją w zestaw Ezpeleta ze stołem Rodos i czterema krzesłami. Zabezpiecz meble przed niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych parasolem ogrodowym Ibiza na wysięgniku. Nieco dalej ustaw jeszcze niewielki leżak Wave, który pozwoli Ci w wygodnej pozycji zażywać kąpieli słonecznych. Prywatność podczas tej czynności zapewni Ci żywopłot zasadzony wzdłuż ogrodzenia. Z kolei możliwość odpoczynku wieczorem i w nocy zagwarantuje kinkiet ścienny zamontowany na ścianie domu. 

Nowoczesny ogród przed domem.

Największą ozdobą niewielkiego ogrodu będzie równo przycięty trawnik. Możesz dodatkowo zasadzić niewielkie krzewy ozdobne i ustawić lampy stojące wzdłuż ścieżki. Rozwiązanie to pozwoli Ci zachować harmonię i minimalizm właściwy nowoczesnym aranżacjom. 

Sprawdź: Skarpa w nowoczesnym ogrodzie – jak wykorzystać ją w aranżacji?

Zapierający dech w piersiach ogród rustykalny

Styl rustykalny jest niezwykle popularny w ogrodach. Duży wpływ mają na to charakterystyczne w aranżacjach rustykalnych inspiracje wiejskimi domami stojącymi blisko natury. W przypadku nieco większego ogrodu możesz ustawić przy domu wygodne fotele ze stolikiem wykonane z wikliny lub technorattanu. Świetnym pomysłem będzie również ławka Nardi Net Bench w kolorze białym. Wokół niej posadź kwitnące krzewy, które latem będą roztaczać kuszący zapach. Prywatność zapewni Ci z kolei modułowy system ścian działowych Sipario, który możesz wypełnić pnącymi roślinami zielonymi. 

Wzdłuż ścieżki i na trawniku zaplanuj kwitnące rabaty oraz oczko wodne. Nie zapomnij także o sezonowych kompozycjach przy wejściu do domu w drewnianych skrzynkach czy cynowych konewkach. Oświetlenie uzupełnij o lampiony czy duże świece, które wprowadzą do ogrodu nutę romantyczności. 

Duży lub mały ogród przed domem – inspiracje znajdziesz w naszym sklepie

Ogród przed domem może zachwycać bogactwem roślinności. Znajdzie się w nim również miejsce na wygodną strefę wypoczynkową, w której będziesz mógł odpocząć po całym dniu pracy lub urządzić przyjęcie w ogrodzie. Nie wiesz, jak zaprojektować ogród przed domem? Koniecznie sprawdź wyposażenie ogrodu w naszym sklepie, a z pewnością znajdziesz niejeden pomysł na aranżacje tego miejsca.

 

Skomentuj i oceń artykuł

Podobne artykuły