Lato to dla wielu najprzyjemniejsza pora roku.
Co posadzić wzdłuż ogrodzenia?
Rośliny posadzone wzdłuż ogrodzenia nie tylko zapewniają niezbędną prywatność, ale także dopełniają aranżacji. Na które z nich się zdecydować, by stworzyć estetyczną wizytówkę posesji? Wybór jest duży, dlatego postanowiliśmy przygotować kompendium wiedzy na ten temat.
Jakie rośliny posadzić przy ogrodzeniu?
Jeśli zastanawiasz się nad tym, jakie rośliny wzdłuż ogrodzenia posadzić, by działka zyskała na estetyce, podejdź do tej sprawy na spokojnie. Na samym początku zastanów się, jaką funkcję ma spełniać rabata przy ogrodzeniu. Czy tylko estetyczne? A może ma także za zadanie chronić Twoją prywatność?
Zależy to między innymi od rodzaju ogrodzenia, jakie otacza Twą działkę, ale także od Twojego podejścia do prywatności. Innych roślin będziesz bowiem potrzebować, gdy chcesz całkowicie odgrodzić swoje podwórko od świata zewnętrznego, a innych - gdy pragniesz jedynie delikatnie zasygnalizować, gdzie znajduje się granica Twojej działki.
Zdając sobie z tego sprawę, możesz zacząć się zastanawiać, co posadzić wzdłuż ogrodzenia. Poniżej przedstawiamy krótkie zestawienie, które może być Ci pomocne w tym procesie.
RODZAJ PŁOTU | RODZAJ DZIAŁKI | PREFERENCJE/POSTAWA WŁAŚCICIELA | TYP ROŚLINY |
---|---|---|---|
ażurowy, niewysoki | nieduża | “Nie chcę budować fortecy!” | krzewy kwitnące, których nie trzeba przycinać |
ażurowy, wysoki | duża | “Przez ten płot wszystko widać” | krzewy szybko rosnące, gęste |
niski murek | mała | “Murek to wspaniałe ogrodzenie, ale czegoś mi tu brakuje” | niewysokie drzewa |
wysoki mur, ogrodzenie z jednorodnych paneli | duża | “Świetnie, że nie muszę patrzeć na ulicę, ale ten płot jest dość nudny” | kompozycje z szybko rosnących krzewów, kwitnących i tych bez kwiatów |
brak ogrodzenia | niewielka | “Nie chcę ogrodzenia, bo będę musiał/a ciągle otwierać bramę, gdy będę wyjeżdżać z domu” | pojedyncze drzewa, rośliny niewymagające opieki |
brak ogrodzenia | rozległa, na uboczu | “Sam/a już nie wiem, gdzie są granice mojej działki” | szpaler drzew na tyłach domu, żywopłot z przodu |
Powyższa tabela powinna pomóc Ci się zorientować na podstawowym poziomie, co wzdłuż ogrodzenia posadzić: jakie rośliny pasują do jakiej działki oraz jaki rodzaj może odpowiadać Twoim upodobaniom.
Rabata przy ogrodzeniu - jak ją zaaranżować?
Rabata przy ogrodzeniu to dobry pomysł, jeśli nie zależy Ci na zakryciu całego płotu. W tym przypadku możesz postawić na niskie kwiaty, które będą tworzyć wielobarwne, radosne kompozycje.
Wśród nich warte uwagi są byliny, tzn. te rośliny, które są wieloletnie. Rabata przy płocie będzie interesująco wyglądać dzięki takim gatunkom jak: konwalia majowa (biała), żagwin (fioletowy, biały i różowy), macierzanka piaskowa (ciemnoróżowa), a także dalie (w różnych kolorach, od żółtego, poprzez pomarańczowy, po czerwony) i wilczomlecze (żółte).
Nieco wyższe rośliny, dzięki którym Twoja rabata wzdłuż ogrodzenia będzie wyglądać kwitnąco, to między innymi irysy, gęsiówki różowe czy rozchodniki okazałe, odporne na susze i mrozy. Jeżeli chcesz, by Twoja rabata przy płocie porośnięta była bylinami, które szybko i bujnie rosną, dobrym rozwiązaniem będą tu dzielżany.
Jeśli preferujesz byliny wysokie, tak by Twoja rabata przy ogrodzeniu zasłaniała je - albo posiadała różnorodny charakter - warto uzupełnić nasadzenia o byliny wysokie, które będą stanowić ciekawe tło dla tych niższych.
Byliny miododajne
Rośliny przy ogrodzeniu posiadają nie tylko walory estetyczne, ale także praktyczne. Bardzo wiele bylin jest miododajnych, to znaczy że przyciągają pszczoły, które czerpią od nich pyłek i nektar. Jeżeli zatem leży Ci na sercu los pszczół, które od pewnego czasu są w coraz trudniejszej sytuacji, posadź niektóre z tych roślin:
- lawenda;
- szałwia;
- chaber;
- mak;
- złocień;
- floks;
- dalia;
- jeżówka;
- aksamitka.
Gdy Twoje rośliny wzdłuż ogrodzenia zostaną uznane przez owady za smakowite, Twoja rabata przy płocie będzie tętnić życiem. Usłyszysz nie tylko bzyczenie pszczół, ale także ujrzysz kolorowe motyle - a jak wiadomo, niektóre z nich potrafią wyglądać olśniewająco! Wystaw zatem z komórki swoje meble ogrodowe i ciesz się kontaktem z naturą!
Zainspiruj się: Jak obsadzić taras roślinami? Aranżacja tarasu - rośliny wokół tarasu
Które krzewy przy ogrodzeniu będą wyglądały najlepiej?
Jak już wspomnieliśmy, krzewy przy ogrodzeniu mogą być różnorodne i to, na który z rodzajów się zdecydujesz, zależeć będzie nie tylko od Twojego gustu, ale także od czynników, o których była mowa powyżej.
Pamiętaj także, że wybór krzewów powinien także uwzględniać ich wymagania glebowe. Przyjrzyj się dokładnie temu, jaki rodzaj gleby występuje na Twojej działce i dokonuj wyboru roślin również pod tym kątem. Nie mniej ważny jest również stopień nasłonecznienia w miejscu, które planujesz obsadzić.
Pamiętając o tych rzeczach, możesz poszukiwać konkretnych rodzajów roślin, które posadzisz wzdłuż ogrodzenia. Generalnie dzielą się one na dwa rodzaje.
Krzewy liściaste
Jeśli zamierzasz posadzić krzewy wzdłuż ogrodzenia, które pokryte są liśćmi, pamiętaj, że nie są one jednorodną grupą. Wśród nich można wyróżnić zarówno te, które wytwarzają kwiaty, jak i te, które cały czas są zielone. Możesz także znaleźć takie krzewy, które wytwarzają owoce (niektóre jadalne). Co zatem może znaleźć się przy Twoim płocie i upiększyć Ci widok z okna?
Krzewy kwitnące preferują stanowiska słoneczne, ewentualnie lekko zacienione. Do najpiękniejszych z nich możemy zaliczyć róże, a także lilaki czy forsycje. Jako żywopłot dobrze będą wyglądały w postaci luźnej, nieprzyciętej.
Jakie posadzić krzewy przy ogrodzeniu, jeśli nie chcesz, by miały kwiaty? Wśród krzewów, które nie kwitną, największą popularnością cieszy się bukszpan. Jest to roślina dobrze poddająca się formowaniu, lubiąca cień i niemająca wygórowanych wymagań glebowych. Jedyne, za czym nie przepada, to niskie temperatury i gwałtowne zimowe wiatry. Pomimo tego pozostaje zielona na zimę.
Sadząc rośliny wzdłuż ogrodzenia, możesz zastanowić się nad posadzeniem krzewów, które będą wytwarzać kolorowe owoce. Przemyśl posadzenie śliwy Ałycza. Ten krzew preferuje stanowiska półcieniste i słoneczne, a podłoże - średnio wilgotne i zdecydowanie nie kwaśne. Wytwarza owoce podobne do mirabelek, które są jadalne, słodkie, w szczególności nadające się na przetwory.
Spośród krzewów owocujących warto także wybrać dereń jadalny, który rośnie gęsto i dzięki temu tworzy zwarty żywopłot. Ten rodzaj krzewu nie wymaga szczególnej opieki; ma także skromne wymagania glebowe, a jedyne, czego nie lubi, to jałowe piaski i gleby podmokłe. Jego owoce można jeść na surowo, ale także robić z nich przetwory.
Pamiętaj, że możesz posadzić krzewy przy ogrodzeniu, ale mogą to być także inne rośliny. Te, które mają podobną wysokość, zaliczają się do niżej wymienionych grup:
- drzewa (iglaste i liściaste)
- wysokie kwiaty słoneczniki, żmijowce, malwy;
- wysokie trawy - miskanty, proso rózgowate, trzcinniki;
- pnącza - bluszcze, groszki, nasturcje, winorośle.
Jakie drzewa przy ogrodzeniu posadzić?
Jakiekolwiek drzewa przy ogrodzeniu będą nieocenione, ponieważ silniej niż krzewy ochronią Cię przed hałasem, a także skuteczniej niż one oczyszczą powietrze. W tym wszystkim jest jednak pewien szkopuł, mianowicie taki, że drzewa, ponieważ osiągają większe rozmiary niż krzewy, rosną wolniej niż one. Z tego względu należy też je sadzić w dość dużych odstępach od siebie. Naturalne jest więc, że drzewa wzdłuż ogrodzenia o wiele lepiej będą wyglądały na działce dużej niż małej.
Jeżeli z optymizmem patrzysz w przyszłość i wymiary Twojej działki pozwalają na sadzenie szpalerów drzew, zacznij zastanawiać się już dziś, które rośliny posadzisz jutro.
Zainspiruj się: Jak urządzić nowoczesny przedogródek?
Drzewa iglaste
Zastanawiając się, jakie drzewa przy ogrodzeniu wyglądają najlepiej i są łatwiejsze w pielęgnacji, zapewne w pierwszej kolejności myślisz o drzewach iglastych. To prawda, że mają one niezaprzeczalną zaletę: większość gatunków nie gubi igieł, toteż nie trzeba niczego grabić jesienią.
Dlatego właśnie taką popularnością cieszą się gatunki, które wszyscy łatwo kojarzą. Często spotykane przy ogrodzeniach są świerki, jodły, sosny i cisy.
Jeśli posadzisz te drzewa wzdłuż ogrodzenia, po pewnym czasie możesz cieszyć się wspaniałym widokiem zza okna.
Drzewa liściaste
Ten rodzaj roślin cechuje się tym, że jesienią dostarczy Ci sporo materiału do kompostowania. Jeżeli posiadasz więc ogród i wciąż nienasycony kompostownik, możesz poszerzyć wsad do niego o liście.
Przy ogrodzeniach warto posadzić takie drzewa, które stosunkowo szybko rosną - prym wiedzie w tym gronie wierzba, która na wiosnę wypuszcza puszyste kotki. Do grupy szybko rosnących drzew zaliczyć można także klon, który z czasem osiąga szeroką koronę, skutecznie dającą cień, zwłaszcza od strony południowej. Nasze naoczne obserwacje dowodzą, że drzewo to stanowi dobre miejsce na gniazda sierpówek, czyli dzikich gołębi.
Rośliny przy ogrodzeniu, które należą do rodziny drzew, nie muszą być bardzo wysokie. Głóg jest niższy od klonu, a w dodatku pięknie kwitnie. Odmiana pośrednia i dwuszyjkowa wypuszcza gęste, różowe kwiaty, natomiast jadalna - białe, rzadsze. Ten ostatni wytwarza owoce o pozytywnym działaniu na zdrowie.
Czy wszystkie drzewa nadają się do tego, by posadzić je wzdłuż ogrodzenia?
Drzewa przy ogrodzeniu powinny osiągać takie rozmiary, by po pewnym czasie nie uszkodziły jego konstrukcji, a także nie zaczęły przeszkadzać sąsiadom. Nie wszystkie także nadają się do tego, by tworzyć z nich żywopłot. Jak zatem dobierać drzewa wzdłuż ogrodzenia, by zapobiec późniejszym problemom?
Zrezygnuj zatem z gatunków takich jak dąb, który z czasem osiąga potężne rozmiary. Unikaj także grabu pospolitego, świerku pospolitego czy brzozy brodawkowatej.
Iglaki wzdłuż ogrodzenia - na które z nich się zdecydować?
Zastanawiając się, które drzewka wzdłuż ogrodzenia będą praktyczne, z pewnością myślisz o tych najczęściej kupowanych. Najpopularniejszym krzewem iglastym sadzonym wzdłuż ogrodzeń wciąż jest w Polsce tuja. Ta kontrowersyjna roślina wśród niektórych nie cieszy się dobrą sławą. Zarzuca się jej ekspansywność, odstraszanie ptaków i owadów, a także wydzielanie trujących olejków, które mogą także wywoływać reakcje alergiczne. Poza tym według krytyków tuje sprawiają, że krajobraz staje się monotonny. Czy Ty także tak sądzisz?
Jeśli nie, wiesz z pewnością, że tuja łatwo się rozmnaża i jest bezproblemowa w uprawie. Niesławny składnik, czyli tujon, który znajdziemy w wydzielanym przez roślinę olejku eterycznym, znajduje się nie tylko w niej, ale także np. w szałwii lekarskiej. Nie tylko zatem do tui należy podchodzić z ostrożnością i pilnować, by pod żadnym pozorem jej gałązek nie jadły dzieci ani zwierzęta domowe. Jeśli zatem zależy Ci na zielonym żywopłocie łatwo poddającemu się formowaniu, który niczego nie zrzuca, tuja jest dla Ciebie.
Rośliny przy ogrodzeniu, takie krzewy iglaste, to spora grupa. Jeżeli jesteś zdecydowanym przeciwnikiem tuj, może przypadnie Ci do gustu jałowiec? Ta roślina o kolumnowym pokroju ma często spotykana jest w polskich lasach, ale w gruncie rzeczy ma wiele odmian, spośród których z łatwością możesz znaleźć coś dla siebie. Wzdłuż ogrodzenia możesz posadzić zatem jałowiec skalny Blue Arrow, pospolity (niewymagający przycinania), a także chiński. Zaletą jałowców jest to, że są długowieczne, a poza tym produkują smaczne owoce, które dodają smaku potrawom mięsnym. Jeżeli więc zależy Ci na własnej przyprawie, zaopatrz się w jałowiec pospolity.
Poza tymi dwoma gatunkami istnieje jeszcze sporo innych krzewów iglastych, które znakomicie nadają się na żywopłoty. Wśród nich można wymienić m.in. sosnę czarną, cyprysik Ivonne, modrzew europejski czy np. cisy pośrednie bądź jodły koreańskie.
Rośliny przy ogrodzeniu - aranżacje i pomysły
Ogród wzdłuż płotu na każdej działce będzie wyglądał nieco inaczej. Zależy to nie tylko od warunków naturalnych i rozmiarów działki, ale także od stylu, w jakim zaaranżowany jest Twój dom. Ważne, aby nasadzenia przy ogrodzeniu współgrały z estetyką budynku oraz płotu. W ten sposób działka sprawi wrażenie pieczołowicie zaplanowanej nawet wówczas, gdy beztrosko kwitnąć będą na niej maki. Jakie zatem możesz wybrać rośliny przy ogrodzeniu? Aranżacje mogą być różne; poniżej podajemy przykładowe, uzależnione od rodzaju roślin i stylu aranżacji budynku.
Kolorowe byliny, czyli ogród dla miłośników swobody
Jeśli planujesz przestrzeń w stylu rustykalnym, boho czy skandynawskim i nie wiesz, co posadzić wzdłuż ogrodzenia, zdecyduj się na kwiaty, które zwabiają owady zapylające. Powyżej opisaliśmy, na które z gatunków warto zwrócić uwagę. Rośliny te przy ogrodzeniu wykonanym z desek dopełnią aranżacji, wprowadzą sielski nastrój i w dodatku przysłużą się środowisku. Sadź zatem byliny, które przyciągną pracowite pszczoły; wyzwanie dla Ciebie na przyszłość to wysianie łąki kwietnej!
Żywopłot skąpany w różach, czyli nasadzenia dla elegantek
Ogród wzdłuż ogrodzenia, który usatysfakcjonuje wielbicieli luksusu, raczej nie będzie składał się z polnych kwiatów. Posiadłość w stylu hampton lub glamour zasługuje na wysmakowane rozwiązania. Będą to zatem takie nasadzenia wzdłuż ogrodzenia, jak starannie przycięte żywopłoty z róż, a także cyprysy kolumnowe. W tego typu ogrodzie liczy się regularność i oszczędność w wyborze roślin, toteż nie powinno być ich wiele, ale powinny być dobrze utrzymane i regularnie pielęgnowane. W tym przypadku sprawdzi się zatem również laurowiśnia wschodnia, która obsypuje się subtelnymi, białymi kwiatami.
Iglaki i podłoże z grysu: dla wielbicieli nowoczesnego konkretu
Rośliny przy ogrodzeniu na działce zaaranżowanej w stylistyce nowoczesnej lub loftowym mają być oszczędne w wyrazie i właściwie jak najmniej przypominać o tym, że są roślinami. Dlatego komponując nasadzenia wzdłuż ogrodzenia z prostych metalowych modułów, wybieraj iglaki. Są one stosunkowo łatwe w obsłudze, nie zrzucają liści i pozwolą zachować ascetyczny look ogrodu. Dobrze będą prezentować się w tym przypadku tuje, jodły hiszpańskie, szydlice japońskie czy sośnice japońskie.
Zainspiruj się: Jak zaprojektować ogród przed domem? Praktyczne porady!
Podłoże wysyp białym grysem, by głęboka zieleń kontrastowała z jego kolorem. Pamiętaj o wykonaniu estetycznych obrzeży np. z kostki granitowej, które perfekcyjnie oddzielą strefę zieloną od np. podjazdu dla auta.
Czy nadal zastanawiasz się, co posadzić przy ogrodzeniu? Mamy nadzieję, że nasz artykuł nieco rozjaśnił Twoje wątpliwości. Dzięki uważnej lekturze wiesz teraz nie tylko to, jakie posadzić iglaki wzdłuż ogrodzenia, ale także drzewa i byliny. Sadząc rośliny wzdłuż ogrodzenia, nie zapomnij o dopełnieniu reszty aranżacji. Jeśli potrzebujesz inspiracji w kwestii mebli, które można wstawić do ogrodu, fachowcy z Vokato chętnie pomogą Ci w wyborze.
Podobne artykuły
-
Zainspiruj się i spędź lato w ogrodzie
-
Podpowiadamy – jak udekorować balkon?
Posiadanie balkonu to zawsze dodatkowy atut mieszkania w bloku – nawet jeśli nie jest on zbyt...
-
Funkcjonalne rozwiązanie – zestaw mebli ogrodowych
Trudno wyobrazić sobie sezon letni bez spędzania czasu na świeżym powietrzu.
-
Aranżacja salonu z kominkiem. Poznaj nasze pomysły!
Aranżacja salonu z kominkiem jest możliwa nawet w mieszkaniu w bloku.
-
Pomysł na pustą ścianę w salonie. Sprawdź, jak ją zaaranżować!
W aranżacji wnętrza każdy szczegół ma znaczenie, a pusta ściana w salonie może zniweczyć...
-
Jak zaaranżować wejście do domu? Zrób dobre, pierwsze wrażenie
Nie od dziś wiadomo, że pierwsze wrażenie jest bardzo ważne.
Skomentuj i oceń artykuł