Czym zabudować boki tarasu?

Zabudowa boków tarasu to ciekawe - i w wielu przypadkach konieczne - rozwiązanie. Warto się na nie zdecydować, jeśli chcesz wypoczywać w tarasie niezależnie od warunków atmosferycznych. Zabudowany taras skutecznie także pozwoli Ci na zachowanie prywatności. Jeśli zależy Ci na jednym i drugim, zapraszamy do lektury!

Zabudowa tarasu - dlaczego warto ją montować?

Jeżeli marzysz o miejscu do wypoczynku na zewnątrz domu i zastanawiasz się, jak zabudować taras, by spełniał Twoje wymagania, znajdziesz kilka wskazówek w tym artykule. Zachęcamy Cię do przemyślenia tego tematu, ponieważ zabudowy tarasów mają wiele zalet. Wśród nich można wymienić następujące:

 • możliwość spędzania czasu na tarasie niezależnie od warunków atmosferycznych - dzięki zabudowie możesz wypoczywać zarówno wtedy, gdy pada deszcz, jak i wtedy, gdy świeci słońce;
 • osłona pomaga w zachowaniu prywatności - jeżeli masz prześwitujący płot albo jeszcze nie masz go wcale, a żywopłot dopiero rośnie, taka zabudowa wybawi Cię z kłopotu;
 • dodatkowy pokój - możesz zdecydować się na pełną zabudowę, zyskasz miejsce przeznaczone do całorocznego wypoczynku; wystarczy wyposażyć je w ogrzewanie, a możesz cieszyć się przestrzenią mogącą pełnić funkcję ogrodu zimowego;
 • miejsce na sezonowe sprzęty - z powodzeniem możesz wydzielić na zabudowanym tarasie miejsce, w którym przechowasz meble, grill czy narzędzia ogrodowe;

Rodzaje zabudowy tarasów: podział ze względu na materiały i stopień zabudowy

Zabudowy tarasów mają wiele postaci i możemy je podzielić według kilku kryteriów. Pierwszym z nich jest kryterium stopnia zabudowy. Tu wyróżniamy:

 • zabudowę pełną jest to opcja wymagająca nieco zachodu, ale przynosząca wspaniałe efekty; zabudowy pełne wykonuje się z reguły ze szkła bądź poliwęglanu na metalowej lub drewnianej konstrukcji
 • zabudowę częściową - może to być albo samo zadaszenie, albo jedna bądź dwie ściany - pierwsze ochroni Cię przed słońcem i deszczem, a te drugie - głównie przed wiatrem i przed wścibskimi spojrzeniami.

Jeżeli mowa o materiałach, z których wykonuje się zabudowy, możemy tutaj wymienić między innymi:

 • drewno najpopularniejszy materiał, z którego można wykonać zarówno podłogę, jak i balustrady czy konstrukcję dachu;
 • metal, najczęściej aluminium - odpowiedni na konstrukcje do zabudowy pełnej, czyli swoistą ramę dla szkła;
 • szkło - zapewnia dobrą widoczność, w porównaniu z np. pleksi jest stosunkowo trwałe, ale, co za tym idzie, droższe od niego;
 • poliwęglan - termoplastyczne tworzywo sztuczne, odporne na ścieranie, działanie wilgoci i niskich temperatur
 • pleksi - tworzywo o podobnych właściwościach co poliwęglan, jednakże niższej jakości niż on; podatne na rysy i złamania, przydatne w wersji tymczasowej, budżetowej, raczej na niewielkich powierzchniach;
 • tkaniny - płótno żaglowe świetnie może pełnić funkcję zacieniającą, wypełniając daszek nad niewielkim tarasem.

Zabudowanie tarasu takim a nie innym materiałem uzależnione będzie od stylu, w jakim został wybudowany budynek, a także sposobem, w jaki spędzasz wolny czas na tarasie. Nie bez znaczenia będą tu także Twoje możliwości finansowe, umiejętności oraz czas, jakim dysponujesz. Możliwe, że niektóre elementy zabudowy jesteś w stanie wykonać samodzielnie, ale montaż np. całego systemu ze szkła lepiej powierzyć fachowcom.

Przesuwna zabudowa tarasu, czyli najlepszy sposób na wpuszczenie wiele światła

Przesuwna zabudowa tarasu umożliwia dostęp światła i powietrza w dużych ilościach. Nowoczesne systemy zabudowy, opierające się na metalowej ramie i wypełnieniu ze szkła, pozwalają w razie potrzeby na całkowite otwarcie bądź zamknięcie ściany tarasu za pomocą kilku ruchów.

Do wyboru masz drzwi przesuwne w ramach, ale także systemy bezramowe, które sprawiają, że odsunięte drzwi są prawie niewidoczne, dając wrażenie przestrzenności. Niekwestionowaną zaletą tych rozwiązań jest oszczędność miejsca - drzwi zasuwają się równolegle do ściany, wskutek czego nie trzeba odsuwać żadnych mebli czy innych sprzętów. Jest to jednak opcja nie na każdą kieszeń.

Szyby przesuwne na taras wykonane są ze szkła hartowanego, dzięki czemu możesz mieć pewność, że będą dla Ciebie bezpieczne. Ich stabilność ma duży związek z ich wagą, zatem konstrukcja, na których będą się opierały, musi być bardzo solidna.

Z uwagi na to zdecydowanie zaleca się, by oszklenie tarasu - przesuwne bądź nie - wykonywali profesjonaliści, którzy nie tylko będą w stanie ocenić stabilność konstrukcji tarasu, ale także wykonają jego zabudowę na najwyższym poziomie. Z całą pewnością pozwoli Ci to zaoszczędzić kosztów, czasu i stresu.

Zabudowa tarasu przesuwna to doskonałe rozwiązanie, gdy Twój taras jest dość nieduży, ale wiesz, że znajdzie się na nim sporo sprzętów. Jeżeli marzy Ci się ogród zimowy zachwycający mnogością roślin, rozważ zamontowanie takiego systemu otwierania drzwi.

Zabudowa tarasu z pleksi - co zrobić, by była trwała i estetyczna?

Zabudowa tarasu z pleksi to rozwiązanie ekonomiczne, jednak niepozbawione wad. Do największych należą między innymi:

 • niska trwałość
 • kruchość
 • podatność na zarysowania
 • bardzo wymagających użytkowników niektórych może odstręczać “tani” wygląd tworzywa, wyraźnie różniący się od poliwęglanu

Czy to jednak oznacza, że zabudowa tarasu z pleksi jest przeznaczona jedynie dla niewymagających miłośników tymczasowych rozwiązań? Absolutnie nie! Pleksi, wbrew pozorom, ma bowiem sporo zalet. Wśród nich z całą pewnością możemy wymienić:

 • lekkość - pleksi jest lżejsze od szkła, co ma niebagatelne znaczenie już na etapie planowania całej konstrukcji;
 • łatwość obróbki - pleksi bez problemu poddaje się cięciu, frezowaniu czy obróbce termicznej;
 • wysoka przepuszczalność światła - bez względu na grubość płyty wynosi ona 92%;
 • wysoka ochrona przed promieniowaniem słonecznym - pleksi dobrze rozprasza światło, a efekt ten wzrasta w przypadku wyboru płyt mlecznych czy dymionych

Jak dbać o zabudowę z pleksi?

Ponieważ pleksi ma dużą podatność na zadrapania, trzeba być delikatnym w trakcie jego pielęgnacji. Podstawową czynnością, jaką będziesz wykonywać, by utrzymać je w czystości, jest mycie ciepłą wodą i detergentem. Do wycierania, w celu uniknięcia ewentualnych zarysowań, używaj ściereczki z mikrofibry. Pamiętaj, by woda była ciepła i było jej dużo, a detergent dobrze odtłuszczał powierzchnię.

Często płucz szmatkę, aby zapobiec ewentualnemu zarysowaniu powierzchni. Zrezygnuj z agresywnych środków czyszczących takich jak aceton, rozcieńczalnik czy benzyna. W przypadku silnych zabrudzeń (które mogą pojawić się przede wszystkim na dachu) użyj najpierw sprężonego powietrza albo strumienia wody o wysokim ciśnieniu, by obficie spłukać pleksi. Pilnuj, by ciśnienie nie przekraczało 100 barów, a temperatura wody nie była wyższa niż 70 stopni Celsjusza. Tak oczyszczony dach pozostaw do wyschnięcia - nie wycieraj go ręcznie. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że zawsze prawidłowo dbasz o swój taras. Zabudowa z pleksi, jaką jest pokryty, wbrew temu, co się o niej powszechnie sądzi, w przypadku odpowiedniej pielęgnacji może utrzymywać świetny stan przez wiele lat.

Zabudowa szklana tarasu - czy tylko dla wymagających?

Zabudowa tarasu szkłem jest bardzo eleganckim i jakościowym rozwiązaniem, które ma wielu zwolenników. Doceniają oni przede wszystkim:

 • wysoką przejrzystość - jest ona o wiele wyższa niż w przypadku poliwęglanu i szkła akrylowego, czyli pleksi;
 • łatwość utrzymania w czystości - w przypadku szkła wypełniającego zabudowę tarasu wystarczy postępować analogicznie jak w wypadku szyb okiennych; dobrej jakości detergent, woda, szmatka i ściągaczka powinny wystarczyć do regularnej pielęgnacji;
 • trwałość - szkło hartowane użyte do zabudowy tarasu nie utleni się ani nie zarysuje; pod wpływem ciepła także nie ulegnie odkształceniom.

Cechy wymienione powyżej to duże plusy. Jednakże przeciwnicy tego rozwiązania podnoszą, że jest ono stosunkowo kosztowne i wcale nie można mieć gwarancji, że jest wiecznotrwałe - szkło hartowane bowiem zawsze pozostanie szkłem i istnieje ryzyko, że może się stłuc. Ewentualne zniszczenie takiego szkła odbywa się wprawdzie z zachowaniem bezpieczeństwa użytkowników (szkło hartowane tłucze się, nie tworząc ostrych kantów, które mogłyby kogoś pokaleczyć), tym niemniej jego wymiana wiązać się będzie z dodatkowymi kosztami .

Przesuwne szklane drzwi nadają tarasowi luksusowy charakter.

Zabudowa tarasu szkłem - szklany dach a bezpieczeństwo

Jak zatem widzisz, zabudowa tarasu szkłem jest rozwiązaniem wartym poważnego namysłu. Jeżeli zamierzasz umieścić szklany dach na konstrukcji drewnianej, pamiętaj, by tworzące ją belki były wysokiej jakości. W przypadku wystąpienia ekstremalnych zdarzeń pogodowych (o które w ostatnich czasach nietrudno) wiatr może poderwać szkło i rzucić je na belki, poważnie je uszkadzając. Jeśli uda Ci się dopilnować, by były one naprawdę solidne, możesz spokojnie korzystać z tak zabudowanego tarasu.

Czym zabudować boki tarasu, jeśli zależy Ci na roślinach?

Jeżeli zależy Ci na tym, by zabudowa tarasu pozwalała Ci na otaczanie się roślinami w tej przestrzeni, możesz zdecydować się na konstrukcję wykonaną z drewna.

Pomocna będzie w tym przypadku pergola, czyli system dość gęsto ponabijanych deseczek na czterech słupach. Tworząc tak zabudowany taras, możesz posadzić wokół niego pnącza, które szybko obrosną pergolę, dając Ci przyjemny cień bogaty w refleksy poruszających się na wietrze liści. Jeśli obudowa tarasu, którą zbudujesz, będzie posiadała także drewniane balustrady, będą one znakomitą podstawą dla donic, które na nich powiesisz. Dobrze będą w nich wyglądać niewielkie kwiatki, ale także balkonowe klasyki takie jak np. pelargonie. Jeżeli masz ochotę posadzić zioła albo rośliny o zwisających pędach, które przykryją zielonymi kaskadami balustradę, takie prostokątne donice będą dla nich świetnym miejscem.

Zabudowa tarasów - ile to kosztuje?

W większości przypadków zabudowa na taras wiąże się z pewnymi kosztami. Są one zależne od wielu czynników, takich jak:

 • wymiary tarasu - liczy się jego powierzchnia, ale także wysokość, na jakiej zostanie zamontowane zadaszenie;
 • stopień zabudowy - taniej będzie wykonać zabudowę częściową, drożej - całkowitą;
 • materiały, z których zostanie wykonana zabudowa - przeanalizuj stosunek ceny do jakości i ocenić, na jakie ustępstwa możesz sobie pozwolić.

Chyba nie jest zaskoczeniem, że zabudowa tarasu szklana będzie droższa od tej, którą wykonasz z poliwęglanu czy pleksi. Dodatkowe czynniki, jakie mają w tym wypadku wpływ na cenę, wiążą się z tym, czy skonstruowana zostanie przesuwna zabudowa tarasu. Istotne jest także to, czy preferujesz system bezramowy czy raczej wolisz, by ramy były solidne i przypominały okna - wówczas łatwiej będzie Ci sprawić, by zabudowa tarasu pełniła funkcję ogrodu zimowego.

Jak zabudować taras, by zyskać miejsce do wypoczynku? Pomysły aranżacyjne

Zabudowa tarasu pozwala Ci cieszyć się dodatkową przestrzenią wypoczynkową nie tylko latem, ale także zimą. Poniżej przedstawiamy przykłady aranżacji tarasu ze względu na rodzaj zabudowy:

Taras z zabudową drewnianą

Taras zabudowany drewnem to świetna podstawa do tego, by urządzić go w stylach skandynawskim, hampton czy boho. W przypadku tych dwóch pierwszych zabiel drewno albo pokryj kryjącą białą warstwą, zaś w tym ostatnim - zabejcuj na ciepły kolor; może to być np. kasztan albo orzech jasny.

 Drewniana konstrukcja dachu wprowadza na taras egzotyczny klimat.

Jeżeli zabudowa tarasu jest częściowa, lepiej, by znalazły się na nim meble ogrodowe, które wykazują odporność na zawilgocenia, a także na działanie promieni UV. Jeżeli chcesz, możesz przyjrzeć się np. zestawowi wypoczynkowemu Net Relax w kolorze beżowym z różowymi poduszkami. Jego kolorystyka fenomenalnie zgra się z ciepłym brązem drewnianej konstrukcji, a także z folkowymi dodatkami tekstylnymi.

Zainspiruj się: Taras w stylu boho - 4 inspiracje

Taras zabudowany szkłem

Zabudowa szklana tarasu, zwłaszcza taka umieszczona na metalowej konstrukcji, jest idealna do tego, by skomponować ją z aranżacją w stylu loftowym. Przemyśl ułożenie na jego podłodze szarych płyt imitujących beton albo prostych desek jakby odzyskanych ze starej fabryki.

Jeżeli zdecydujesz się na całkowite zabudowanie przestrzeni, możesz zdecydować się na ustawienie w niej krzeseł industrialnych czy loftowych. Dzięki obudowie tarasu możesz ustawiać na nim takie same meble, jakie znalazłyby się w Twoim domu. Przyjrzyj się zielonemu krzesłu Shell na czarnych płozach. Głębokie siedzisko z polipropylenu wzmacnianego włóknem szklanym ciekawie zharmonizuje z zielenią roślin albo np. szarością ram okiennych zabudowy.

Zainspiruj się: Taras w stylu loftowym i industrialnym - czy to ten sam styl?

Taras z płóciennym dachem

Zabudowa na taras ograniczająca się jedynie do białego, zwiewnego daszku jak żadna inna przywodzi na myśl plażowe klimaty, które znakomicie podbije aranżacja w stylu hampton. Pomaluj zatem konstrukcję na biało (najlepiej, by była drewniana). Podobnie zrób z deskami wyłożonymi na podłodze.

Duże płaty jasnego płótna skutecznie ochronią Cię przed słońcem.

Ustaw na tarasie meble odporne na działanie warunków atmosferycznych, czyli wykonane z polipropylenu albo technorattanu.Odpowiedni będzie tutaj narożnik ogrodowy 1031 z technorattanu.

Czym zabudować taras, jeśli jest on nieduży?

Zainspiruj się: Mały taras przy domu - inspiracje, aranżacje, porady

Jeżeli posiadasz taras niewielkich rozmiarów, ale ze względu na prywatność pragniesz go zabudować, zdecyduj się na lekkie, delikatne rozwiązania.

Ani zadaszenie, ani zabudowa boków tarasu nie może być zbyt masywna. Jeśli chodzi o ochronę przed słońcem, do wyboru masz przede wszystkim dachy w postaci pergoli, pod którą możesz powiesić żagiel przeciwsłoneczny. Żagle takie wykonane są z grubego materiału i są zaimpregnowane, zatem cechuje je także wodoszczelność.

Skoro wiesz już, jaki dach podwiesić, warto teraz się zastanowić, czym zabudować taras po bokach, by stworzyć sobie namiastkę dodatkowego pokoju.

Najlepszym rozwiązaniem będą w tym przypadku ażurowe elementy w postaci osłon tarasowych, płotków czy kratownic. Możesz zdecydować, czy wolisz niską zabudowę wokół całości tarasu czy na przykład wąską z jego jednej strony.

Nie tylko kratownice, ale także płoty z lameli mogą pomóc Ci w zabudowaniu boków tarasu.

Zaletą tego typu rozwiązań jest ich łatwa dostępność w popularnych marketach budowlanych, stosunkowo prosty montaż, a także lekkość. Takie panele nie obciążą zanadto konstrukcji tarasu. Kolejnym ich plusem jest niewątpliwie fakt, że są wręcz stworzone do tego, by stanowić podporę dla roślin pnących, które po pewnym czasie stanowić będą dla Ciebie dodatkową osłonę przed słońcem i ciekawskimi spojrzeniami.

Mamy nadzieję, że dzięki naszym poradom orientujesz się, czym zabudować boki tarasu, aby zyskać dodatkową przestrzeń wypoczynkową. Jak widzisz, zabudowy tarasowe są bardzo różnorodne i to, na którą z nich się zdecydujesz, zależy od wielu czynników. Jeżeli wszystkie z nich weźmiesz pod uwagę, z pewnością będzie Ci łatwo opracować plan działania. Zainspiruj się, przeglądając propozycje na tarasy. Zabudowa niejednego z nich może zainspirować Cię do stworzenia czegoś oryginalnego! Jeśli zabudowa tarasów nie ma dla Ciebie tajemnic, ale potrzebujesz inspiracji odnośnie do aranżacji, którym możesz je poddać, fachowcy z Vokato chętnie doradzą Ci wybór odpowiednich mebli!

 
Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka literatury: pożera książki, czasem sama coś pisze. Pasjonatka historii lokalnej, a zwłaszcza dziejów rodzinnej miejscowości, czyli wsi Łąg w gminie Czersk. W latach 2018-2022 pracowała jako korektorka w tygodniku “Czas Chojnic”. Od poprawiania cudzych tekstów przeszła do tworzenia swoich.

Skomentuj i oceń artykuł

Podobne artykuły