Jak urządzić mieszkanie w męskim stylu?

Ciemna jaskinia bez ogrzewania, żadnych ozdób, pomijając może wiszące na ścianach czaszki upolowanych zwierząt albo kolekcje modeli samochodów /motocykli/ samolotów, proste meble z nieheblowanego drewna, a zamiast łóżka materac? To bardzo jaskrawy stereotyp mieszkania mężczyzny, który postaramy się obalić w dzisiejszym wpisie.

Na co zwrócić uwagę, urządzając męskie mieszkanie?

Męskie mieszkanie odzwierciedla upodobania jego właściciela, a zatem ilu samotnie mieszkających mężczyzn, tyle mieszkań. My, choć nie rościmy sobie bynajmniej prawa do tego, by znać preferencje każdego mężczyzny w Polsce, zakładamy, że większość mężczyzn ma podobne preferencje estetyczne (złośliwy stereotyp brzmi, że nie ma żadnych, co jest bardzo krzywdzące), potrzeby oraz warunki życiowe. Taka generalizacja pozwoli nam na przeanalizowanie, czego potrzebuje przeciętny Kowalski, by poczuć się w mieszkaniu jak u siebie. Zakładamy, że większość mężczyzn zgodzi się z tym, że ich mieszkanie powinno być:

 • funkcjonalne - wszystko ma działać jak należy, a co nie działa, nie powinno znajdować się w tym mieszkaniu. Koniec, kropka;
 • nowoczesne, może być naszpikowane elektronicznymi gadżetami, ponieważ wielu mężczyzn je lubi; jeżeli wspomniane gadżety oraz inteligentne systemy sterowaniem wszystkim, co się da, podnoszą funkcjonalność wnętrza, doskonale. Jeśli nie, cóż, patrz wyżej;
 • minimalistyczne - bo funkcjonalne, a przy tym łatwe do utrzymania w czystości;
 • niewielkie - praktycznie myślący mężczyzna płaci tylko za to i sprząta tylko tę przestrzeń, której rzeczywiście używa.

Ile kobiet również chce mieć takie mieszkanie? Łapka w górę i podzielcie się swoimi przemyśleniami w komentarzach!

Zainspiruj się: Salon loft - jak urządzić salon loftowy?

Jakie kolory sprawdzą się w męskim mieszkaniu?

W jakim kolorze urządzić pokój męski? Inspiracje mogą być różne nie tylko w zależności od kręgu kulturowego, ale także od epoki. W zachodniej Europie na przestrzeni wieków kojarzenie płci z kolorem zmieniało się. I tak, gdyby 150 czy nawet 100 lat temu przydreptało do Ciebie małe dziecko ubrane w czerwoną sukienkę, raczej nie byłaby to dziewczynka.

Źródło tego stanu rzeczy kryło się w ikonografii chrześcijańskiej, w której Jezus nosił królewski odcień purpury, a jego matka - nie mniej uprzywilejowanego błękitu. To z kolei bierze się stąd, że purpura i błękit przez wieki zarezerwowane były dla możnych i władców, ponieważ te barwniki były bardzo drogie i automatycznie kojarzyły się z prestiżem. Dlatego przez długi czas z chłopcami kojarzono barwy czerwoną i różową, a z dziewczynkami - niebieską.

Dziś jednak umowa społeczna głosi, że męskie wnętrza zdecydowanie powinny skłaniać się ku barwom jak najdalszym od różowej. Będą to zatem barwy zimne, ciemne oraz nasycone. Wśród nich prym wiodą:

 • szarości;
 • czernie;
 • granaty;
 • zielenie;
 • brązy;
 • krwista czerwień, żywa żółć - w dodatkach.

Zainspiruj się: Minimalistyczna sypialnia - zobacz, jak ją urządzić i poznaj zalety takiego rozwiązania!

Stonowane barwy, nowoczesny design oraz minimalizm przypadną do gustu wielu mężczyznom.

Jak urządzić pokój w męskim stylu?

Męskie mieszkanie będzie posiadało cechy wyżej wymienione. Jak zatem konkretnie wyglądać będzie pokój męski? Inspiracje, których dostarczają nam powyższe ustalenia, pozwalają nam na wysnucie wniosków, że może on być zaaranżowany w następujących stylistykach:

 1. Loftowej /industrialnej - przemawia za tym wybór kolorów, surowość pod względem designu znajdujących się w takim pokoju sprzętów. Meble do męskiego pokoju w tej konwencji będą skonstruowane z drewna oraz metalu i będą mieć prosty, zdecydowany look. Przestrzenie w tej stylistyce są duże, ale jest w niej niewiele przedmiotów. Ściany wyglądają na niewykończone, a nad oprawami okien nie trzeba szczególnie się rozczulać - wystarczą proste zasłony, ewentualnie rolety;
 2. Nowoczesnej /minimalistycznej - płaskie, błyszczące powierzchnie bez ozdób, dużo metalu i współczesnych udogodnień - to wzór mieszkania praktycznego, wymarzonego dla współczesnego mężczyzny, który dużo pracuje i choć nie ma czasu, by zajmować się mieszkaniem, chce, by wyglądało ono estetycznie;
 3. Marynistycznej - niektórzy mężczyźni kochają modele statków, dlatego w takim otoczeniu czuć będą się - nomen omen - jak ryba w wodzie. Marynarka to dryl i hierarchia, a więc to, co wielu mężczyznom może się podobać. Dlatego otaczając się dodatkami w stylistyce marynarskiej, niektórzy mogą się poczuć w swoim mieszkaniu jak w bajkowym świecie.

Zainspiruj się: Styl marynistyczny - jak urządzić wnętrze w morskim stylu?

Zarówno pokój męski w szarościach, jak i granatach będzie cechował konkret. Możesz łączyć oba te kolory albo zaaranżować wnętrze monochromatyczne. Wbrew pozorom istnieje wiele sposobów na to, by stworzyć męskie mieszkanie. Aranżacje przykładowe, które w telegraficznym skrócie wymieniliśmy wyżej, to niejedyne sposoby na stworzenie współczesnej “męskiej jaskini”. Odmienny efekt osiągniesz, wybierając inne meble do męskiego pokoju i dodatki. Jak się za to zabrać?

Jak dobrać meble i dodatki do męskiego wnętrza?

Męskie wnętrza stawiają przed Tobą pewne wymagania odnośnie do wyboru sprzętów. I tak meble do pokoju męskiego będą przede wszystkim zorientowane na funkcjonalność (o czym pisaliśmy już wyżej). Co to oznacza w praktyce? Np. w przypadku szaf istotną kwestią będzie ich pojemność, pakowność. Mają one przede wszystkim dobrze pomieścić rzeczy, tak by pomieszczenie łatwo było utrzymać w czystości.

Również inne meble do męskiego pokoju powinny się cechować praktycznością, niezależnie od tego, czy mówimy o meblach takich jak krzesła czy np. witryny, w których można wyeksponować swoje kolekcje. Wszystkie te sprzęty mają za zadanie dobrze pełnić swoje podstawowe funkcje - i mają robić to dobrze.

W kwestii jakości nie ma miejsca na kompromisy, dlatego niezawodne meble wykonane będą z drewna albo metalu. Wymagania te spełnia m.in. regał Seaford na metalowym stelażu malowanym proszkowo i z półkami z naturalnego drewna.

Męski pokój nie obejdzie się bez komputera, dlatego warto postawić tam biurko gamingowe Lonis w kolorze czarnym. Mebel posiada podstawę z metalu malowanego proszkowo, z kolei blat wykonany jest z wytrzymałej płyty melaminowej. Wieszaczek na słuchawki oraz uchwyt na kubek czy otwory na kable przesądzają o funkcjonalności tego designerskiego mebla.

Funkcjonalna kuchnia w oszczędnych barwach przykuje uwagę wielu mężczyzn.

Istnieje wiele metod na to, by urządzić ciekawe męskie mieszkanie. Aranżacje takich pomieszczeń, z pozoru surowych i może minimalistycznych, mogą być prawdziwą frajdą. W trakcie urządzania mieszkania dla mężczyzny nieraz przekonasz się, że “męski styl” to pojęcie bardzo pojemne, dające więcej możliwości, niż Ci się wydaje. Będąc mężczyzną, sam wiesz o tym najlepiej. I choć warto kwestionować powielane od dekad stereotypy, jednej rzeczy zakwestionować nie można: że najpiękniejsze (i najpraktyczniejsze) meble do pokoju (i nie tylko) chłopackiego i dziewczyńskiego znajdziesz w Vokato!

 
Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka literatury: pożera książki, czasem sama coś pisze. Pasjonatka historii lokalnej, a zwłaszcza dziejów rodzinnej miejscowości, czyli wsi Łąg w gminie Czersk. W latach 2018-2022 pracowała jako korektorka w tygodniku “Czas Chojnic”. Od poprawiania cudzych tekstów przeszła do tworzenia swoich.

Skomentuj i oceń artykuł

Podobne artykuły