Ogrody naturalistyczne - inspiracje dla Ciebie

Jeżeli marzysz o ogrodzie, który harmonijnie wtapia się w ukształtowanie terenu i wygląda, jakbyś nic przy nim nie robił/a, być może koncepcja ogrodu naturalistycznego jest dla Ciebie. Co to właściwie jest, jak zaaranżować taki ogród i co będzie Ci potrzebne? Wyjaśniamy i podpowiadamy!

Ogrody naturalistyczne - charakterystyka

Ogrody naturalistyczne to przestrzenie, starają się naśladować naturalne środowisko. Charakteryzują się minimalną ingerencją człowieka oraz mnogością roślin, które normalnie występują w dzikiej przyrodzie. Tak mogłaby brzmieć najbardziej lakoniczna charakterystyka miejsca znanego pod nazwą ogród naturalistyczny. Jednak co jeszcze kryje się pod tymi dwoma słowami? Jakie wymagania powinnaś/powinieneś spełnić, zabierając się za aranżację takiego ogrodu?

  • naturalne formy - projektując ogród naturalistyczny - leśny lub zbliżony wyglądem do łąki - wykorzystuj to, co zastałaś/eś na miejscu: ukształtowanie terenu, właściwości gleby itp. W ten sposób uzyskasz naturalny podział na ścieżki i grupy nasadzeń, a także zobaczysz, które rośliny najlepiej rosną w danym miejscu;
  • naturalne materiały - drewno, kamienie, metal to główne elementy, które powinny się znaleźć w ogrodzie-nie-ogrodzie;
  • odpowiednia roślinność -czyli taka, która naturalnie występuje na danym terenie - przyjrzyj się temu, jakie rośliny rosną na Twojej działce i staraj się naśladować zastany wzór. Zbadaj glebę i sprawdź, jakie jeszcze rośliny możesz dosadzić. Stawiaj na dzikie kwiaty takie jak kosaćce, chabry, jeżówki czy dziewanny. Posadź byliny - fiołki, jaskry, dziurawce, mieczyki. Pamiętaj również o trawach ozdobnych jak miskanty lub kostrzewy. Przemyśl także dosadzenie krzewów - dzikich róż, berberysów czy czarnego bzu. Drzewa takie jak brzozy, lipy czy dęby to doskonały wybór!
  • różnorodność gatunkowa - kluczowa cecha ogrodu naturalistycznego, w którym powinno się znaleźć miejsce dla wszystkich gatunków, które normalnie występowałyby na danym obszarze;
  • zbiorniki wodne- naturalne stawy, strumienie oraz oczka wodne są ważną częścią naturalistycznego ogrodu;
  • ekologia - realizując wytyczne dotyczące różnorodności biologicznej, zapraszasz do swojego ogrodu różnorodne gatunki zwierząt, które są istotne dla ekosystemu;

Zainspiruj się: Jak urządzić ogród wiejski?

Ogród naturalistyczny i meble, które do niego pasują

Ogrody naturalistyczne, choć wykorzystują to, co dostępne w przyrodzie, mają służyć przede wszystkim relaksowi, dlatego warto umieścić w nich odpowiednie meble ogrodowe.

Do wyboru masz zarówno zestawy wypoczynkowe, na które składają się kanapy i pufy ze stolikiem, jak i zestawy jadalniane, w skład których wchodzą stół i dopasowane do niego krzesła.

Zainspiruj się: Hortiterapia (hortikuloterapia) - na czym polega terapia ogrodem?

Ogród naturalistyczny dobrze będzie wyglądał, gdy znajdą się w nim meble drewniane, na metalowych stelażach. Tego typu umeblowanie z reguły jest bardzo solidne i posiada naturalne barwy, dzięki którym z łatwością wtopi się w zieleń ogrodu. Nie ma nic bardziej romantycznego niż drewniana ławka ustawiona przy ścieżce!

Co jednak, jeśli preferujesz nowoczesne rozwiązania? Czy np. ławka wykonana z polipropylenu, taka jak jasnobrązowa Nardi Net Bench nie może stać w Twoim ogrodzie? A skądże! Kluczem jest tu odpowiedni dobór zarówno formy, jak i koloru mebla. Klasyczny kształt ławki z podłokietnikami oraz oparciem i stonowana barwa powodują, że mebel znakomicie zharmonizuje z przyrodą w Twoim ogrodzie.

Zainspiruj się: Z czym łączyć trawy ozdobne?

Nowoczesny ogród naturalistyczny to miejsce, w którym z powodzeniem możesz ustawić także meble ogrodowe z technorattanu. Wybierz spośród nich zestaw wypoczynkowy, który najbardziej przypada Ci do gustu. My proponujemy Ci zestaw wypoczynkowy XXL 2017-12 z brązowego technorattanu, który doskonale imituje rattan naturalny i pięknie komponuje się z zielenią dzięki swej głębokiej, ciemnej barwie. Rogowa sofa dla 7 osób, 2 pufy i stół z blatem z hartowanego szkła to doskonały wybór na spotkania w ogrodzie.

Zainspiruj się: Co to jest patio ogrodowe i jak je zaaranżować?

Nowoczesny ogród naturalistyczny. Jak go urządzić?

Ogrody naturalistyczne w nowoczesnej odsłonie będzie różniły się nieco od tych, które zaprojektowane zostały w tradycyjny sposób. Wbrew pozorom nie będzie to oznaczało większego udziału materiałów sztucznych czy ingerencji człowieka w aranżację takiej przestrzeni.

Nowoczesny ogród naturalistyczny często jest bowiem jeszcze bardziej nastawiony na ekologię. Jego aranżacja będzie zaprojektowana w ten sposób, by kłaść większy niż w przypadku tradycyjnych ogrodów nacisk na zrównoważone praktyki. Wyrazem tego podejścia mogą być wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, gromadzenie i odzyskiwanie wody deszczowej, oraz minimalizowanie zużycia chemikaliów i nawozów.

Zainspiruj się: Czym wyróżnia się ogród skandynawski?

Gdy urządzasz ogród naturalistyczny, inspiracje, z których możesz korzystać, mogą pochodzić z dziedziny projektowania ogrodów minimalistycznych. Wprowadzając ściśle określoną liczbę roślin do swego ogrodu, sprawiasz, że choć nie będą one przycinane, będą wyglądać schludnie. Podobny efekt uzyskasz, decydując się np. na kwiaty w jednym kolorze oraz rośliny, które na zimę nie zrzucają liści.

W nowoczesnym ogrodzie możesz oczywiście sięgnąć po technologię, jednak ma ona ułatwić Ci pielęgnację roślin, a nie pozwalać na ingerencję w strukturę roślinności. Dlatego bez przeszkód używaj np. takich udogodnień jak systemy automatycznego nawadniania, inteligentne systemy oświetleniowe czy zdalne sterowanie, by ułatwić sobie zarządzanie ogrodem.

Ogród naturalistyczny w nowoczesnym wydaniu to miejsce, które zintegrowane jest z otaczającą architekturą. Nowoczesne materiały i formy, które charakteryzują nowoczesne budownictwo, mogą w ciekawy sposób łączyć się z ogrodem, który wygląda jakby rósł od niechcenia.

Zainspiruj się: 5 pomysłów na nowoczesne ogrody minimalistyczne

W nowoczesnym ogrodzie naturalistycznym dzikie rośliny powinny stanowić większość.

Ogród naturalistyczny - inspiracje dla Ciebie

Jak urządzić ogród naturalistyczny? Inspiracje, którymi chcemy się z Tobą podzielić, przydadzą Ci się zarówno w trakcie urządzania strefy wypoczynkowej, jak i jadalnej:

  1. Strefa wypoczynkowa - użyj siedzisk z wikliny i drewna (może handmade?). Ustaw je w pobliżu gęstej roślinności, takiej jak krzewy, by stworzyć enklawę prywatności i przytulne miejsce do odpoczynku. Dodaj oświetlenie, które stworzy przyjemną atmosferę wieczorami, na przykład lampiony solarne na ścieżkach lub dyskretne lampki ledowe w postaci delikatnych girland umieszczone wśród roślin;
  2. Przyjemne miejsce do grillowania - Wybierz solidny, drewniany stół oraz ławki, które będą pasować do naturalnego charakteru ogrodu. Zbuduj solidny grill z kamienia lub cegły - te materiały nie tylko zapewnią akcesorium trwałość, lecz także znakomicie wpasują się w naturalny charakter otoczenia. Umieść strefę do grillowania w miejscu otoczonym krzewami, by zapewnić sobie prywatność i komfort podczas spożywania posiłków. Śpiew ptaków buszujących w pobliskich drzewach i krzewach uprzyjemni Wam każdy posiłek!

Zainspiruj się: Jak przygotować ogród na garden party? Inspiracje aranżacyjne od Vokato!

Łąka kwietna to jedna z najważniejszych części naturalistycznego ogrodu.

Aranżacja ogrodu o naturalistycznym charakterze z pewnością sprawi Ci wiele frajdy. Gdy dokonasz już niezbędnych nasadzeń, udaj się do Vokato po meble, by zwiększyć komfort użytkowania tej przestrzeni do maksimum!

 
Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka literatury: pożera książki, czasem sama coś pisze. Pasjonatka historii lokalnej, a zwłaszcza dziejów rodzinnej miejscowości, czyli wsi Łąg w gminie Czersk. W latach 2018-2022 pracowała jako korektorka w tygodniku “Czas Chojnic”. Od poprawiania cudzych tekstów przeszła do tworzenia swoich.

Skomentuj i oceń artykuł

Podobne artykuły