Czym jest styl japandi?

Styl japandi jest najlepszym dowodem na to, że Skandynawia i Daleki Wschód mogą mieć ze sobą coś wspólnego. Które cechy obu tych kultur znalazły swoje miejsce w tej hybrydzie i jak wprowadzić je do wnętrza? Czego potrzebujesz, by zaaranżować mieszkanie w tej tajemniczo brzmiącej estetyce? Rozwiewamy wątpliwości i podpowiadamy!

Charakterystyka stylu japandi: co musisz o nim wiedzieć na początek?

Japandi to styl powstały z tego, co najlepsze w japońskim wzornictwie i skandynawskim designie. Te dwie dość odległe estetyki charakteryzują się umiarkowaniem i harmonia, dzięki czemu wnętrza zaaranżowane w stylu japandi mają niepowtarzalny klimat. Co jeszcze charakteryzuje tę konwencję?

  • minimalizm - prostota w przypadku tej stylistyki to podstawa; liczba sprzętów i dodatków ograniczona jest do niezbędnego minimum, dzięki czemu pomieszczenia są przestronne i przytulne zarazem;
  • naturalne materiały - japandi style charakteryzuje się użyciem materiałów takich jak drewno, len czy bambus, które nadają przytulny charakter wnętrzu;
  • łączenie tradycji z nowoczesnością - elementy tradycyjnej japońskiej estetyki, takie jak maty tatami czy ścianki shoji harmonijnie łączą się z nowoczesnym designem skandynawskim. Styl skandynawski też zresztą pełnymi garściami czerpie z tradycji i korzysta z elementów vintage;
  • nawiązania do natury - naturalne tekstylia z lnu czy bawełny oraz rośliny doniczkowe to bardzo ważne części pomieszczenia japandi;
  • delikatne oświetlenie - podstawy lamp są ceramiczne bądź drewniane, a klosze bardzo często wykonane z papieru ryżowego.

Zainspiruj się: Styl skandynawski we wnętrzach - czym się charakteryzuje?

Jak urządzić wnętrze w stylu japandi? Czy można go łączyć z innym stylem?

Styl japandi ze względu na swą neutralność może stanowić interesującą bazę do stworzenia unikatowej mieszanki. Umiejętnie dodając do istniejącego już połączenia stylistyk japońskiej i skandynawskiej elementy charakterystyczne dla innych konwencji, uzyskasz intrygujący efekt. Co zatem możesz brać pod uwagę, gdy planujesz wzbogacić Twoje wnętrze japandi o dodatki o odmiennym charakterze?

  • styl loftowy - za pomocą metalowych lamp czy regałów wniesie w łagodne wnętrze nieco surowości; cechy wspólne konwencji loftowej japandi to geometryczna prostota, niewielka liczba sprzętów oraz stonowane barwy. Pamiętając o tym, zaplanujesz aranżację, która musi się udać!
  • estetyka boho - może dodać nieco temperamentu do wyważonego wnętrza japandi. Użyj np. dywanów w etniczne wzory czy elementów rękodzieła;
  • stylistyka vintage - akcenty z poprzedniej epoki zostaną ciekawie wyeksponowane na neutralnym tle.

Zainspiruj się: Jak założyć własny ogród japoński? Sekret sztuki tkwi w detalach!

Styl japandi cechuje minimalizm.

Meble w stylu japandi - jak wyglądają?

Styl japandi charakteryzuje się wyważonymi proporcjami i prostymi formami mebli, które dobrze komponują się z pełnym harmonii wnętrzem. Geometryczne linie mebli japandi nadają im minimalistyczny wygląd.

Sprzęty we wnętrzu japandi częstokroć są niskie i rozłożyste - w nawiązaniu do tradycyjnych mebli japońskich. Wśród nich znajdują się przede wszystkim łóżka oraz stoliki - takie jak np. stolik kawowy Noemi w dębowej okleinie w naturalnym kolorze. Mebel ma wysokość 50 cm i prostokątny blat ze schowkiem - wielofunkcyjność mebli jest ważna w japandi style.

Dodatki do mebli w postaci gałek czy uchwytów mają minimalistyczną formę; o ile to możliwe, nie występują wcale. Dobry przykład tego podejścia możesz zobaczyć, przyglądając się komodzie Bernardo w fornirze debowym. Mebel nie posiada żadnych gałek, a szuflady i drzwiczki łatwo otworzysz za pomocą systemu push.

Drewno to niejedyny surowiec, z którego wykonane są meble japandi. Na uwagę zasługuje także bambus, z którego wykonywane są choćby niektóre regały, takie jak np. niski regał Leonor o asymetrycznej formie.

Zainspiruj się: Aranżacyjny minimalizm. Jak wprowadzić w życie styl minimalistyczny?

Meble we wnętrzu japandi mają proste kształty i naturalne barwy.

Japandi style i barwy - na co zwrócić uwagę?

Japandi to styl, który upodobał sobie spokojne, neutralne kolory, dodające wnętrzu elegancji oraz harmonii. Spośród tych najczęściej używanych możemy wymienić:

  • biel - nie może jej zabraknąć we wnętrzu japandi, ponieważ nadaje mu jasność, spokój i wizualną czystość. Ściany, meble i dodatki stanowią minimalistyczną bazę;
  • szarość - odcień stosowany na ścianach, podłodze czy tekstyliach jest niezwykle elegancki i neutralny;
  • beż - nieodzowny w przytulnych wnętrzach o minimalistycznym charakterze. Ten ciepły kolor świetnie uzupełnia biel i szarość;
  • odcienie naturalnego drewna - jeden z kluczowych elementów pomieszczenia japandi. Dąb i jesion mogą występować w postaci mebli, desek podłogowych i różnorodnych dodatków, które wnoszą do wnętrza naturalny akcent;
  • antracyt - stosowany w postaci elementów kontrastowych, akcent budujący głębię we wnętrzu. Doskonale sprawdza się na meblach czy dekoracjach.

Zainspiruj się: Skandynawskie boho - na czym polega styl scandi boho?

Aranżacje w stylu japandi, które przyciągają wzrok

Styl japandi świetnie wygląda praktycznie w każdym wnętrzu, dodając mu elegancji, przytulności i prostoty. Podzielimy się z tobą pomysłami na aranżację trzech różnych pomieszczeń w domu - wyobraź sobie, jak będą wyglądały i zdecyduj, czy chcesz urządzić je właśnie w taki sposób.

  1. Salon - zaaranżuj go, używając bieli, szarości oraz jasnych pasteli. Wybieraj drewniane i proste meble o minimalistycznym designie oraz lekkie krzesła, takie jak drewniane krzesło Forli w naturalnym kolorze. Jako dodatków użyj poduszek z naturalnych tkanin, ceramiki w stonowanych barwach i lampionów z papieru. Salon japandi dobrze będzie wyglądał, gdy ustawisz w nim delikatne rośliny, takie jak storczyki czy bambusy doniczkowe;
  2. Sypialnia - posłuż się barwami takimi jak beż i pastele, szczególną uwagę zwracając na delikatną zieleń. Ustaw niskie, drewniane łóżko z prostym zagłówkiem. Pościel i zasłony niech będą wykonane z jasnych i naturalnych tekstyliów, takich jak bawełna czy len. Pod sufitem powieś lampę o minimalistycznym designie, taką jak np. lampa Sula 3P z kloszami z naturalnego drewna. Możesz także postawić stylowe lampiony na stolikach nocnych, które będą niskie i praktyczne, jak stolik nocny Aubrey w okleinie dębowej. Dodatkiem niech będą niewielkie rzeźby, minimalistyczne wazony czy drewniane pudełka;
  3. Kuchnia z jadalnią - uwagę przykuwać w niej będą białe meble z drewnianymi elementami, na tle jasnych ścian. Ustaw drewniany stół, taki jak stół Leandro w dębowym fornirze. Zastawa stołowa w kuchni zaaranżowanej w japandi style będzie mieć obłe, organiczne kształty, a szkło będzie cechowało minimalistyczne wzornictwo. Nad stołem zawieś lampę z drewnianym lub bambusowym kloszem. Ustaw ceramiczne donice z ziołami.

Zainspiruj się: Wnętrza inspirowane naturą, czyli naturalny styl w mieszkaniu

W pomieszczeniu japandi panują umiar i spokój.

Japandi to styl, który zyskuje na znaczeniu w zabieganym, pełnym chaosu świecie. Jeżeli marzysz o tym, by zamienić swoje mieszkanie w prawdziwą oazę spokoju, gorąco rekomendujemy zapoznanie się z tą konwencją. Na brak mebli pasujących do tego stylu nie możesz narzekać - w Vokato znajdziesz umeblowanie do wszystkich aranżowanych przez siebie pomieszczeń!

 
Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka literatury: pożera książki, czasem sama coś pisze. Pasjonatka historii lokalnej, a zwłaszcza dziejów rodzinnej miejscowości, czyli wsi Łąg w gminie Czersk. W latach 2018-2022 pracowała jako korektorka w tygodniku “Czas Chojnic”. Od poprawiania cudzych tekstów przeszła do tworzenia swoich.

Skomentuj i oceń artykuł

Podobne artykuły