Style ogrodów, którymi możesz się zainspirować

Żyjemy w czasach, w których dostępna jest mnogość wszelakich inspiracji aranżacyjnych dotyczących ogrodu. Jak jednak wybrać tę, która nie tylko nam się podoba, lecz również dobrze komponować się z wyglądem domu, a także wniesie pozytywny wkład otaczającą przyrodę? Podzielimy się z Tobą naszymi pomysłami!

Style ogrodów - rodzaje i charakterystyka

Style ogrodów, którymi możesz się zainspirować przy aranżacji własnej przestrzeni zielonej, dzielą się z grubsza na kilka kategorii. Przybliżymy Ci je nieco, byś mogła/mógł zdecydować nie tylko, jak ma wyglądać Twój ogród, lecz także jakie podejście do natury ma odzwierciedlać:

 • klasyczne - każdy styl ogrodu z tej grupy odwołuje się do ponadczasowych wzorców, skodyfikowanych stulecia temu, lecz nie tracących nic ze swojej aktualności. W tej kategorii znajdziesz zatem pełne renesansowej elegancji ogrody włoskie, francuskie czy angielskie. Ich cechy charakterystyczne to upodobanie do symetrii, połacie roślinności w geometrycznych kształtach, starannie przycięte krzewy, partery, żywopłoty, rzeźby oraz fontanny;
 • nowoczesne - tu prym będzie wiodła przede wszystkim estetyka minimalistyczna, nastawiona na dobre jakościowe materiały, prostotę, a także niewielki wybór barw (szarości, biele, beże, brązy, czernie). Podobnie jak w przypadku ogrodów klasycznych, wszystko jest tu pieczołowicie zaplanowane. Nieliczne krzewy niezrzucające liści rosną na granicy równo przystrzyżonych trawników, a ścieżki są albo betonowe, albo z wysypanych (najczęściej białych) kamyczków;
 • rustykalne - to style ogrodu, które pozwalają ich właścicielom iść na żywioł, lecz nie oznacza to, że są “dzikie” i “samoobsługowe”. Na czoło wysuwa się tutaj ogród wiejski, często stosujący przyjazne przyrodzie rozwiązania, na przykład grządki permakulturowe, kompostowanie czy retencję deszczówki.

To ogólny przegląd kategorii stylów aranżacji ogrodów, którymi możesz się zainspirować. Teraz zastanów się: które z prezentowanych wyżej podejść jest Ci najbliższe? Subtelna elegancja dodająca działce prestiżu? Drobiazgowe planowanie i porządek w najwyższym stopniu? A może ścisła więź z naturą? Gdy już określisz swoje preferencje, łatwiej będzie Ci wskazać style ogrodów przydomowych, które możesz brać pod uwagę w trakcie aranżacji.

Style klasyczne stawiają na elegancję.

Style ogrodowe – jak wybrać styl swojego ogrodu?

Jak wybrać ten najlepszy dla siebie styl ogrodu? Wiesz, że sporo zależy tutaj od Twoich upodobań, jednak nie są to jedyne kryteria, którymi warto się kierować w tej sytuacji. Niezależnie bowiem od tego, jakie style ogrodów Ci się podobają, weź pod uwagę następujące kwestie:

Zainspiruj się: Jak urządzić ogród wiejski?

 • dostępna przestrzeń - dokonaj jej analizy, zanim zaczniesz aranżację. Poświęcimy tej kwestii cały akapit, ale na razie sygnalizujemy, że zależność między powierzchnią działki a wybranym stylem jest ścisła i ważna;
 • warunki przyrodnicze - aranżując ogród, zastanów się: jaki rodzaj gleby występuje na Twojej działce? Jakie jest jej ukształtowanie? Na którą stronę świata wychodzi? Ile światła na nią dociera i w jakich porach dnia? Znając odpowiedzi na te pytania, łatwiej dobierzesz pasujący styl;
 • styl domu - o tym też za chwilę powiemy Ci więcej. Na razie wiedz jednak, że to także kwestia warta przemyślenia;
 • koszty utrzymania - są rośliny tanie i rośliny drogie; sprzęty z górnej i dolnej półki. Ponieważ różne style ogrodów wymagają różnorodnego podejścia do pielęgnacji, przeanalizuj, na jaki zakres inwestycji będzie Cię stać;
 • czas na pielęgnację - zastanów się, ile minut (godzin) dziennie jesteś w stanie poświęcić na pielęgnację ogrodu. Powinien on wyglądać schludnie i składać się z roślin w dobrej kondycji. Jeżeli więc codziennie siedzisz w pracy do późna, może lepiej unikaj nasadzeń, które wymagają systematycznej i troskliwej opieki.

Zainspiruj się: Czym się wyróżnia ogród skandynawski?

Wybór określonego stylu, w którym będzie zaaranżowany ogród, wymaga chwili namysłu, ale gdy już wiesz, jakimi zasobami dysponujesz, łatwo będzie Ci podjąć decyzję co do wyboru stylistyki. Usiądź zatem wygodnie, zaparz sobie pyszną herbatę i poddaj rozwadze zasygnalizowane przez nas kwestie, a gwarantujemy, że dobry pomysł pojawi się sam!

Zainspiruj się: 5 pomysłów na nowoczesne ogrody minimalistyczne

Nowoczesne ogrody cechuje minimalizm.

Jak dopasować styl ogrodu do wyglądu domu?

Ogrody i style domów to bardzo ciekawa kwestia. Zasadniczo przyjmuje się bowiem, że aranżacja wygląda dobrze, gdy zachowana jest spójność między stylistyką, w której wykonana została elewacja budynku, a konwencją, w której został zaaranżowany ogród. To podejście pozwala na osiągnięcie zrównoważonego, estetycznego efektu, dzięki któremu w sferze wypoczynkowej panuje miła atmosfera.

Zainspiruj się: Jak urządzić ogród w szeregowcu?

O czym musisz pamiętać, gdy starasz się dopasować styl ogrodu do stylu domu? Oto najważniejsze rzeczy:

Zainspiruj się: Jak urządzić ogród leśny? Aranżacje

 • przeanalizuj styl architektoniczny domu - gdy będziesz w stanie określić, w jakiej konwencji jest zbudowany, łatwiej będzie Ci dopasować stylistykę ogrodu. I tak np. domy klasyczne dobrze wyglądać będą w zestawieniu z ogrodami, które tak wyglądają - włoskimi czy francuskimi. Nowoczesne budownictwo korzystnie zaprezentuje się z minimalistycznym ogrodem, a wiejskie - ze swobodnym, rustykalnym, z pozoru nieuporządkowanym;
 • materiały oraz kolorystyka - to zagadnienie naturalnie wiąże się z powyższym. Aby zachować spójność, umieszczaj w swoim ogrodzie te same surowce oraz korzystaj z tych samych barw, które zostały wykorzystane na elewacji budynku. W ten sposób kompozycja, którą stworzysz, będzie wyglądała na przemyślaną. Jeżeli bowiem w Twojej aranżacji jest dużo drewna, warto by i krzesła ogrodowe, a także inne meble również wykonane były z tego materiału;
 • skala i proporcje - dopasuj wymiary poszczególnych elementów ogrodu do wielkości budynku. Przykładowo gdy Twój dom jest niewielki i niewysoki, sadź przy nim rośliny, które z biegiem lat nie będą go zasłaniać. Duże drzewa są wspaniałe, jednak trzeba sadzić je z głową, tak żeby zawsze mieć widok z okna i wiele miejsca na podwórku. Ważny jest także rozmiar mebli. Zwróć uwagę na to, że np. zestawy wypoczynkowe ogrodowe są różnej wielkości i składają się z wielu części. Wybierz taki, którego poszczególne elementy nie będą musiały być zbyt blisko siebie, co utrudniałoby swobodne użytkowanie. Może skusisz się na meble ogrodowe Milano III Royal w kolorze białym, który dobrze sprawdzi się np. w ogrodzie nowoczesnym?
 • dodatki i dekoracje - te stylowe elementy - jak np. oświetlenie - także powinny korespondować z tym, które już zamontowane jest w domu czy na tarasie. Unikniesz w ten sposób wrażenia chaosu, poza tym w razie komplet lamp jest łatwiej dostępny niż ta jedna jedyna na świecie kupiona na pchlim targu czy aukcji internetowej;
 • funkcjonalność, a także odpowiadanie na potrzeby domowników to jedna z podstawowych cech dobrze zaplanowanego ogrodu. Duży dom zamieszkany przez dużą liczbę ludzi często równa się duży ogród. Jeżeli masz rodzinę, dzieci, warto, by ogród był przestrzenią do wspólnego spędzania wolnego czasu na posiłkach czy zabawie.

Dopasowanie stylistyki ogrodu do konwencji, w której wybudowany jest Twój dom, nie jest trudne, ale przynosi świetne efekty. Dobrze dobrany styl ogrodu gwarantuje, że Twoje otoczenie będzie emanowało spokojem i harmonią, a Ty będziesz czuć się w nim dobrze.

Zainspiruj się: Ogrody naturalistyczne- inspiracje dla Ciebie

Styl domu powinien być spójny ze stylem ogrodu.

Teren i działka a styl ogrodu

Style ogrodu to koncepcje niejednokrotnie zależące od wielkości działki. Istnieją pewne zasady, dzięki któremu z łatwością dopasujesz styl ogrodu nie tylko do konwencji, w której wybudowany jest dom, ale również do rozmiarów terenu, którym dysponujesz. Gdy rozważasz, jakie style ogrodu byłyby dla Ciebie najlepsze, koniecznie weź pod uwagę, że niektóre stylistyki bardziej pasują do niewielkich działek, inne zaś - do większych. Jak więc możesz urządzić swój ogród, dopasowując jego styl do wymiarów terenu?

Zainspiruj się: Jak urządzić nowoczesny ogród? Aranżacje

 1. Małe działki - tutaj pasować będą takie style ogrodów, które są minimalistyczne w wyrazie. Z oczywistych względów warto, byś zwrócił/a w tym przypadku uwagę na styl minimalistyczny, ale sprawdzi się także nowoczesny, skandynawski czy śródziemnomorski. Są to estetyki niewymagające wiele pracy przy utrzymaniu ogrodu - dwa pierwsze dlatego, że więcej energii poświęcisz na jego zaplanowanie niż późniejszą pielęgnację, dwa kolejne zaś dlatego, że wykorzystują one naturalne ukształtowanie terenu oraz warunki glebowe, dzięki czemu wystarczy, że dobrze dopasujesz rośliny do zastanych warunków i po prostu będziesz je regularnie podlewać i pielić grządki. Do pierwszych dwóch stylistyk idealnie pasują meble ogrodowe z technorattanu, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać je również, gdy podobają Ci się kolejne spośród czterech wymienionych;
 2. Duże działki - w tym przypadku możesz pozwolić sobie na więcej: bardziej strojne nasadzenia, które sprawiają imponujące wrażenie, rośliny, które potrzebują wiele miejsca, bogate wyposażenie ogrodu. Jeżeli dysponujesz dużą działką, style takie jak angielski, francuski czy włoski są dla Ciebie!

Zainspiruj się: Jak urządzić ogród w stylu śródziemnomorskim?

Staranny dobór mebli jest konieczny dla utrzymania spójnej aranżacji.

Wybór stylu ogrodu, który przypadnie Ci do serca, a także ten, który najbardziej będzie pasował do wyglądu Twojego domu oraz rozmiaru działki, to ważna decyzja. Dzięki niej zaaranżujesz strefę wypoczynkową, której charakter będzie cieszył Cię przez lata. Gdy już będziesz wiedział/a, która estetyka będzie prezentowała się w Twoim ogrodzie najlepiej, zajrzyj do Vokato, by wybrać najpiękniejsze meble!

 
Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka literatury: pożera książki, czasem sama coś pisze. Pasjonatka historii lokalnej, a zwłaszcza dziejów rodzinnej miejscowości, czyli wsi Łąg w gminie Czersk. W latach 2018-2022 pracowała jako korektorka w tygodniku “Czas Chojnic”. Od poprawiania cudzych tekstów przeszła do tworzenia swoich.

Skomentuj i oceń artykuł

Podobne artykuły