Jak urządzić wnętrze w stylu skandynawskim?

Estetyka scandi wciąż ma wielu zwolenników. Ludzie cenią ją za bezpretensjonalność, funkcjonalność oraz dobry design. Jeżeli również Ty należysz do grona miłośników tego stylu i chcesz wprowadzić go do swojego mieszkania, koniecznie skorzystaj z naszych porad przed rozpoczęciem aranżacji!

Dlaczego wnętrza w stylu skandynawskim są tak popularne?

Wnętrza w stylu skandynawskim cieszą się dużym zainteresowaniem z kilku względów, i to nie tylko w krajach Skandynawii.

Przede wszystkim miłośnicy tej konwencji cenią wnętrza skandynawskie za nowoczesny design, który w mistrzowski sposób łączy się z przedmiotami vintage czy nawet tymi wykonanymi przez rzemieślnika. Dzieje się tak, ponieważ założenia stojące u podstaw estetyki scandi były takie, by był to styl dla każdego - przeciętny obywatel miał uzupełniać przedmioty już znajdujące się w jego mieszkaniu tymi zaprojektowanymi przez wybitnych projektantów, by zwiększać funkcjonalność wnętrz według potrzeb.

Kolejna cecha, za którą tak kochamy styl skandynawski i wnętrza w nim urządzone, to wspomniana już funkcjonalność. Meble oraz dodatki w tej estetyce projektowane są od początku z myślą o użyteczności oraz wygodzie użytkownika, dzięki czemu sprawiają, że pomieszczenia są przyjazne i praktyczne.

Również minimalizm w wersji skandynawskiej jest tym, co szczególnie cenią ludzie na całym świecie. Nie bez powodu styl ten dobrze komponuje się z estetykami z drugiej półkuli, tworząc np. konwencję japandi. Te dwie - zdawałoby się, odległe - stylistyki łączy prostota, czystość formy oraz ograniczenie zbędnych detali. Dzięki minimalistycznemu podejściu wnętrza w stylu skandynawskim wyglądają na przestronne, uporządkowane i przyjemne dla oka.

Wnętrze domu w stylu skandynawskim będzie przytulne i komfortowe, co zawdzięcza użyciem naturalnych materiałów, takich jak drewno, wełna, len czy skóra. Wrażenie to potęguje także kompozycja kolorystyczna: barwy w pomieszczeniu zaaranżowanym w stylu scandi są czyste i jasne, a także neutralne - biel, szarość i beż nie tylko stanowią znakomite tło dla pasteli, ale również optycznie powiększają przestrzeń, sprawiając wrażenie przestronności nawet w pokoju w bloku.

Zainspiruj się: Styl skandynawski we wnętrzach - czym się charakteryzuje?

Jakie meble pasują do stylu skandynawskiego?

Styl wnętrz skandynawski cechuje się minimalizmem i prostotą, co uwidacznia się także w konstrukcji mebli. Są one wykonane z naturalnych materiałów i w jasnych, pogodnych barwach. Do najpopularniejszych mebli w pomieszczeniu scandi należeć będą:

  • fotele i sofy - wybieraj te o minimalistycznych formach, prostych liniach, w neutralnych barwach tapicerowane naturalnymi materiałami. Większość z tych warunków spełnia krzesło Hazel z wysokimi podłokietnikami, na drewnianych nogach i w szarej tapicerce;
  • stoły i stoliki kawowe - te meble cechują się prostymi, geometrycznymi formami oraz zastosowaniem naturalnych materiałów. Wykonane są najczęściej z jasnego drewna, takiego jak jesion czy dąb. Wybieraj stoły z drewna naturalnego lub z białym lakierowanym wykończeniem. Obojętnie, na co się zdecydujesz, prostokątny stół Avila zawsze jest dobrym rozwiązaniem!
  • regały i półki - podobnie jak pozostałe meble scandi, również i one są maksymalnie funkcjonalne, a ich konstrukcja jest minimalistyczna. Mogą być wykonane z drewna, ale także z metalu, by unieść jak najwięcej. Do tej stylistyki pasują zarówno regały otwarte, jak i te z szufladami. Przyjrzyj się białemu regałowi Cibo ze stali i zdecyduj, czy chcesz go mieć w aranżowanym przez Ciebie pomieszczeniu;
  • szafy i komody - stworzone, by pomieścić wszystkie Twoje rzeczy - wybieraj te w naturalnym kolorze drewna albo z białymi motywami. Co powiesz na białą komodę Pietro na nóżkach w naturalnym kolorze?

Wnętrze w stylu skandynawskim jest przede wszystkim funkcjonalne i bezpretensjonalne w wyrazie. Stojące w nim meble mają dobrze pełnić swą funkcję, a jednocześnie wyglądać dobrze dzięki przemyślanemu designowi oraz solidnym materiałom. W naszym sklepie znajdziesz wiele takich mebli, dzięki czemu Twoje mieszkanie w stylu scandi będzie trzymać odpowiedni poziom.

Zainspiruj się: Kącik do czytania w domu - jak go urządzić? Podpowiadamy!

Krzesła, które uzupełnią aranżację stylu skandynawskiego

Styl wnętrza skandynawski preferować będzie krzesła wykonane z drewna, choć oczywiście nie tylko. Jednak ten materiał jako pierwszy przychodzi nam na myśl, gdy myślimy o konwencji scandi. Spójrz na krzesła drewniane, które Ci oferujemy i wybierz to, które najlepiej pasować będzie np. do skandynawskiej jadalni.

Jak myślisz, czy krzesło Argent to właśnie to, czego szukasz? Jego klasyczna sylwetka, siedzisko w naturalnym kolorze oraz biała rama znakomicie wpasują się w emanujące solidnością skandynawskie wnętrze.

Inne krzesła skandynawskie, jakie chcemy Ci zaprezentować, dzielą się z grubsza na kilka grup. Są wśród nich nie tylko wspomniane już krzesła drewniane, ale także krzesła tapicerowane. W tym zbiorze największą uwagę przykuwa chyba szare krzesło Eva na drewnianych nogach.

Kolejna podgrupa krzeseł skandynawskich to meble nowoczesne, z oparciami z polipropylenu. Nierzadko posiadają one drewniane nogi i miękkie siedzisko, tak jak dzieje się to w przypadku białego krzesła Favorito Pepe z siedziskiem z ekoskóry. Krzesło charakteryzuje się modernistycznym designem oparcia w formie tulipana, dzięki czemu zawsze będzie wyglądać dobrze, nie tylko w pomieszczeniu zaaranżowanym w stylistyce skandynawskiej.

Urządzając skandynawskie wnętrze, możesz także użyć krzeseł na metalowych nogach, takich jak krzesło z ekoskóry Luke w kolorze białym. Ono również posiada klasyczną modernistyczną formę, dzięki czemu możesz użyć go także do aranżacji o innym charakterze niż skandynawska.

Jak widzisz, gama krzeseł, które nazwać możemy skandynawskimi, jest bardzo bogata. Dzięki temu każde wnętrze scandi możesz zaaranżować w unikalny sposób, dostosowując je do własnych upodobań.

Zainspiruj się: Styl holenderski - elementy szczególne

Jaki kolor ścian pasuje do stylu skandynawskiego?

Wnętrza skandynawskie przyciągają uwagę swoją stonowaną kolorystyką. Jak już wspominaliśmy wcześniej, kolory najczęściej używane w pomieszczeniach scandi to szarości, biele i beże. Pierwsze z nich stanowią neutralne tło dla innych baw, drugie - optycznie powiększają przestrzeń i dodają mu przestronności, natomiast ostatnie - dodają ciepła i przytulności, jednocześnie harmonizując z naturalnymi elementami wystroju.

Jak się jednak zapewne domyślasz, nie są to wszystkie odcienie, które warto brać pod uwagę, przygotowując ściany do malowania. Którym zatem barwom warto się zatem przyjrzeć, wybierając paletę do skandynawskiego wnętrza? Proponujemy zwrócić uwagę na następujące odcienie:

  • jasny niebieski - to barwa inspirowana niebem i morzem. Wnosi do pomieszczenia świeżość i spokój, jednocześnie pozwalając zachować charakterystyczny jasny wygląd;
  • pastele, takie jak róż, mięta, lawenda. Te odcienie dodają wnętrzom subtelności i nieco słodyczy, nadając im lekkość;
  • odcienie jasnego drewna - wnętrza w stylu skandynawskim mogą mieć na ścianach drewno, jeśli jest ono jasne - preferowane gatunki to sosna, jesion, buk i dąb. Pamiętaj, by stosować je z umiarem, na przykład na jednej ścianie - styl scandi jest nowoczesny, więc nie powinno Ci raczej zależeć na tym, by stylizować mieszkanie na wiejską chatę.

Wymienione barwy świetnie wyglądają nie tylko na ścianach, ale także na pozostałych elementach wystroju wnętrza: meblach, tekstyliach i dodatkach. Mariaż czystych barw powoduje, że pomieszczenie wygląda świeżo, nowocześnie i przytulnie zarazem. Baza kolorystyczna w postaci określonego odcienia na ścianie może zostać dopełniona o takie barwy jak granat, żółć, czerwień, oliwkowa zieleń, brzoskwinia, limonka, pomarańcz. Pamiętaj jednak, by traktować je jako akcenty, a tym samym - stosować z umiarem.

Zainspiruj się: Hygge home, czyli styl duński w domu

Białe ściany stanowią neutralne tło dla kolorowych mebli oraz dodatków.

Z czym łączyć styl skandynawski?

Styl mieszkania skandynawski jest ze względu na swą funkcjonalność na tyle neutralny i uniwersalny, że dobrze łączy się z innymi nurtami we wnętrzarstwie. By stworzyć niebanalną przestrzeń, korzystając z osiągnięć konwencji scandi, połącz ją z następującymi estetykami:

  1. Japońska - wspomnieliśmy już o konwencji japandi, która wzięła się z połączenia japońskiego i skandynawskiego minimalizmu. To dobre rozwiązanie, jeśli cenisz sobie ascetycznie zaaranżowaną przestrzeń, ale zamiast lśniących bielą blatów nowoczesnego minimalizmu preferujesz naturalny kolor drewna i roślinność;
  2. Boho - wprowadź do wnętrza skandynawskiego dodatki w stylistyce boho, takie jak kolorowe poduszki oraz dywany, ręcznie dziergane pledy, pamiątki z podróży czy łapacze snów. Stworzysz przytulną przestrzeń w konwencji scandi boho, która będzie inspirować Cię do artystycznych poszukiwań!
  3. Industrialna - funkcjonalność stylu przemysłowego wzbogacona o łagodne akcenty estetyki scandi daje ciekawe rezultaty wynikające z zasady kontrastu. Jeżeli podoba Ci się połączenie surowych, metalowych i betonowych elementów z przytulnymi elementami scandi, wiesz, co masz robić;
  4. Styl eko - ponieważ estetyka scandi promuje wykorzystanie naturalnych materiałów i inspiruje się przyrodą, dobrze łączy się z elementami w stylu naturalnym. Urządzając wnętrze w stylu skandynawskim, wprowadź do niego rośliny, drewniane dodatki czy recyklowane materiały, tworząc przyjazne dla środowiska i stylowe wnętrze;
  5. Nowoczesny design - konwencja scandi dobrze z nim współgra, zwłaszcza gdy chodzi o meble oraz dodatki. Łącz jasne, minimalistyczne wnętrza skandynawskie z nowoczesnymi elementami, takimi jak designerskie lampy, krzesła czy stoły.

Zainspiruj się: Czym jest styl japandi?

Dodatki, które uzupełnią wnętrza skandynawskie

Jakie dodatki charakteryzują styl skandynawski? Wnętrza zaaranżowane w tej konwencji powinny być przytulne, ale jednocześnie nowoczesne i minimalistyczne, dlatego wybór dodatków powinien być przemyślany.

Zainspiruj się: Jak urządzić przytulne mieszkanie? Poznaj 5 sposobów!

Wybierając zatem ozdoby do pomieszczenia scandi, bierz pod uwagę takie przedmioty, które nie zaburzą jego funkcjonalnego charakteru. Do najpopularniejszych dodatków w stylu skandynawskim należeć będą zatem:

  • poduszki oraz pledy - to nieodłączny element skandynawskiego wystroju. Wybieraj takie w kolorach pastelowych, ewentualnie w delikatne wzory, by grać odcieniami i teksturami;
  • dywany - ocieplą przestrzeń dosłownie i w przenośni. Wybieraj takie wykonane z naturalnych włókien - wełny i bawełny, a także wykonane w delikatnych barwach i wzorach;
  • oświetlenie - odgrywa kluczową rolę w krajach Północy, jak również w każdym wnętrzu inspirowanym Skandynawią. Wybieraj lampy z naturalnych materiałów, takich jak drewno i metal, dające miękkie, ciepłe światło. Dobrym rozwiązaniem może być w tym przypadku kinkiet Verdo z białym kloszem, który daje delikatne, punktowe światło, potrzebne szczególnie zimowymi popołudniami, gdy do zrobienia jest tyle rzeczy!
  • żywe rośliny - to nie tylko ozdoba, ale element natury, dodający życia przytulnemu skandynawskiemu wnętrzu. Jeśli boisz się, że możesz stać się powodem, dla którego wspomnianego życia będzie na naszej planecie mniej, zdecyduj się np. na łatwe w uprawie sukulenty - tak, czasami trzeba je podlewać;
  • dekoracje- takie jak niewielkie wazony, ramki na zdjęcia czy figurki z pewnością pomogą Ci wprowadzić nieco indywidualności do aranżowanego pomieszczenia. Pamiętaj jednakże, by nie przeładowywać jej zbytnią liczbą bibelotów - wnętrze skandynawskie powinno pozostać minimalistyczne!

Zainspiruj się: Skandynawskie boho - na czym polega styl scandi boho?

Galeria zdjęć i grafik w pastelowych barwach ozdobi wnętrze scandi.

Przykładowe aranżacje w stylu skandynawskim

Aranżacje wnętrz w stylu skandynawskim kuszą pomysłami na funkcjonalne, ładne mieszkanie, w którym tradycja harmonijnie przenika się z nowoczesnością. Estetyka scandi jest na tyle przyjemna w odbiorze, że wygląda świetnie w każdym wnętrzu. Dlatego chcemy się podzielić pomysłami na urządzenie różnorodnych pomieszczeń w domu, by pokazać Ci, jak wszechstronny jest styl skandynawski.

  1. Minimalistyczna jadalnia - wybierz prosty, drewniany stół o jasnym wykończeniu - z drewna bielonego lub pomalowanego na biało. Dołącz do niego krzesła z drewnianymi lub tapicerowanymi siedziskami w stonowanych kolorach. Uzupełnij aranżację o prosty, biały regał na książki i niewielką ilość bibelotów. Dodaj kilka roślin doniczkowych na parapecie lub na stoliku, aby wprowadzić do przestrzeni nieco świeżości. Wybierz delikatne tekstylia, takie jak białe zasłony i pastelowe poduszki, aby dodać przytulności i ciepła;
  2. Przytulny pokój dzienny - zacznij od dużej, narożnej sofy w neutralnym odcieniu, na której położysz poduszki w pastelowych barwach. Dodaj prosty, drewniany stolik kawowy o minimalistycznej formie. Obok sofy ustaw designerską lampę, która zapewni przyjemne, rozproszone światło. Użyj delikatnych dywanów w naturalnych kolorach, ewentualnie w geometrycznych wzorach. Uzupełnij aranżację o drewniane półki ścienne, na których umieścisz dekoracyjne przedmioty i książki;
  3. Przyjemna sypialnia - jej głównym punktem będzie duże łóżko z drewna, np. w stylu platformy. Umieść w nim pościel z naturalnych tkanin (np. bawełny) i w neutralnych kolorach. Umieść po bokach łóżka proste, drewniane stoliki nocne z minimalistycznymi lampkami nocnymi. Na ścianie nad łóżkiem powieś duże plakaty z grafikami przyrody lub abstrakcyjnymi wzorami. Ułóż na podłodze miękki dywan w jasnym odcieniu, który zwiększy przytulność wnętrza i będzie przyjemnie ogrzewał Twoje stopy po wyjściu z łóżka. Na oknach zawieś lekkie zasłony z naturalnych materiałów, takich jak len lub bawełna.

Zainspiruj się: Salon w stylu scandi boho - na czym to polega?

Kuchnia scandi jest przestronna, estetyczna i funkcjonalna.

Pomieszczenia w stylu scandi są spokojne, funkcjonalne i przytulne, dzięki czemu z przyjemnością się w nich relaksujesz. Pamiętaj, że kluczem do udanej aranżacji jest zachowanie równowagi między funkcjonalnością a estetyką, aby stworzyć wnętrze, które jest zarówno piękne, jak i praktyczne. Meble, które pomogą Ci je stworzyć, znajdziesz z łatwością w Vokato!

 
Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka literatury: pożera książki, czasem sama coś pisze. Pasjonatka historii lokalnej, a zwłaszcza dziejów rodzinnej miejscowości, czyli wsi Łąg w gminie Czersk. W latach 2018-2022 pracowała jako korektorka w tygodniku “Czas Chojnic”. Od poprawiania cudzych tekstów przeszła do tworzenia swoich.

Skomentuj i oceń artykuł

Podobne artykuły