Jak urządzić balkon typu loggia?

Balkony typu loggia posiadają sporo zalet i pod pewnymi względami są dość wdzięczne w aranżacji. Jeżeli chcesz się dowiedzieć, czym charakteryzuje się to rozwiązanie konstrukcyjne i jakie są sposoby zagospodarowania tego miejsca, zapraszamy do lektury!

Loggia - czym się charakteryzuje?

Zapewne nie raz spotkałaś/eś się z określeniem: balkon typu loggia. Co to jest? Jak się już domyślasz, jest to pewien rodzaj balkonu, a ściślej wnęka, która powstała na skutek cofnięcia ściany elewacyjnej. W ten sposób balkon nie jest klatką doczepioną do ściany budynku, ale stanowi jego integralną część.

Balkon wnękowy, czyli loggia, spopularyzowany został już w XVI wieku przez architektów włoskiego odrodzenia. Balkon typu loggia jest zatem rozwiązaniem mającym tyle zalet, że i dziś wielu z nas marzy o takim w swoim mieszkaniu. I rzeczywiście, taki balkon, czyli loggia w bloku też jest możliwa. Bloki, w którym takie balkony występują, oczywiście nie są tak ozdobne jak te renesansowe. Jakie są jednak plusy takiej wnęki?

  • prywatność - w przeciwieństwie do balkonów tradycyjnych, wewnętrzny balkon jest zabudowany po bokach, zatem już od samego początku jesteś chroniony/a przed wzrokiem sąsiadów;
  • cień - w przypadku ekspozycji ściany z balkonem na stronę południową loggia okazuje się prawdziwym wybawieniem; korzystają na tym niektóre z roślin, preferujące cieniste stanowiska;
  • łatwość zabudowy - jeśli uzyskasz zgodę administratora budynku, wystarczy, że zabierzesz się do pracy - zabudowując jedną ścianę, zyskujesz dodatkowe pomieszczenie w swoim mieszkaniu, które może pełnić różnorodne funkcje.

Zainspiruj się: Taras w bloku - inspiracje, pomysły, aranżacje

Loggia zabudowana a otwarta

Zarówno balkon, jak i loggia mogą pozostać otwarte bądź zabudowane. My dziś skupimy się na tej drugiej konstrukcji, zastanawiając się, co daje zarówno zabudowanie loggii, jak i pozostawienie jej otwartej. Na jakie - i czyje - potrzeby odpowiada który zabieg? Który bardziej się opłaca? Spróbujmy to rozważyć.

  1. Wnęka zabudowana - to bardzo praktyczna loggia. Aranżacja tego wnętrza będzie prawdziwą frajdą dla miłośników ciepłolubnych roślin a także dla osób, które potrzebują dodatkowego pomieszczenia np. do pracy. Może pełnić funkcję werandy, ogrodu, salonu i biura;
  2. Loggia otwarta - pozwala poczuć puls miasta. Odwiedzana przez zapylacze, które chętnie pojawią się przy kwiatach, może stać się miejscem typowo wypoczynkowym, takim tarasem na wysokości, na którym można zażyć świeżego powietrza. Idealna dla osób, które uważają, że powierzchnia ich mieszkania jest wystarczająca dla zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych i w związku z tym loggię traktują jako miejsce rekreacyjne.

Zainspiruj się: Jak urządzić ogród na balkonie? Znajdź pomysł na balkonowy ogródek!

Balkon a loggia - istotne różnice

Kwestia: balkon a loggia wymaga dogłębnego wyjaśnienia. Otóż podkreślamy, że balkon to forma architektoniczna, która jest dołączona do bryły budynku, nadwieszona albo wsparta na kolumnach czy filarach. Balkon odsłonięty jest z trzech stron, po bokach i z przodu, a wejście do niego znajduje się na ścianie elewacyjnej.

W przeciwieństwie do balkonu loggia ma otwarty jedynie przód, a wejście do niej znajduje się wprawdzie także na ścianie elewacyjnej, ale ściana ta nie stanowi zewnętrznej krawędzi budynku.

Balkon loggia to konstrukcja, którą znacznie łatwiej niż balkon klasyczny przekształcić w dodatkowe pomieszczenie. Można je użytkować przez cały rok.

Jeśli wziąć pod uwagę bezpieczeństwo, balkon może niestety się oderwać i spaść (na szczęście są to rzadkie przypadki), natomiast loggia nie ma jak tego zrobić.

Zainspiruj się: Podpowiadamy: jak udekorować balkon?

Loggie różnią się wymiarami.

Jakie meble wybrać na loggię?

Z uwagi na to, że loggia może być zabudowana bądź nie, rodzaje mebli, które można na niej ustawić, będą się różnić od siebie. Gdy loggia jest odkryta, w gra wchodzą klasyczne meble balkonowe. Wykonane z polipropylenu wzmacnianego włóknem szklanym, są wodoodporne, niewrażliwe na promienie UV oraz zmiany temperatur, toteż możesz je trzymać na loggii cały rok, ewentualnie przykrywając je na zimę pokrowcami.

Dobrym przykładem takich mebli są te składające się na zestaw wypoczynkowy Net Relax w kolorze antracytowym. Dołączone do niego niebieskie poduchy na zimę schowasz w mieszkaniu i po sprawie.

Oczywiście możesz wybrać oddzielne fotele na balkon, w zależności od tego, jak chcesz spędzać czas na swojej logii. Jeśli chcesz tylko pić kawę i głęboko się relaksować, proponujemy Ci fotel bujany Nardi Folio Rocking w kolorze antracytowym. Mebel zachwyca funkcjonalnością: w każdej chwili może z fotela bujanego przeobrazić się w zwykły, bez płozów.

Urządzając balkon wnękowy, wolisz nie fotele, a krzesła na balkon? Z pewnością znajdziesz takie, które przypadnie Ci do gustu. Kto wie, może będzie to Jak urządzić werandę?

Kanapa z technorattanu przyda się na odsłoniętym balkonie bądź loggii.

Balkon typu loggia - aranżacje

Jest wiele sposobów na to, jak urządzić balkon typu loggia. Aranżacje tej formy architektonicznej będą się różniły w zależności od tego, czy zdecydujesz się zabudować swoją wnękę czy nie. Podajemy kilka pomysłów, z których możesz skorzystać, jeśli chcesz:

  1. Miejski ogródek niezależnie od tego, czy do urządzenia jest loggia w bloku czy kamienicy, najbardziej oczywistym rozwiązaniem jest w tym przypadku zorganizowanie niewielkiego ogródka. Skrzynia z warzywami korzeniowymi albo krzaczkami truskawek, donica z pomidorkami, doniczki na zioła - poranne wyjście po własne nowalijki dostarcza dużej przyjemności i możesz je sobie zafundować nawet wówczas, gdy nie mieszkasz na wsi;
  2. Całoroczna oranżeria - to z pewnością pomysł dla tych, których loggia jest zabudowana. Warto to zrobić, jeśli zamierzasz cały rok cieszyć się bujną zielenią roślin doniczkowych, które z pewnością będą miały więcej światła we wnęce, aniżeli w przylegającym do niej bezpośrednio salonie;
  3. Pokój do pracy - cisza, spokój, jedynie przytłumiony szum miasta w tle - wielu chciałoby mieć biuro z widokiem, dlatego jeśli Ty też należysz do tej grupy, daj sobie możliwość pracy w taki sposób od wiosny aż do jesieni; taką organizację domowego biura z pewnością docenią osoby posiadające niewielkie mieszkanie, w którym np. biegają dzieci;
  4. Pokój do ćwiczeń - w trakcie dbania o siebie trzeba się skupić. Dlatego jeśli nie masz wystarczających warunków do tego, by się w spokoju porozciągać albo, o zgrozo, nawet nie masz gdzie rozłożyć maty, przenieś się z nią na loggię;
  5. Weranda. Po prostu - pokój dzienny zamienił się w biuro, suszarnię i kino dla maluchów, a Ty marzysz tylko o tym, by najzwyczajniej w świecie usiąść z książką i napić się kawy we względnym spokoju, ale cały czas mieć na oku sytuację w salonie? Ustaw na loggii stolik oraz krzesła ogrodowe i ciesz się chwilą.

To tylko kilka pomysłów, jak może wyglądać np. loggia w bloku. Aranżacje tego miejsca mogą przebiegać w różnych stylistykach i odpowiadać na różne potrzeby mieszkańców budynku.

Zainspiruj się: Aranżacja mieszkania w kamienicy - przydatne inspiracje

Hodowla roślin na loggii to zawsze dobry pomysł.

Jeśli do Twojego mieszkania przylega loggia, inspiracje, których szukasz, prawdopodobnie znalazły się w przeczytanym przez Ciebie artykule. Podzieliliśmy się z Tobą wskazówkami, które pomogą Ci w aranżacji tej atrakcyjnej konstrukcji architektonicznej. Jeśli potrzebujesz pomocy w doborze mebli, zespół fachowców z Vokato jest do Twojej dyspozycji!

 
Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka literatury: pożera książki, czasem sama coś pisze. Pasjonatka historii lokalnej, a zwłaszcza dziejów rodzinnej miejscowości, czyli wsi Łąg w gminie Czersk. W latach 2018-2022 pracowała jako korektorka w tygodniku “Czas Chojnic”. Od poprawiania cudzych tekstów przeszła do tworzenia swoich.

Skomentuj i oceń artykuł

Podobne artykuły