Jak urządzić werandę?

Weranda charakterystyczna jest przede wszystkim dla budynków stawianych dawniej na wsi. Warto ją zachować i urządzić tak, by była funkcjonalna i spełniała oczekiwania współczesnych użytkowników. Jak się za to zabrać i jaki typ aranżacji wybrać? Podpowiadamy!

Weranda zabudowana czy otwarta? Na którą się zdecydować?

Weranda zabudowana to konstrukcja, która wielu osobom może odpowiadać bardziej niż otwarta. Jednakże ten drugi typ budowy również ma swoich zwolenników. Jeśli chcesz dobudować do swojego domu werandę albo czeka Cię generalny remont starej konstrukcji, skorzystaj z naszych podpowiedzi, by łatwiej było podjąć Ci decyzję.

Oto zalety werandy zabudowanej:

  • możliwość spędzania czasu na wolnym powietrzu bez względu na warunki atmosferyczne - w zabudowanej werandzie niestraszne Ci deszcz, wiatr, a także intensywne promienie słoneczne
  • kontakt z przyrodą nawet cały dzień - czyli tak długo jak chcesz bez obaw, że się przegrzejesz, przeziębisz albo… wybrudzisz;-)
  • możliwość urządzania spotkań na zewnątrz domu - to bardzo praktyczne: zbierasz naczynia, zmywasz, a w domu nie ma nic do sprzątania! Z różnych względów także możesz nie chcieć zapraszać pewnych osób do środka domu - wówczas weranda będzie idealnym miejscem na niezobowiązujące, krótkie spotkania;
  • miejsce, w którym możesz przechowywać rzeczy- jeśli wyposażysz swoją werandę w kompaktowy i estetyczny system przechowywania, możesz zyskać dodatkowe miejsce, w którym pomieścisz np. niewielki sprzęt ogrodniczy.

Jak mogłaby zostać urządzona taka weranda? Aranżacje, w zależności od sposobu zabudowy, mogą być najróżniejsze. Jeżeli zdecydujesz się na zabudowę drewnianą, wybieraj pomiędzy stylami skandynawskim, rustykalnym, śródziemnomorskim czy boho. Zabudowa szklana pozwala na aranżację w stylu loftowym, nowoczesnym czy minimalistycznym.

Zabudowana weranda bez dwóch zdań oznacza wiele korzyści. Co jednak, gdy uważasz, że to właśnie otwarta weranda będzie dla Ciebie lepszym rozwiązaniem? Cieszymy się, że na tym etapie planowania potrafisz już jasno wyrazić swoje potrzeby. Przejrzyj naszą listę zalet werandy niezabudowanej, żeby upewnić się, że zgadzasz się ze wszystkimi punktami. Może znajdzie się wśród nich ten, którego istnienia sobie do tej pory nie uświadamiałaś/eś? Wśród zalet, jakie może Ci zaoferować otwarta weranda, możemy bowiem wymienić:

  • dobry widok na ogród - jeżeli wolisz mieć dach nad głową, ale swobodnie podziwiać otoczenie, niezabudowana weranda jest dla Ciebie!
  • dużo naturalnego światła - ważna kwestia dla osób, które preferują dzienne oświetlenie, a ze sztucznego korzystają jedynie w ostateczności;
  • przestrzenność - otwarta weranda może prawie niepostrzeżenie przechodzić w ogród i odwrotnie; jest to przydatne rozwiązanie, jeśli nie przepadasz za wyraźnym wytyczaniem poszczególnych stref;
  • możliwość powiększenia przestrzeni w razie potrzeby jeżeli warunki pogodowe są sprzyjające, nic nie stoi na przeszkodzie, by nieco poszerzyć miejsce, w którym odbywa się spotkanie; przykładowo jeśli siedzicie na werandzie, tuż obok niej możesz ustawić grill i łatwo do niego sięgać albo inaczej: możesz wynieść stół i krzesła na dwór, natomiast pod dachem trzymać jedzenie, które nie zmieściło się na blacie, ale z powodzeniem wytrzyma kilka godzin bez lodówki itd.

Weranda a ganek - podobieństwa i różnice

Jeżeli dopiero poszukujesz projektu domu, możliwe, że wiele terminów dotyczących architektury jest dla Ciebie niejasnych. Zastanawiasz się, na czym polega różnica: weranda a ganek? Spokojnie, zaraz wszystko Ci wytłumaczymy!

Cechy wspólne dla werandy i ganku

Zarówno weranda, jak i ganek są konstrukcjami na zewnątrz budynku, które są zadaszone i często umożliwiają gościom na chronienie się przed warunkami atmosferycznymi, gdy czekają, aż otworzymy im drzwi. Obie te konstrukcje mogą być otwarte (z dachem wspartym na filarach) bądź zabudowane.

Choć ganek ma podobne cechy co weranda, aranżacja tak małej przestrzeni nie pozostawia wiele pola do popisu. Możesz pokusić się o ustawienie dużych donic z kwiatami po obu jego stronach, ale raczej nie zmieści się tam wiele więcej.

Co odróżnia ganek od werandy?

Ganek, w odróżnieniu od werandy, zawsze znajduje się przed drzwiami wejściowymi. Cechuje się tym, że ma niewielką powierzchnię, która służy gościom jedynie do oczekiwania na otwarcie drzwi. Prowadzą do niego schody, wsparty jest na filarach (bądź w wersji bardziej wymyślnej: na kolumnach). Jeśli ten opis kojarzy Ci się z charakterystyką szlacheckiego dworku, bardzo słusznie! Właśnie tego typu budowle posiadały ganki, co, nawiasem mówiąc, na pierwszy rzut oka różniło je od chłopskich chałup, do których wchodziło się bezpośrednio z podwórza.

Ganek jest o wiele mniejszy od werandy.

Istnieje możliwość, by dach ganku był jednocześnie podłogą dla balkonu - konstrukcje tego typu nierzadko możesz spotkać w najpiękniejszych pałacach. Jeśli więc rozważasz, czy nie nadać swojemu domowi nieco ekskluzywnego charakteru, wiesz już, co możesz zrobić w tym kierunku.

Weranda, w przeciwieństwie do ganku, nie musi znajdować się w pobliżu wejścia do domu. Równie dobrze możesz wybudować ją na jego tyłach albo z boku. Tak zorganizowana weranda będzie wówczas pełnić funkcję tarasu. Co łączy ją z tą konstrukcją, a co od niej różni? Dowiesz się, czytając akapit znajdujący się poniżej.

Weranda a taras - co je łączy, a co różni?

Jeśli ciekawi Cię, na czym polega różnica: weranda a taras albo jeśli masz już jakieś przypuszczenia w tej kwestii i chcesz zweryfikować swoją wiedzę, uda Ci się to dzięki lekturze tego tekstu.

Podobieństwa między werandą a tarasem

Zarówno taras, jak i weranda to konstrukcje posiadające podłogę, czasami schody, częstokroć zadaszenie oraz nierzadko ściany. Werandę albo taras możesz wybudować z każdej strony domu. Budowle te szczególnie dobrze nadają się na jego tyły. Wychodzą wówczas na ogród i stanowią dobre miejsce do organizacji spotkań, które w takim miejscu będą zapewniały ich uczestnikom oczekiwaną prywatność.

Weranda to nie to samo, co taras!

Zestawienie: weranda a taras pociąga za sobą konkretne różnice, wśród których najważniejszą jest ta, że weranda znajduje się tylko na parterze, zaś taras niekoniecznie. Możesz go przecież zaaranżować również na piętrze, a także na… dachu.

Poza tym werandę raczej trudno sobie wyobrazić bez zadaszenia, natomiast taras niezadaszony to dość często spotykana konstrukcja.

Kolejna cecha, która odróżnia werandę od tarasu to ta, że weranda ma podłogę (z desek bądź płyt), natomiast taras może czasami być zbudowany na gruncie - wówczas wyłożony jest np. kostką brukową.

Co jeszcze? Otóż znacznie częściej spotyka się tarasy bez ścian, aniżeli werandy, które z reguły są zabudowane. W przypadku zadaszonej budowli zbudowanej na parterze cecha ta może Ci pomóc w zdecydowaniu, co właśnie widzisz: taras czy werandę?

Taras rzeczywiście wygląda podobnie jak weranda. Inspiracje, które dotyczą jego aranżacji, równie dobrze mogą być przez Ciebie wykorzystane w trakcie urządzania werandy.

Zainspiruj się: Mały taras przy domu - inspiracje - aranżacje, porady

Meble na werandę - nasze propozycje

W zależności od tego, jaki stopień zabudowy cechuje Twoją werandę, możesz ustawić na niej meble wewnętrzne albo zewnętrzne. Przykładowo, jeśli przy Twoim domu znajduje się weranda drewniana, zabudowana ściankami, możesz pokusić się o zaaranżowanie w stylu scandi, wykorzystując do tego m.in. krzesła skandynawskie, te same, które być może stoją już w Twojej jadalni.

Nie każda weranda jest jednak całkowicie zabudowana, poza tym domyślamy się, że do aranżacji przestrzeni poza domem potrzebujesz czegoś lekkiego, kojarzącego się z wakacjami. Jesteśmy przekonani, że te wymagania spełniają nasze meble ogrodowe, spośród których możesz wybierać zarówno te z technorattanu, jak i polipropylenu.

Zabudowana weranda pozwala Ci na ustawienie mebli nieodpornych na warunki atmosferyczne. Jednak jeśli zdecydujesz się na jej odsłoniętą wersję, pamiętaj, by meble spełniały określone warunki:

  • były wodoodporne, a co za tym idzie, niepodatne na korozję. Dlatego najlepiej, by były wykonane z tworzyw sztucznych albo metali takich jak aluminium;
  • nie blakły pod wpływem promieni UV - dotyczy to zarówno tworzywa, z którego wykonana jest konstrukcja mebla, jak i detali z tkanin; poszukuj zatem takich materiałów, jak polipropylen barwiony w masie, olefin czy poliester;
  • były łatwe w pielęgnacji - w przypadku mebli zewnętrznych ważne jest, by można było je szybko wyczyścić z błota czy rozlanego/rozsypanego jedzenia; tkaniny takie jak akryl, poliester czy olefin łatwo się piorą i suszą, a tworzywa takie jak polipropylen czy technorattan szybko można spłukać np. wodą z węża;
  • były wytrzymałe i starannie wykonane - zarówno meble wewnętrzne i zewnętrzne to zakup na lata; powinny być zatem solidne i odporne na uszkodzenia mechaniczne, tak by służyły Ci jak najdłużej;
  • nadawały się do recyklingu albo z niego pochodziły - jeżeli kiedyś nadejdzie chwila, gdy się z nimi rozstaniesz, możesz zrobić to bez żalu i niepokoju o przyrodę - zarówno bowiem aluminium, jak i polipropylen można przetworzyć ponownie.

Weranda i meble, które mogłyby na niej stanąć, to temat rzeka. To od Ciebie jedynie zależy, jaką funkcję chcesz nadać tej przestrzeni: wypoczynkową, jadalną? A może zamierzasz urządzić tam swój gabinet do pracy? W zależności od tego, jakiej odpowiedzi udzielisz na to pytanie, meble, które weranda będzie mieścić, będą miały inny charakter.

Wolisz zatem ustawić meble na werandę, które zapewnią Ci wypoczynek przy kawie o dobrej książce? Jeśli tak, proponujemy Ci narożnik technorattanowy 1031 z pufem, który może pełnić zarazem funkcję stolika. Jeżeli zamierzasz spędzić popołudnie, beztrosko leniuchując, część narożnika w postaci leżanki znakomicie Ci to umożliwi.

Gdybyśmy mieli ochotę wydać e-booka o tytule “Weranda i meble, które warto na niej postawić”, z pewnością znalazłaby się w niej ta propozycja: zestaw wypoczynkowy 1043 z technorattanu w kolorze popielatym. Pozwoli Ci nie tylko wypoczywać: blat jego stołu, wykonany ze szkła hartowanego jest skonstruowany specjalnie tak, byś mógł/mogła stawiać na nim gorące napoje i potrawy. Żal nie skorzystać, prawda?

Oświetlenie na werandę: jasne i funkcjonalne, a może ciepłe i romantyczne?

Jednymi z najważniejszych sprzętów, które powinnaś brać pod uwagę przy aranżacji przestrzeni wypoczynkowej poza domem, są meble. Weranda rzecz jasna nie obejdzie się tylko bez nich. Również i oświetlenie na werandę jest kluczowym punktem aranżacji. Jeżeli urządzasz przestrzeń zabudowaną, możesz wykorzystać np. klasyczne kinkiety, które montuje się we wnętrzu domu.

Bez względu na to, na jakie źródła światła się zdecydujesz, wybierając oświetlenie werandy, już na samym początku musisz odpowiedzieć sobie na pytania, jaką funkcję ma ono pełnić i jaki nastrój ma zbudować. Czy zależy Ci na tym, by weranda wieczorem była jedynie delikatnie rozświetlona, tak by można było prowadzić na niej długie rozmowy i popijać wino? A może wolisz czytać tam książki? Pracować? Wszystko to musisz wiedzieć, zanim rozpoczniesz poszukiwania. Wówczas unikniesz niepotrzebnych improwizacji, które nie tylko pochłoną Twoje pieniądze i czas, ale także mogą popsuć kilka wieczorów, które spędzisz w swej przybudówce.

Zainspiruj się: Taras w stylu boho - 4 inspiracje

Skorzystaj zatem z naszej listy, aby oświetlenie na werandę, które wybierzesz, odpowiadało Twoim potrzebom:

  • świece i lampiony - na romantyczne wieczory pełne przytulania;
  • lampki solarne - zawieszone pod dachem albo ustawione wokół obiektu; przydatne w przypadku niezabudowanej werandy, pozwala bezpiecznie przejść do ogrodu po zmroku;
  • lampki LED na sznurze - na pochmurne popołudnia i wieczory bez książki, podczas których będziesz nasłuchiwać cykotu świerszczy i kumkania żab;
  • kinkiety z żarówkami LED o mocy wystarczającej do tego, by dało się przy nich czytać;
  • lampa stołowa - do czytania i do pracy.

Jakie rośliny na werandę będą najlepsze?

Rośliny na werandę mają za zadanie nie tylko uprzyjemnić Ci spędzony tam czas, ale także nieco go zaoszczędzić, gdy planujesz spotkanie przy stole. Mamy tu na myśli przede wszystkim zioła, których użyjesz do ugotowanej potrawy czy przygotowanego napoju.

Dlatego też wygospodaruj miejsce na donice, w których będziesz trzymać zioła i kwiaty. Weranda zabudowana może być miejscem, w którym lepiej będą sobie radziły rośliny preferujące półcień. Zależy to oczywiście od stopnia i materiału zabudowy, ponieważ inną ilość światła będzie wpuszczała weranda drewniana zabudowana dość ściśle, z pojedynczymi oknami, inną zaś - oszklona.

Kolejne kryterium, według którego możesz dobrać rośliny na werandę, to po prostu wygląd. Niezwykle popularne kwiaty sadzone na tarasach, balkonach i werandach to pelargonie, surfinie, aksamitki czy bratki.

Jeśli zależy Ci na tym, by na Twojej werandzie roztaczał się wieczorami piękny zapach, koniecznie wysiej maciejkę. Możesz także wziąć pod uwagę nasturcję (odmianę pnącą bądź nie) albo groszek pachnący. Posadzony w pobliżu werandy jaśmin także będzie uprzyjemniał Ci pobyt na werandzie.

Weranda - inspiracje i pomysły

Jak urządzona powinna być weranda? Inspiracje, jakie znajdziesz w sieci, są różnorodne i pozwalają na wykonanie ciekawych aranżacji. Poniżej przedstawiamy Ci te, które naszym zdaniem zapewniają najwięcej frajdy i gwarantują wypoczynek wysokiej jakości. Dzięki nim nabierzesz wyobrażenia, jak mogłaby wyglądać Twoja wymarzona weranda. Jak urządzić ją inaczej niż w poniższych poradach? Otóż możesz zaaranżować w niej pokój do pracy, letnią jadalnię, wakacyjny pokój dziecięcy czy np. pokój do ćwiczeń. Możliwości jest wiele!

Zainspiruj się: Altany na 5! Jak powinna być zaaranżowana altana wypoczynkowa?

Weranda przez cały rok skąpana w roślinności

Wśród pomysłów na to, jak może być urządzona weranda, aranżacje z wykorzystaniem roślin znajdują się na wysokim miejscu. Nic dziwnego; wszak wielu z nas marzy o ogrodzie zimowym, w którym - jeśli tylko jest odpowiednio ogrzany - może wypoczywać w otoczeniu zieleni nawet wówczas, gdy na dworze trzaska mróz. Jeżeli Twoja weranda jest zabudowana szkłem, wykorzystaj to! W ten sposób Twój dom zyska luksusowy, nieco egzotyczny charakter.

Potrzeba niewiele wysiłku, by przy Twoim domu funkcjonowała zielona weranda. Aranżacja z użyciem roślin może uwzględniać takie, które potrzebują wysokiej temperatury przez cały rok. W swojej przydomowym ogrodzie zimowym możesz zatem hodować cytrusy, oliwki, palmy, oleandry czy storczyki.

Letni odpoczynek na werandzie

Wypoczynek na świeżym powietrzu albo przynajmniej w pomieszczeniu innym niż salon wielu z nas wydaje się bardziej efektywny niż ten w domu. Co zrobić, by nie wyjeżdżając daleko, pozwolić sobie na chwilę wytchnienia w weekend? Z pomocą może tu przyjść własna weranda! Jak urządzić to pomieszczenie, by wprowadzało nas w wakacyjny nastrój?

Meble z technorattanu przydają się szczególnie wtedy, gdy weranda nie jest osłonięta.

Jeżeli cenisz sobie wakacyjny luz i swobodę, proponujemy aranżację w stylu boho. Ta estetyka jak żadna inna kocha bezpretensjonalność, prostotę, miękkie materiały, a także wszelkie huśtawki, hamaki, frędzle i łapacze snów. Meble na werandę niech będą proste, takie jak te krzesła boho znajdujące się w naszej ofercie. Jeśli nie masz ochoty na meble z palet, możesz rozejrzeć się po naszym asortymencie i znaleźć coś, co będzie Ci odpowiadało. W dalszym ciągu możesz wyżyć się twórczo, ponieważ znakiem rozpoznawczym stylu boho są rzeczy handmade takie jak dzianiny. Zatem szydełko bądź druty w dłoń - i do dzieła!

Mamy nadzieję, że dzięki naszemu artykułowi wiesz, jak może wyglądać ciekawie zaprojektowana weranda. Inspiracje, jakie tu znalazłaś/eś, oczywiście nie wyczerpują tego interesującego tematu.

Jeżeli jednak masz już konkretną wizję aranżacyjną i ostatnim punktem, który musisz zaznaczyć na swojej liście, są meble na werandę, skorzystaj z asortymentu naszego sklepu. Jeśli masz jakieś pytania, skontaktuj się z naszymi fachowcami, którzy chętnie na nie odpowiedzą!

 
Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka literatury: pożera książki, czasem sama coś pisze. Pasjonatka historii lokalnej, a zwłaszcza dziejów rodzinnej miejscowości, czyli wsi Łąg w gminie Czersk. W latach 2018-2022 pracowała jako korektorka w tygodniku “Czas Chojnic”. Od poprawiania cudzych tekstów przeszła do tworzenia swoich.

Skomentuj i oceń artykuł

Podobne artykuły