Jak urządzić nowoczesny przedogródek?

Część tuż przed wejściem do naszego domu, zwana przedogródkiem, stanowi naszą wizytówkę. Dlatego w jego aranżację musisz włożyć sporo zaangażowania. Jak to zrobić, by ogród przed domem zachwycał gości i zachęcał ich, by weszli do Twojego domu?

Jak urządzić przedogródek?

Zastanawiasz się, w jaki sposób zaaranżować przedogródek? Inspiracje, jakie możesz czerpać, zależne będą nie tylko od stylu, w jakim zaaranżowany jest Twój dom, ale także od wielkości, jaką ma Twój ogród frontowy. To od niej zależeć będzie, na ile nasadzeń oraz na ile sprzętów możesz sobie pozwolić.

Duży przedogródek - zamiast tarasu

Przedogródek nowoczesny, który ma dużą powierzchnię, może pełnić funkcję tarasu, jeśli takiego nie posiadasz. Jeżeli Twój ogród frontowy oddzielony jest od części publicznej wysokim żywopłotem, który zapewnia Wam niezbędną prywatność, nic nie stoi na przeszkodzie, by przedogródek zamienić w miejsce do wypoczynku.

Zainspiruj się: Jak zaaranżować wejście do domu? Zrób dobre pierwsze wrażenie!

W takiej przestrzeni ciekawie wyglądać będą duże donice, w których posadzisz np. bukszpany czy juki ogrodowe. Ciekawie wyglądać będą także trawy, jak kostrzewy sine. Duży przedogródek możesz także zaaranżować, wytyczając strefę, w której rosnąć będą niewielkie krzewy czy pojedyncze kępki traw ozdobnych. Jeżeli zamierzasz zaaranżować go w stylu nowoczesnym, możesz nadać tej strefie okrągły kształt albo bardziej fantazyjny - z brzegami w formie fali.

Tak urządzona przestrzeń może zostać wypełniona meblami ogrodowymi. Zdecyduj, czy wolisz ustawić huśtawkę (klasyczną albo w postaci kokonu) czy np. tylko zestaw wypoczynkowy albo stół i krzesła.

Ogród frontowy niewielkich rozmiarów

Co zrobić, jeśli posiadasz nieduży przedogródek? Pomysły, jakie mogą Ci przyjść do głowy, raczej powinny ograniczyć się do funkcji ozdobnej tej części działki. Znajdą się więc na niej rośliny - w donicach albo w gruncie, otoczone obrzeżem. Zadbaj o odpowiednie oświetlenie, tak by goście mogli bezpiecznie dojść do Twojego domu.

Urządzając mały przedogródek, stawiaj na minimalizm i funkcjonalność. Raczej nie obsadzaj go żywopłotem, sadź pojedyncze krzewy o stożkowym lub kolumnowym pokroju.

W jakim stylu urządzić przedogródek?

Aranżacja przedogródka powinna współgrać z urządzeniem Twojego domu oraz ogrodu na jego tyłach. W ten sposób masz gwarancję, że aranżacja budynku będzie harmonijnie współgrała z urządzeniem działki. Aby zaprojektować nowoczesny przedogródek, zdecyduj się na którąś ze współczesnych stylistyk.

Przedogródek w stylu nowoczesnym - dla wielbicieli funkcjonalnych rozwiązań

Taki ogród frontowy charakteryzować się będzie funkcjonalnością i minimalizmem, a także wysoką jakością materiałów użytych do jego aranżacji.

Jedną z kluczowych cech nowoczesnego przedogródka jest także upodobanie do motywów geometrycznych, które mogą pojawić się np. w postaci równo przyciętych krzewów. Bukszpan będzie tu znakomicie spełniał swe zadanie, ponieważ jest krzewem zimozielonym, nie wytwarzającym kwiatów.

Ta ostatnia cecha jest w tym przypadku bardzo ważna, ponieważ rośliny w nowoczesnym ogrodzie frontowym nie powinny kwitnąć. Chodzi o to, że wówczas aranżowana przestrzeń niepotrzebnie zyskałaby rustykalny, sielski charakter.

Ogród frontowy w stylistyce loftowej, czyli przedogródek dla miłośników industrialnego konkretu

Jeżeli Twój dom ma akcenty industrialne czy choćby loftowe, również i wejście do niego powinno mieć cechy tej konwencji. Jak zatem sprawić, by przedogródek nowoczesny miał cechy loftowe?

Przede wszystkim, podobnie jak w przypadku ogrodu frontowego w stylistyce nowoczesnej, unikaj roślin wytwarzających kolorowe, duże kwiatostany - najlepiej postaw na takie, które nie zmieniają się na skutek upływu pór roku, a w związku z tym nieustannie emanują elegancją.

Używaj elementów stalowych, takich jak np. kratownice dla pnączy czy rury, których możesz użyć jako donic na sukulenty. Pamiętaj także o donicach z betonu, które mają prosty kształt. One również będą wyglądać efektownie.

Pamiętaj o używaniu kamyczków - interesująco wyglądać będą jako wypełnienie donic, a także podłoże, które wypełniać będzie ścieżki.

Minimalistyczny przedogródek - dla pedantów

Elegancki przedogródek dla osób, które lubią mieć dopięte wszystko na ostatni guzik, to taki, który zaprojektowany jest w stylu minimalistycznym. W tym przypadku zadbaj o jakość nasadzeń, ponieważ ich liczba będzie bardzo niewielka. Ogród frontowy w stylistyce minimalistycznej charakteryzować się będzie prostotą i oszczędnością. Warto postawić w nim na geometryczne kształty oraz symetrię.

Zainspiruj się: Jak zaprojektować ogród przed domem? Praktyczne porady!

Jak zatem mógłby wyglądać przykładowy minimalistyczny przedogródek? Pomysły, jakie przyjdą Ci do głowy, w zależności od wielkości ogrodu frontowego, dotyczyć będą wypielęgnowanego trawnika.

Ten w konwencji minimal powinien zachwycać soczystą zielenią i starannie przyciętą trawą. Z tego powodu używaj specjalistycznych nawozów 2-3 razy w roku, aby trawa rosła gęsto. Przycinaj ją regularnie, jednak latem, by nie wysychała, pozostaw nieco dłuższe źdźbła. Rozważ także ekologiczny sposób podlewania trawnika. Na rynku jest obecnie sporo eleganckich zbiorników na deszczówkę, które znakomicie zharmonizują z szykowną aranżacją Twojego domu i przedogródka.

Jeżeli masz już trawnik, czas pomyśleć o krzewach, które posadzisz przed domem. Jeżeli zależy Ci na ocienieniu przestrzeni, bo Twój ogród frontowy znajduje się akurat od strony południowej, możesz zdecydować się na żywopłot. Mogą tworzyć go bezproblemowe w utrzymaniu tuje albo choina kanadyjska. Dzięki tym roślinom możesz stworzyć wysoką i gęstą zasłonę przed promieniami słonecznymi.

Iglaki sprawdzają się nie tylko z boku domu, ale i na frontowej części działki.

Co, jeśli wolisz np. po jednym krzewie po jednej i drugiej stronie chodnika prowadzącego do drzwi wejściowych? Wówczas dobrze spiszą się takie rośliny jak np. sośnica japońska czy krzewy o stożkowym pokroju, np. cyprysik nutkajski albo świerk biały Konica. Ta ostatnia roślina jest odmianą karłową i wolno rosnącą.

Jeśli zdecydujesz się na pojedyncze krzewy, koniecznie wykonaj wokół każdego z nich okrągłe obramowanie z kostki granitowej. Glebę wysyp kamieniami, takimi jak np. marmur Biała Marianna albo białe otoczaki Thasos. Jeżeli wolisz ciemny kolor, użyj grysu bazaltowego.

Ścieżka, która prowadzić będzie do drzwi wejściowych, ma być krótka i prosta. Wyłóż ją płytami betonowymi albo gresowymi. Zdecyduj, czy chcesz mieć ścieżkę w postaci jednolitego chodnika z krawężnikami po bokach czy może wolisz duże płyty ułożone w równych odstępach na powierzchni trawnika.

Obrzeża to mile widziany akcent w schludnym przedogródku.

Jakie rośliny wybrać do ogrodu frontowego?

Urządzając ogród frontowy, dużą wagę musisz przywiązać do wyboru roślin. Jak już wspomnieliśmy, powinny one być pozbawione kwitnących elementów. Postaw zatem na zimozielone krzewy. Mogą być liściaste, jak bukszpany, a także iglaste, jak cis pośredni, sosna mugo czy japońska sosna czarna.

Nieco mniejszymi roślinami porastajacymi przedogródek nowoczesny przed Twoim domem mogą być byliny ozdobne, takie jak np. skrzyp zimowy. Jest on rośliną niewymagającą pod względem pielęgnacyjnym, ale najlepiej rośnie w przestrzeniach wilgotnych. Pamiętaj o tym, że skrzyp jest bardzo ekspansywny - dlatego przed wsadzeniem do gruntu umieść tę roślinę w dużym pojemniku.

Rośliny, jakie powinny porastać Twój nowoczesny przedogródek, to także wszelkiego rodzaju trawy, jak np. miskant chiński czy proso rózgowate, a także kosmatki i rozplenice. Wśród tych ostatnich na szczególną uwagę zasługuje rozplenica słoniowa, która zaskakuje swym czarnym kolorem. Jeżeli wokół niej zdecydujesz się na rozsypanie białych kamieni, aranżacja zyska bardzo nowoczesny wygląd.

Zainspiruj się: Jak założyć własny ogród japoński? Sekret sztuki tkwi w detalach!

Przedogródek nowoczesny będzie stanowił elegancką przestrzeń wprowadzającą gości w klimat Twojego domu i nastrajającą ich pozytywnie, jeśli będziesz odpowiednio dbać o rośliny i respektować ich wymagania glebowe, a także ich preferencje dotyczące nasłonecznienia czy wilgotności gleby.

Meble ogrodowe w przedogródku - na jakie się zdecydować?

Gdy planujesz urządzić przedogródek, aranżacje, jakie będziesz brać pod uwagę, będą niepełne, jeśli nie uwzględnisz w nich mebli. Jeżeli bowiem Twój ogród frontowy jest duży, możesz z powodzeniem pokusić się o nadanie mu funkcji wypoczynkowej.

Idealne będą do tego meble ogrodowe, charakteryzujące się wysoką jakością wykonania i materiałami odpornymi na promienie UV oraz zawilgocenia. Wybieraj takie, których obsługa jest banalnie prosta i ogranicza się do szybkiego przepłukania wodą z węża. Elementy tekstylne tego typu mebli z reguły wykonane są z tkanin syntetycznych, takich jak olefin, poliester czy akryl - zachowują one głębię barwy, a także nie pleśnieją. Łatwo je wyprać i jeszcze łatwiej wysuszyć. Do wyboru masz meble technorattanowe na aluminiowej ramie cechującą się niską podatnością na korozję, a także z polipropylenu. Te ostatnie są lżejsze od technorattanowych i można je sztaplować.

Meble, jakie możesz umieścić w przedogródku, to tak popularne dziś kosze wiszące. Może będzie to fotel wiszący SC-004 w kolorze antracytowym? Niezależnie od tego, na którą z aranżacji się zdecydujesz: loftową, nowoczesną czy minimalistyczną, design i kolor fotela znakomicie zharmonizują z każdą z nich. Mebel ustawiony jest na stabilnej nodze, dzięki czemu może pełnić funkcję stojącej huśtawki. Możesz go jednak także podwiesić pod zadaszeniem tarasu. Jeśli jednak tarasu zadaszonego nie posiadasz, bądź spokojna/y o kondycję fotela - wykonany jest bowiem z materiałów bardzo odpornych na warunki atmosferyczne.

Jeśli zamierzasz spędzać czas w przedogródku w większym gronie, zastanów się, czy nie ustawić w nim zestawu wypoczymkowego ogrodowego. Czy będzie to technorattanowy zestaw wypoczynkowy Sven o loftowym charakterze, kuszący grubymi szarymi poduchami czy może jednak zestaw Net Relax z polipropylenu - to wiesz tylko Ty!

Oświetlenie ogrodu frontowego, czyli o lampach słów kilka

Nowoczesny przedogródek nie może obejść się bez odpowiednio dobranego oświetlenia. Jest ono istotne z wielu względów:

  • eksponuje bryłę budynku;
  • podkreśla warte uwagi elementy ogrodu frontowego;
  • pomaga bezpiecznie trafić do drzwi wejściowych po zapadnięciu zmroku;

Urządzając zatem przedogródek nowoczesny, do wyboru masz zarówno oświetlenie sieciowe, jak i solarne. Do podkreślenia poszczególnych elementów budynku możesz użyć popularnych obecnie kinkietów, które mogą świecić w jedną stronę albo w dwie równocześnie. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów takich urządzeń i w różnorodnych stylistykach; z czujnikiem ruchu i bez. O praktyczności tej funkcji nie musimy Cię chyba przekonywać - jest ona nieoceniona, gdy potrzebujesz oświetlenia tylko wtedy, gdy akurat przechodzisz w kierunku drzwi, a także wówczas, gdy masz przypuszczenia, że na Twoją działkę może wtargnąć osoba niepożądana.

Kinkiety nie tylko wskazują gościom wejście do Twojego domu, ale także eksponują bryłę budynku.

W przedogródku istotne są także światła wskazujące drogę do drzwi. Tu do wyboru masz latarenki i słupki ogrodowe podłączane bezpośrednio do sieci. Ich wprowadzenie do przedogródka wiązać się będzie z wykonaniem prac instalacyjnych, ponadto ich użyteczność wiąże się ściśle z poprawnym działaniem infrastruktury energetycznej. Innymi słowy, jeśli w Twojej okolicy nastąpią awaria i wyłączenie prądu, również okolicę Twoich drzwi wejściowych będzie spowijała ciemność. Dlatego, jeśli dobre oświetlenie przed domem jest dla Ciebie ważne, zdecyduj się na lampki solarne. Występują one w różnorodnych kształtach i kolorach, a ich niekwestionowaną zaletą jest to, że są właściwie bezobsługowe. Wystarczy jedynie raz je włączyć, wbić je w ziemię i cieszyć się wieczorem światłem, które mamy za darmo i w dodatku włącza się automatycznie, gdy tylko nastanie zmierzch.

Wiesz już, jaki powinien być ogród frontowy: nowoczesny i schludny, a także funkcjonalny. Mamy nadzieję, że dzięki naszym poradom zaaranżujesz zarówno mały przedogródek, jak i przestrzeń o większych gabarytach. Również i to, w jaki sposób oświetlić przestrzeń przed budynkiem, nie powinno być dla Ciebie tajemnicą. Jeżeli potrzebujesz wskazówek, jak umeblować przedogródek, inspiracje możesz znaleźć w naszym sklepie.

 
Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka literatury: pożera książki, czasem sama coś pisze. Pasjonatka historii lokalnej, a zwłaszcza dziejów rodzinnej miejscowości, czyli wsi Łąg w gminie Czersk. W latach 2018-2022 pracowała jako korektorka w tygodniku “Czas Chojnic”. Od poprawiania cudzych tekstów przeszła do tworzenia swoich.

Skomentuj i oceń artykuł

Podobne artykuły