Lato to dla wielu najprzyjemniejsza pora roku.
Ogrody naturalistyczne - inspiracje dla Ciebie
Jeżeli marzysz o ogrodzie, który harmonijnie wtapia się w ukształtowanie terenu i wygląda, jakbyś nic przy nim nie robił/a, być może koncepcja ogrodu naturalistycznego jest dla Ciebie. Co to właściwie jest, jak zaaranżować taki ogród i co będzie Ci potrzebne? Wyjaśniamy i podpowiadamy!
Ogrody naturalistyczne - charakterystyka
Ogrody naturalistyczne to przestrzenie, starają się naśladować naturalne środowisko. Charakteryzują się minimalną ingerencją człowieka oraz mnogością roślin, które normalnie występują w dzikiej przyrodzie. Tak mogłaby brzmieć najbardziej lakoniczna charakterystyka miejsca znanego pod nazwą ogród naturalistyczny. Jednak co jeszcze kryje się pod tymi dwoma słowami? Jakie wymagania powinnaś/powinieneś spełnić, zabierając się za aranżację takiego ogrodu?
- naturalne formy - projektując ogród naturalistyczny - leśny lub zbliżony wyglądem do łąki - wykorzystuj to, co zastałaś/eś na miejscu: ukształtowanie terenu, właściwości gleby itp. W ten sposób uzyskasz naturalny podział na ścieżki i grupy nasadzeń, a także zobaczysz, które rośliny najlepiej rosną w danym miejscu;
- naturalne materiały - drewno, kamienie, metal to główne elementy, które powinny się znaleźć w ogrodzie-nie-ogrodzie;
- odpowiednia roślinność -czyli taka, która naturalnie występuje na danym terenie - przyjrzyj się temu, jakie rośliny rosną na Twojej działce i staraj się naśladować zastany wzór. Zbadaj glebę i sprawdź, jakie jeszcze rośliny możesz dosadzić. Stawiaj na dzikie kwiaty takie jak kosaćce, chabry, jeżówki czy dziewanny. Posadź byliny - fiołki, jaskry, dziurawce, mieczyki. Pamiętaj również o trawach ozdobnych jak miskanty lub kostrzewy. Przemyśl także dosadzenie krzewów - dzikich róż, berberysów czy czarnego bzu. Drzewa takie jak brzozy, lipy czy dęby to doskonały wybór!
- różnorodność gatunkowa - kluczowa cecha ogrodu naturalistycznego, w którym powinno się znaleźć miejsce dla wszystkich gatunków, które normalnie występowałyby na danym obszarze;
- zbiorniki wodne- naturalne stawy, strumienie oraz oczka wodne są ważną częścią naturalistycznego ogrodu;
- ekologia - realizując wytyczne dotyczące różnorodności biologicznej, zapraszasz do swojego ogrodu różnorodne gatunki zwierząt, które są istotne dla ekosystemu;
Zainspiruj się: Jak urządzić ogród wiejski?
Ogród naturalistyczny i meble, które do niego pasują
Ogrody naturalistyczne, choć wykorzystują to, co dostępne w przyrodzie, mają służyć przede wszystkim relaksowi, dlatego warto umieścić w nich odpowiednie meble ogrodowe.
Do wyboru masz zarówno zestawy wypoczynkowe, na które składają się kanapy i pufy ze stolikiem, jak i zestawy jadalniane, w skład których wchodzą stół i dopasowane do niego krzesła.
Zainspiruj się: Hortiterapia (hortikuloterapia) - na czym polega terapia ogrodem?
Ogród naturalistyczny dobrze będzie wyglądał, gdy znajdą się w nim meble drewniane, na metalowych stelażach. Tego typu umeblowanie z reguły jest bardzo solidne i posiada naturalne barwy, dzięki którym z łatwością wtopi się w zieleń ogrodu. Nie ma nic bardziej romantycznego niż drewniana ławka ustawiona przy ścieżce!
Co jednak, jeśli preferujesz nowoczesne rozwiązania? Czy np. ławka wykonana z polipropylenu, taka jak jasnobrązowa Nardi Net Bench nie może stać w Twoim ogrodzie? A skądże! Kluczem jest tu odpowiedni dobór zarówno formy, jak i koloru mebla. Klasyczny kształt ławki z podłokietnikami oraz oparciem i stonowana barwa powodują, że mebel znakomicie zharmonizuje z przyrodą w Twoim ogrodzie.
Zainspiruj się: Z czym łączyć trawy ozdobne?
Nowoczesny ogród naturalistyczny to miejsce, w którym z powodzeniem możesz ustawić także meble ogrodowe z technorattanu. Wybierz spośród nich zestaw wypoczynkowy, który najbardziej przypada Ci do gustu. My proponujemy Ci zestaw wypoczynkowy XXL 2017-12 z brązowego technorattanu, który doskonale imituje rattan naturalny i pięknie komponuje się z zielenią dzięki swej głębokiej, ciemnej barwie. Rogowa sofa dla 7 osób, 2 pufy i stół z blatem z hartowanego szkła to doskonały wybór na spotkania w ogrodzie.
Zainspiruj się: Co to jest patio ogrodowe i jak je zaaranżować?
Nowoczesny ogród naturalistyczny. Jak go urządzić?
Ogrody naturalistyczne w nowoczesnej odsłonie będzie różniły się nieco od tych, które zaprojektowane zostały w tradycyjny sposób. Wbrew pozorom nie będzie to oznaczało większego udziału materiałów sztucznych czy ingerencji człowieka w aranżację takiej przestrzeni.
Nowoczesny ogród naturalistyczny często jest bowiem jeszcze bardziej nastawiony na ekologię. Jego aranżacja będzie zaprojektowana w ten sposób, by kłaść większy niż w przypadku tradycyjnych ogrodów nacisk na zrównoważone praktyki. Wyrazem tego podejścia mogą być wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, gromadzenie i odzyskiwanie wody deszczowej, oraz minimalizowanie zużycia chemikaliów i nawozów.
Zainspiruj się: Czym wyróżnia się ogród skandynawski?
Gdy urządzasz ogród naturalistyczny, inspiracje, z których możesz korzystać, mogą pochodzić z dziedziny projektowania ogrodów minimalistycznych. Wprowadzając ściśle określoną liczbę roślin do swego ogrodu, sprawiasz, że choć nie będą one przycinane, będą wyglądać schludnie. Podobny efekt uzyskasz, decydując się np. na kwiaty w jednym kolorze oraz rośliny, które na zimę nie zrzucają liści.
W nowoczesnym ogrodzie możesz oczywiście sięgnąć po technologię, jednak ma ona ułatwić Ci pielęgnację roślin, a nie pozwalać na ingerencję w strukturę roślinności. Dlatego bez przeszkód używaj np. takich udogodnień jak systemy automatycznego nawadniania, inteligentne systemy oświetleniowe czy zdalne sterowanie, by ułatwić sobie zarządzanie ogrodem.
Ogród naturalistyczny w nowoczesnym wydaniu to miejsce, które zintegrowane jest z otaczającą architekturą. Nowoczesne materiały i formy, które charakteryzują nowoczesne budownictwo, mogą w ciekawy sposób łączyć się z ogrodem, który wygląda jakby rósł od niechcenia.
Zainspiruj się: 5 pomysłów na nowoczesne ogrody minimalistyczne
Ogród naturalistyczny - inspiracje dla Ciebie
Jak urządzić ogród naturalistyczny? Inspiracje, którymi chcemy się z Tobą podzielić, przydadzą Ci się zarówno w trakcie urządzania strefy wypoczynkowej, jak i jadalnej:
- Strefa wypoczynkowa - użyj siedzisk z wikliny i drewna (może handmade?). Ustaw je w pobliżu gęstej roślinności, takiej jak krzewy, by stworzyć enklawę prywatności i przytulne miejsce do odpoczynku. Dodaj oświetlenie, które stworzy przyjemną atmosferę wieczorami, na przykład lampiony solarne na ścieżkach lub dyskretne lampki ledowe w postaci delikatnych girland umieszczone wśród roślin;
- Przyjemne miejsce do grillowania - Wybierz solidny, drewniany stół oraz ławki, które będą pasować do naturalnego charakteru ogrodu. Zbuduj solidny grill z kamienia lub cegły - te materiały nie tylko zapewnią akcesorium trwałość, lecz także znakomicie wpasują się w naturalny charakter otoczenia. Umieść strefę do grillowania w miejscu otoczonym krzewami, by zapewnić sobie prywatność i komfort podczas spożywania posiłków. Śpiew ptaków buszujących w pobliskich drzewach i krzewach uprzyjemni Wam każdy posiłek!
Zainspiruj się: Jak przygotować ogród na garden party? Inspiracje aranżacyjne od Vokato!
Aranżacja ogrodu o naturalistycznym charakterze z pewnością sprawi Ci wiele frajdy. Gdy dokonasz już niezbędnych nasadzeń, udaj się do Vokato po meble, by zwiększyć komfort użytkowania tej przestrzeni do maksimum!
Podobne artykuły
-
Zainspiruj się i spędź lato w ogrodzie
-
Podpowiadamy – jak udekorować balkon?
Posiadanie balkonu to zawsze dodatkowy atut mieszkania w bloku – nawet jeśli nie jest on zbyt...
-
Funkcjonalne rozwiązanie – zestaw mebli ogrodowych
Trudno wyobrazić sobie sezon letni bez spędzania czasu na świeżym powietrzu.
-
Styl industrialny − co to jest? Aranżacja loftowego wnętrza
Nie masz pomysłu na aranżację swoich czterech kątów?
-
Aranżacja salonu z kominkiem. Poznaj nasze pomysły!
Aranżacja salonu z kominkiem jest możliwa nawet w mieszkaniu w bloku.
-
Styl skandynawski we wnętrzach − czym się charakteryzuje?
Jakie cechy ma styl skandynawski we wnętrzach?
Skomentuj i oceń artykuł