Salon z aneksem kuchennym − pomysły na aranżację

Salon z aneksem kuchennym jest bardzo modnym sposobem aranżacji mieszkań i domów. Przy jego urządzaniu czeka Cię jednak dużo wyborów, które wpłyną na wygląd całego wnętrza. Na szczęście mamy dla Ciebie garść inspiracji i wskazówek.

Salon z aneksem kuchennym – z jakimi problemami przyjdzie Ci się zmierzyć?

W starym budownictwie zazwyczaj znajdują się kuchnie umieszczone w osobnym pomieszczeniu za drzwiami. Klaustrofobiczne wnętrza są jednak coraz częściej wypierane na rzecz wspólnej przestrzeni. Nie przedzielają ich mury i drzwi. Kuchnia jest otwarta na największe pomieszczenie w mieszkaniu, czyli salon. Rozwiązanie to ma wiele zalet, jednak niepozbawione jest także wad.

Przestrzeń dla relacji

Salon z aneksem w bloku jest doskonałym sposobem na zaaranżowanie niewielkiej przestrzeni. Na małym metrażu każda kolejna ściana potęgowałaby jedynie poczucie przytłoczenia i zamknięcia. Nawet niewielki salon z aneksem kuchennym pozwoli zyskać przestrzeń, w której będą mogli spotykać się wszyscy domownicy na wspólnych posiłkach czy podczas relaksu w gronie najbliższych.

Salon z aneksem w bloku czy w domu jest przestrzenią zbliżającą do siebie członków rodziny. W ciągu dnia często brakuje chwili, aby swobodnie porozmawiać z partnerką, partnerem czy dziećmi. Okazja taka może się nadarzyć podczas wspólnego przygotowywania posiłków czy odpoczynku w salonie, w którym każdy znajdzie miejsce dla siebie.

Brzydkie zapachy i hałas w salonie?

Otwarta kuchnia niesie ze sobą jednak pewne wady. Unoszące się podczas gotowania zapachy i hałas wydobywający się z urządzeń AGD mogą skutecznie zakłócić odpoczynek osób znajdujących się w salonie. Ponadto problematyczna staje się także aranżacja takiej przestrzeni.

Jak urządzić salon z aneksem kuchennym, aby zachować funkcjonalność obu pomieszczeń i elegancki wystrój? To największy problem osób, które decydują się na salon z aneksem kuchennym i wyspą lub stołem jadalnianym. Mamy jednak dla Ciebie kilka pomysłów, które ułatwią i zainspirują Cię do stworzenia wymarzonej aranżacji salonu z kuchnią.

Przeczytaj również: Kuchnia z jadalnią – jak ją urządzić, aby odpowiednio wykorzystać dostępną przestrzeń?

Jak urządzić salon z aneksem kuchennym? Najważniejsze zasady

Aranżacje salonu z aneksem kuchennym mogą być bardzo efektowne. I takie powinny być, biorąc pod uwagę, że to właśnie w tej przestrzeni będziesz spotykać innych członków rodziny, a także przyjmować gości. Możesz wybrać dowolny styl wystroju. Pamiętaj jednak, że w mniejszych przestrzeniach w blokach lepiej sprawdzą się aranżacje jasne i minimalistyczne, które nie spowodują efektu zagracenia.

W takim rozmieszczeniu obu wnętrz przestrzeń kuchenna zostaje nieco ograniczona. Nie masz do dyspozycji wyraźnie wyznaczonej przez ściany przestrzeni, a jedynie niewielki kąt, gdzie znajdują się najważniejsze podłączenia do mediów. To, ile miejsca tak naprawdę będzie zajmowała Twoja kuchnia, zależy od Ciebie i rozmieszczenia mebli. 

Zadbaj o wygodną strefę do gotowania

Kuchnia powinna być funkcjonalna i tym przede wszystkim kieruj się przy ustawianiu sprzętu AGD i mebli. Przykładowo, zlew warto umieścić blisko lodówki, aby móc szybko umyć w nim niezbędne składniki na obiad. Obok zlewu powinna znajdować się także zmywarka. Bardzo ważna jest także odpowiednia przestrzeń na blacie, choć jej uzyskanie w aneksach często jest problem. W tym jednak pomoże Ci zastosowanie wyspy kuchennej. Salon z aneksem kuchennym i wyspą jest także świetnym rozwiązaniem do mniejszych wnętrz, w których nie znajdziesz już miejsca na stół jadalny. 

Zamykane szafki kluczem do zachowania porządku

W kuchni koniecznie zaplanuj dużo szafek do przechowywania akcesoriów i produktów spożywczych − najlepiej zamykanych frontem. Im mniej przedmiotów na zewnątrz, tym łatwiej utrzymasz porządek. W kuchniach otwartych na salon należy szczególnie dbać o ład, ponieważ nieporządek w kuchni jest jednocześnie widoczny w salonie.

Dwie strefy, ale jedno pomieszczenie – jak to połączyć?

Masz pomysł na salon z aneksem kuchennym, ale nie wiesz, czy będzie dobrze się prezentował? Najważniejszą zasadą w urządzaniu tej przestrzeni jest spójność. Zarówno kuchnia, jak i salon powinny być urządzone w tym samym stylu i w podobnej kolorystyce. Mogą się one uzupełniać, np. kuchnia będzie biało-czarna, a salon czarno-biały. Możesz utrzymać je także w tej samej kolorystyce, co pozwoli Ci lepiej zatrzeć granicę pomiędzy obiema strefami.

Decyzja o tym, czy chcesz ukryć aneks kuchenny, czy wyraźnie go oddzielić od kuchni powinna być pierwszą, jaką podejmiesz. To ona wpłynie na dalszy wybór kolorów, mebli i dodatków dekoracyjnych. W większych przestrzeniach możesz oddzielić wyraźnie kuchnię od jadalni, jednak w mniejszych lepiej ją ukryć we wspólnym wystroju wnętrza.

Aranżacje salonu z aneksem kuchennym

Nadal nie wiesz, jak urządzić salon z aneksem kuchennym? Wystrój tego pomieszczenia w dużej mierze zależy od powierzchni, jaką masz do dyspozycji, jej kształtu, a także wybranego stylu aranżacyjnego. Poniżej znajdziesz kilka przykładów, jak urządzić tę część mieszkania. Odnajdź swój pomysł na salon z aneksem kuchennym w inspiracjach, które dla Ciebie przygotowaliśmy!

Duża przestrzeń, duże możliwości

W domach coraz częściej można zaobserwować amerykański sposób urządzania wnętrz. Na dole zazwyczaj znajduje się duża przestrzeń, w której zaaranżowano strefę kuchenną i wypoczynkową. Sypialnie za to znajdują się na górze. Taki rozkład pomieszczeń daje ogromne możliwości aranżacyjne, co wbrew pozorom wcale nie ułatwia sprawy.

Jeśli chcesz nieco oddzielić przestrzeń kuchni od salonu, warto zdecydować się na aranżację w kształcie litery L. Wówczas kuchnię możesz nieco schować za ścianką czy regałem. Na rogu postaw stół jadalny z krzesłami, a dalej już komplet wypoczynkowy ze stolikiem do kawy i sofą. W takim rozkładzie możesz pokusić się o większe różnice kolorystyczne pomiędzy strefami. Przykładowo w części kuchenno-jadalnej postaw na jasne umeblowanie, a w salonie na ciemniejsze i przytulniejsze zestawy kolorów.

Aneksu kuchennego nie musisz ograniczać wyspą. Pamiętaj jednak, by zapewnić sobie dostateczną ilość blatu roboczego. W strefie przejściowej, czyli jadalni, postaw wygodny stół i krzesła. Możesz zdecydować się wówczas na krzesła z obiciem, które doskonale będą łączyć strefę kuchenną z wypoczynkową np. designerskie krzesło tapicerowane SHELL

Ciasno, ale przytulnie

Mieszkania w bloku mają mocno ograniczoną przestrzeń. W pomieszczeniu o powierzchni 20 m2 często musi mieścić się aneks z kuchnią. Jest to duże wyzwanie aranżacyjne, jednak można z niego wyjść zwycięsko. Ze względu na małą przestrzeń nie warto zagracać jej dodatkowo stołem. Lepszym rozwiązaniem będzie wyspa i krzesła barowe, które pozwolą wygodnie zjeść przy niej posiłek. Z kolei podczas gotowania wyspa będzie służyła Ci jako dodatkowy blat roboczy.

W mniejszych pomieszczeniach warto postarać się o jednakowy wystrój aneksu i salonu. Koniecznie wykończ podłogę w ten sam sposób, wykorzystując np. trwałe panele winylowe, które świetnie sprawdzą się w obu pomieszczeniach. Utrzymaj także tę samą kolorystykę. Możesz też sprawić, że kuchnia nie będzie się rzucać w oczy, jeśli fronty mebli kuchennych będą miały ten sam kolor co ściana.

Czy to salon, czy korytarz? Jak zaaranżować długie i wąskie pomieszczenie?

Jeśli w mieszkaniu masz mało ustawne, długie i wąskie pomieszczenie, w którym chcesz zmieścić aneks i salon, proponujemy dwa rozwiązania aranżacyjne. Pierwszym jest umieszczenie aneksu na końcu pomieszczenia. Wówczas kuchnię możesz mocno oddzielić od strefy wypoczynkowej, wykorzystując inną kolorystykę. 

Drugim sposobem jest przedzielenie pomieszczenia wzdłuż, o ile jego metraż Ci to umożliwia. Wówczas koniecznie zaaranżuj obie strefy w jednakowy sposób za pomocą np. podobnego zestawu kolorów. Możesz je oddzielić długą wąską ławą lub barkiem. 

Przeczytaj także: Jak urządzić wąski pokój, aby maksymalnie wykorzystać jego powierzchnię?

Przede wszystkim ład i porządek – meblujemy salon z kuchnią w stylu scandi

W salonie z aneksem kuchennym w stylu skandynawskim będą przeważać jasne meble i drewniane dodatki utrzymane w jasnym naturalnym kolorze. Możesz je przełamać szarością lub brązem bądź zdecydować się na jaskrawy akcent kolorystyczny. Styl ten ze względu na swój minimalizm będzie doskonałym wyborem do mniejszych przestrzeni. Meble mogą mieć białe fronty, a blaty w aneksie kuchennym naturalny kolor drewna. Do niewielkiego stołu z okrągłym blatem doskonale będzie pasował wówczas zestaw krzeseł Jerry. Ten sam styl utrzymaj w strefie wypoczynkowej, decydując się na jasnoszarą sofę i niski stolik kawowy z białym blatem.

Czas na Ciebie! Stwórz wymarzony salon z aneksem kuchennym

Aranżacje salonu z aneksem kuchennym są niezwykle efektowne i nowoczesne. Dają możliwość wspólnego spędzania czasu z rodziną oraz przyjaciółmi. Dobre rozplanowanie i urządzenie tego miejsca pozwoli Ci wykorzystać nawet najmniejszą przestrzeń i stworzyć miejsce, w którym każdy chętnie będzie spędzał czas. W poszukiwaniu inspiracji i wyposażenia, zajrzyj do naszego sklepu internetowego Vokato. Czekają tam na Ciebie stylowe krzesła do salonu, stoły, lampy i dekoracje.

 

Skomentuj i oceń artykuł

Podobne artykuły