Podpowiadamy, jak urządzić przytulną jadalnię?

Bez względu na to, czy posiadasz osobną jadalnię, czy wydzieliłeś z pomieszczenia przestrzeń jadalnianą, stanowi ona ważne miejsce w domu lub mieszkaniu. To w końcu tutaj spotykają się domownicy, a także goście, aby wspólnie zjeść posiłek albo biesiadować do białego rana. Jak urządzić jadalnię, aby była funkcjonalna i komfortowa? Jaki stół i krzesła wybrać? 

Jadalnia jest często niedoceniana i bagatelizowana w kwestiach aranżacyjnych. W końcu wystarczy jedynie wstawić stół oraz kilka krzeseł i pomieszczenie urządzone. Jednak to przecież od wyboru odpowiedniego zestawu zależy styl, charakter i klimat wnętrza, a także komfort jego użytkowania. Dzięki odpowiednio zorganizowanemu pomieszczeniu zyskasz wyjątkową przestrzeń, w której domownicy i goście będą chętnie spędzać czas na rozmowie i spożywaniu posiłków. Co ważne, aby stworzyć taką jadalnię, nie musisz posiadać osobnego wnętrza. Czasem wystarczy dobrze przemyślana aranżacja, która wydzieli miejsce na odpowiedni zestaw jadalniany. Sprawdź nasze krzesła do jadalni oraz stoły do jadalni. Poznaj nasze pomysły na duże i małe jadalnie.

Przytulna jadalnia – od czego zacząć urządzanie?

Jeżeli chcesz, aby twoja jadalnia była miejscem funkcjonalnym i komfortowym, zastanów się najpierw, gdzie będzie się znajdować – w kuchni, salonie, a może innym osobnym pomieszczeniu? Ważna jest również kwestia przestrzeni, a konkretnie to, jak wiele miejsca możesz przeznaczyć na ustawienie stołu i krzeseł. Jeżeli wstawisz ogromny stół do dość małego wnętrza, będzie ono po prostu zagracone i mało przytulne. W przypadku przesadnie małego blatu twoi goście nie będą czuli się przy nim komfortowo – wówczas trudno będzie swobodnie spożywać posiłki i uniknąć ciągłego obijania się o siebie.

Musisz zastanowić się, ile osób będzie na co dzień zasiadać przy stole, a także czy każda z nich będzie miała dostateczną ilość miejsca przy blacie, oraz czy będzie mogła swobodnie od niego wstać. Dlatego wybierając stół, uwzględnij następujące parametry:

  • jedna osoba, by móc swobodnie i komfortowo spożyć posiłek, potrzebuje fragmentu blatu o szerokości około 60 centymetrów – tyle wynosi bowiem średnio szerokość ramion;
  • głębokość stołu powinna wynosić około 40 cm;
  • każdy potrzebuje co najmniej około 80-centymetrowej przestrzeni, żeby z łatwością wstać od stołu.

Wspomniane parametry mają oczywiście jedynie orientacyjny charakter, jednak ich znajomość ułatwia zaaranżowanie wygodnej i przytulnej przestrzeni.

Jadalnia w kuchni – zyskaj dodatkowy blat roboczy

Jadalnia w kuchni to bardzo praktyczne rozwiązanie. Dzięki odpowiednio dobranemu zestawowi mebli, członkowie rodziny mogą mieć komfortowy stół, czy też dodatkowe schowki, pozwalające wygodnie przechowywać niezbędne akcesoria kuchenne. Co więcej, kiedy nie będziesz korzystać ze stołu, może on służyć jako dodatkowy blat roboczy. Dzięki temu zyskasz wygodne miejsce, na którym obierzesz warzywa, odstawisz gotowe potrawy, czy pozostawisz do ostygnięcia świeżo upieczone ciasto. Idealnym do kuchni może okazać się niezwykle stylowy stół LUGO biały z modnymi i co najważniejsze, obłędnie wygodnymi krzesłami, czy też funkcjonalny i ponadczasowy stół GIRONA biały.

Jadalnia w salonie – czy to dobry pomysł?

Jak najbardziej! Dzięki dobrze zaaranżowanej przestrzeni zyskasz funkcjonalny stół, przy którym nie tylko będziesz spożywać posiłki z rodziną czy znajomymi, ale także będziesz mógł grać, bawić się czy wspólnie oglądać telewizję. Jeżeli w swoim salonie nie posiadasz odpowiedniej ilości miejsca na duży stół, koniecznie wybierz model rozkładany, który w jednej chwili podwoi rozmiary blatu. Doskonałym wyborem może okazać się stół rozkładany NARDI ALLORO 140, który znajdziesz w naszej ofercie. Dobrym pomysłem będzie także okrągły stół Girona. Co prawda nie jest rozkładany, ale za to niezwykle nowoczesny i stylowy. W ciągu dnia może z kolei pełnić rolę eleganckiej ławy.

Przytulna jadalnia w salonie

Jadalnia jako odrębna przestrzeń – na co zwrócić uwagę? W wyodrębnionym pomieszczeniu możesz poszaleć aranżacyjnie i nadać wnętrzu niepowtarzalnego klimatu. W tym przypadku sprawdzi się duży stół, który stanie w centralnym punkcie wnętrza. Warto zatroszczyć się także o wygodne krzesła, ponieważ w takim pomieszczeniu będziesz niewątpliwie spędzać dużo czasu – zresztą godzinami będą trwać też imprezy w gronie rodzinnym czy wśród znajomych. Jeżeli szukasz niepowtarzalnych mebli, które nadadzą twojemu wnętrzu klasy, stylu i klimatu, koniecznie sprawdź nasze zestawy i wybierz wyjątkowe rozwiązanie do swojej jadalni.

 

Skomentuj i oceń artykuł

Podobne artykuły