Minimalistyczna sypialnia - zobacz, jak ją urządzić i poznaj zalety takiego rozwiązania

Wnętrze minimalistyczne to takie, w którym liczba sprzętów ogranicza się jedynie do tych niezbędnych. Stąd minimalizm świetnie sprawdza się w przypadku aranżacji biur, ale szczególnie - sypialni. Zalety tej wiele zmieniającej w życiu konwencji poznasz poniżej. Zapraszamy do lektury!

Dlaczego ludzie tak chętnie wybierają minimalistyczne sypialnie?

Estetyka minimalistyczna robi furorę w pokojach sypialnych z wielu względów. Dzieje się tak po części dlatego, że coraz więcej osób odczuwa swoiste przeładowanie przedmiotami w swoich domach. Decyzja, by zacząć żyć minimalistycznie, częstokroć ma zatem podłoże antykonsumpcyjne. Powodem tego jest coraz większa chęć, by żyć ekologicznie, w zgodzie z naturą, a co za tym idzie, starać się produkować jak najmniej odpadów.

Nie bez znaczenia jest także fakt, że coraz więcej ludzi boryka się aktualnie z alergiami. Mają one związek z zanieczyszczeniami obecnymi w środowisku i żywności. Sypialnia urządzona w stylu minimalistycznym, bez bibelotów zbierających kurz, pozwala choć w pewnym stopniu ukoić nieprzyjemne dolegliwości.

Sypialnia w stylu minimalistycznym - kwintesencja funkcjonalności

W pokoju do spania zaaranżowanym w estetyce minimalistycznej powinno znajdować się tylko to, co niezbędne do snu. Będzie to zatem przede wszystkim łóżko dobrej jakości. Koniecznie zainwestuj w materac wysokiej klasy, który pozwoli Ci na efektywny wypoczynek. Pamiętaj, że jest to nadrzędną funkcją sypialni, zatem wszystko, co w niej umieścisz, powinno mieć swoje ściśle określone przeznaczenie.

Minimalizm w sypialni a higiena snu

Minimalistyczne podejście do aranżacji pokoju sypialnego pozytywnie oddziałuje na sen. Pozbywając się wszelkich rozpraszaczy, dbasz o to, by zasnąć możliwie wcześnie od momentu położenia się do łóżka. W sypialni minimalistycznej nic nie zakłóca Twojego snu: żadne niepotrzebne dźwięki, zapachy czy obrazy. Dlatego aranżując swój pokój sypialny w estetyce minimalistycznej, zrezygnuj z umieszczenia w niej telewizora i odświeżaczy powietrza. Dobrą praktyką byłoby także niezabieranie do sypialni laptopów czy telefonów, które emitują szkodliwe dla snu światło niebieskie.

Sypialnia minimalistyczna to taka, w której jest porządek

Niewątpliwą zaletą wnętrz o charakterze minimalistycznym jest to, że wymagają one niewielu zabiegów związanych z utrzymaniem ładu. Ponieważ w sypialni dla minimalistów nie ma żadnych zbędnych sprzętów, a te, które w nim są, łatwo utrzymać w czystości, porządkowanie takiej przestrzeni nie zajmie Ci wiele czasu i ograniczy się jedynie do systematycznego odkurzania czy przecierania na mokro.

Zainspiruj się: Jak sprzątać, żeby zawsze było czysto i jak utrzymać porządek w domu?

Najlepsza minimalistyczna sypialnia dla Ciebie - aranżacje i pomysły

Jakie kolory wybrać do sypialni minimalistycznej?

Sypialnia w konwencji minimalistycznej powinna być utrzymana w czystych, stonowanych i jasnych barwach, najlepiej z gamy pasteli czy szarości. Rozważ zatem pomalowanie ścian na biało, szaro, beżowo czy błękitno. Chodzi o to, by kolory optycznie powiększały i rozjaśniały wnętrze, a także budowały wrażenie przestronności.

Stonowane kolory właściwe stylowi minimalistycznemu widoczne są nie tylko na ścianach, ale w całym pomieszczeniu. Dlatego dbaj o to, by meble i reszta wyposażenia również miały chłodne, neutralne odcienie, takie jak szary, brązowy, beżowy, biały czy czarny.

Kształty, które się sprawdzą w minimalistycznym pokoju do spania

Jedną z najbardziej rozpoznawalnych cech stylu minimalistycznego jest koncentracja na prostych formach i oszczędnych kształtach. Prym będą więc wiodły sprzęty o czystych liniach, w kształtach prostokątów, kwadratów, rzadziej trójkątów i kół, czasami wzbogaconych o delikatne obłości i zaokrąglenia.

Założenia te przyświecały designerowi szarego krzesła Zibi w pluszowej tapicerce. Mebel jest oszczędny w formie: posiada proste siedzisko i lekko odchylone oparcie bez podłokietników. Jego tapicerka utrzymana w stonowanej kolorystyce. Całość wykonana jest z materiałów wysokiej jakości.

Zainspiruj się: Aranżacyjny minimalizm. Jak wprowadzić w życie styl minimalistyczny?

Minimalistyczna sypialnia - które ze sprzętów są dopuszczalne?

Jak już wiesz, minimalizm stawia na pozbywanie się niepotrzebnych niefunkcjonalnych rzeczy, takich jak telewizor w przypadku sypialni. Podsumujmy jednak - które z mebli są rzeczywiście niezbędne w pokoju do spania?

  • łóżko albo materac - nie jest to żadnym zaskoczeniem, ponieważ jest to najważniejszy mebel w sypialni. Dobrze byłoby, aby miał ascetyczny charakter, był pozbawiony zdobień czy rzeźbień. Również i pościel powinna być monochromatyczna, np. szara bądź beżowa. Niech będzie ze szlachetnych, jakościowych materiałów: bawełny, lnu czy jedwabiu.

Pościel z naturalnych materiałów i w neutralnym kolorze pozwoli Ci na efektywny wypoczynek.

  • stoliki nocne - proste, bez zdobień czy stojących na nim bibelotów. Ciekawie będą wyglądać stoliki bez uchwytów;
  • szafa na ubrania i komoda - najlepiej w tym samym stylu co stoliki. Jeżeli żyjesz minimalistycznie, szafa odzieżowa powinna z łatwością się domykać, ponieważ zapewne posiadasz niewiele ubrań, za to dobrej jakości. Z kolei komoda nie powinna pełnić funkcji blatu na drobiazgi czy bibeloty;
  • nieliczne ozdoby w postaci np. obrazu czy plakatu na ścianie. Ramki powinny być proste, w jednolitym kolorze. Jeżeli zdecydujesz się na powieszenie kilku mniejszych obrazków, np. zdjęć, niech ich ramki będą takie same.

Jeżeli uważasz, że w Twojej sypialni nie może zabraknąć toaletki, pamiętaj, że powinna być ona surowa w wyrazie, np. podwieszana do ściany. Krzesło do niej przystawione również niech będzie skromne i pełne prostoty. Może będzie to szare krzesło Kendi w pluszowej tapicerce? Jego oparcie znakomicie wpasuje się w trend modnych w 2023 roku zaokrągleń i obłości. Podobnie wyprofilowane są podłokietniki, które zapewniają Ci niezbędny komfort podczas codziennej pielęgnacji. Tapicerka jest jednolita, w eleganckim, szarym odcieniu niczym ołówkowa spódnica. Klasyczny design mebla powoduje, że w minimalistycznej sypialni będzie wyglądało bardzo dobrze.

Sypialnia minimalistyczna: czyste kolory w gamie beżów i szarości, prosty stolik nocny bez uchwytów.

Jeżeli interesują Cię inne krzesła minimalistyczne dostępne w naszym sklepie, zapraszamy do ich obejrzenia tutaj.

Sypialnia minimalistyczna, czyli jaka? O czym pamiętać przy urządzaniu miejsca do spania?

Minimalistyczna sypialnia, aby zachować swój charakter, powinna być urządzona wedle kilku ściśle określonych zasad. W przeciwnym wypadku będzie po prostu nowoczesnym pokojem do spania, których zdjęcia często widujesz w internecie czy katalogach. Pamiętaj, że prawdziwy minimalizm to nie tylko mała liczba przedmiotów czy stonowana paleta barw. To coś jeszcze.

Urządzając minimalistyczną sypialnię, wybieraj jakościowe sprzęty

Wysoka jakość materiałów to podstawa w stylu minimalistycznym: chodzi o to, by rzeczy było niewiele i żeby działały efektywnie. Świadomość tego, że nie musisz zaprzątać sobie głowy przedmiotami, tylko możesz skupić się na doświadczaniu oraz byciu tu i teraz, jest bardzo uwalniająca. Poza tym kupowanie rzeczy na lata jest jednym z najlepszych sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy.

Dlatego wybierając meble na lata, zdecyduj się na coś solidnego, jak np. czarne krzesło Leon na wytrzymałych, metalowych nogach, którego tapicerka jest odporna na płowienie. Design mebla jest ponadczasowy, dzięki czemu możesz ustawiać to krzesło we wnętrzach zaaranżowanych na różne sposoby.

Niech pokój sypialny nie jest jedynym minimalistycznym wnętrzem w Twoim domu

Minimalizm to nie tylko styl urządzania wnętrz, to także filozofia. Jeżeli będzie ona przenikać wszystkie sfery Twojego życia, wówczas ascetyczne aranżowanie wnętrz nie będzie Twoim celem, a zacznie naturalnie wynikać z Twojej codziennej aktywności. W ten sposób szansa, że Twoje wnętrza zachowają swój minimalistyczny charakter na dłużej, będzie duża.

Sypialnia w stylu minimalistycznym - pomoże Ci w zmianie nawyków

Czy minimalistyczny pokój sypialny może bezpośrednio wpływać na Twój styl życia? Oczywiście! To, że np. zdecydujesz o nieprzynoszeniu do sypialni urządzeń elektronicznych, uporządkuje Twój plan dnia. Nie będziesz już zabierać pracy do łóżka, a co za tym idzie - przestaniesz pracować po nocach, wykorzystując efektywniej pierwszą połowę dnia.

Przekazaliśmy Ci kilka pomysłów na to, co powinno się znaleźć w sypialni o charakterze minimalistycznym. Po więcej inspiracji zapraszamy Cię do naszego sklepu. Fachowcy z Vokato zawsze są gotowi Ci pomóc.

Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka literatury: pożera książki, czasem sama coś pisze. Pasjonatka historii lokalnej, a zwłaszcza dziejów rodzinnej miejscowości, czyli wsi Łąg w gminie Czersk. W latach 2018-2022 pracowała jako korektorka w tygodniku “Czas Chojnic”. Od poprawiania cudzych tekstów przeszła do tworzenia swoich.

Skomentuj i oceń artykuł

Podobne artykuły