Dekorowanie mieszkania to najprzyjemniejszy etap jego urządzania. Nawet najdrobniejsze elementy potrafią całkowicie odmienić charakter wnętrza, dodając mu ciepła i wyjątkowego charakteru. Ciekawą ozdobą jest fototapeta. Wielkoformatowy druk nie tylko świetnie się prezentuje, ale może również optycznie powiększyć lub pomniejszyć pokój. Podpowiadamy, jakie fototapety sprawdzą się do salonu!

Jaki rodzaj fototapety wybrać?

Każdy, kto poszukuje niebanalnych rozwiązań dla swojego domu, powinien sięgnąć po fototapety. Mnogość wzorów sprawia, że łatwo o znalezienie idealnie pasującego modelu. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że oprócz walorów estetycznych, fototapeta musi mieć również wymiar praktyczny. Odpowiadają za niego zastosowane materiały. Jakie są rodzaje fototapet?

Fototapeta papierowa

Jest stosunkowo cienka, dlatego należy liczyć się z tym, że łatwo o jej przerwanie czy uszkodzenie. Fototapety papierowe nie nadają się także do mycia na mokro i mogą odchodzić od ściany pod wpływem wilgoci. Ich atutem jest jednak cena – to najtańszy rodzaj fototapety dostępny na rynku.

Foliowa fototapeta na ścianę

Można ją myć, dlatego łatwo o utrzymanie jej w czystości. Wymaga jednak bardzo dobrze przygotowanej ściany – powinna być ona idealnie równa i pozbawiona np. wgłębień. To konieczny warunek, by fototapeta dobrze przylegała do powierzchni i nie odchodziła z czasem.

Fototapeta ścienna winylowa

To opcja dla wymagających – winylowa fototapeta jest solidna, odporna na uszkodzenia i wilgoć. Cechuje ją też świetna jakość wykonania. Taka fototapeta może także maskować drobne niedoskonałości ścian. Rodzajem fototapety winylowej jest fototapeta flizelinowa – elastyczna i trwała.

Fototapeta z lateksu

Jej bazą jest papier, do którego dodaje się lateks. Dzięki takiemu połączeniu fototapeta jest grubsza, a co za tym idzie – trwalsza. Mimo to nie powinna być kładziona w wilgotnych pomieszczeniach, np. łazienkach.

Na co zwrócić uwagę, wybierając fototapetę do salonu?

Planując zakup fototapety, należy zastanowić się, jakim warunkom będzie musiała podołać. Jeśli salon jest połączony z kuchnią, fototapeta powinna wykazywać dużą odporność na zabrudzenia, ale też wilgoć, by nie odchodziła od ścian pod wpływem pary. Możliwość czyszczenia takiej fototapety znacząco zwiększa komfort użytkowania. Liczy się zatem jakość wykonania i trwałość, dzięki którym wraz z usuwaniem plamy, nie usunie się fragmentu tapety.

Nie bez znaczenia jest także kondycja ścian. Fototapeta foliowa doskonale uwypukla nawet najmniejsze mankamenty. Jeśli mamy więc do czynienia z powierzchniami, na których widać ubytki czy pęknięcia, lepiej wybrać grubszy typ fototapety, np. winylową lub flizelinową.

Nie można zapomnieć o tym, że salon z fototapetą ma być też estetyczny. Fototapeta jest nie tylko ścienną ozdobą. Z jej pomocą można optycznie odmienić wnętrze. Jak?

  • Dzięki fototapecie można podkreślić wybrany punkt pokoju – będzie to mocny akcent, przykuwający wzrok.
  • Wzory geometryczne oraz 3D, jak np. fototapeta Mechaniczna symetria, optycznie powiększają wnętrza. Podobny efekt zapewnią jasne kolory.
  • Ciemne barwy zmniejszają optycznie salon, ale za to dodają mu przytulnego klimatu.
  • W wysokich pomieszczeniach można wizualnie skrócić ściany za pomocą fototapety. Wystarczy zostawić pas wolnej przestrzeni pomiędzy fototapetą a sufitem.

Jak dobrać fototapetę do salonu?

Fototapeta powinna być dopasowana do rozmiarów wnętrza. W przypadku niewielkich salonów najlepszą opcją jest położenie jej tylko na jednej, wybranej ścianie. Pozwoli to na wyróżnienie danego miejsca, a jednocześnie zabieg ten nie przytłoczy pomieszczenia. Największe możliwości stwarza duży pokój, w którym świetnie prezentują się krajobrazy i pejzaże. Doskonałym przykładem jest tutaj fototapeta Zimowy las.

Tego typu dekoracja powinna także pasować do ogólnego charakteru wnętrza oraz pozostałego wyposażenia. Są wzory, które świetnie sprawdzają się w kuchniach, ale w salonach będą wyglądały nie na miejscu. Warto o utrzymanie spójnej stylistyki i tak np. miłośnicy industrialnych wnętrz mogą postawić na fototapety ze wzorem imitującym beton lub ceglaną ścianę, a zwolennicy skandynawskiego minimalizmu – nadruki drewnianych desek.