Jak wyczyścić krzesła tapicerowane? Poradnik

Tapicerki krzeseł wykonane są z różnych materiałów, dlatego warto wiedzieć, jak z nimi postępować, by w trakcie prania nie zniszczyć mebla. Jeżeli czeka Cię czyszczenie krzeseł tapicerowanych, a nie masz pewności, jak to zrobić, skorzystaj z naszych porad!

Jak wyczyścić krzesło tapicerowane domowymi sposobami?

Czyszczenie krzeseł tapicerowanych domowym sposobem wymaga ostrożności, ale przynosi zadowalające efekty, jeśli pamięta się o kilku zasadach. Co przede wszystkim musisz wziąć pod uwagę, czyszcząc tapicerki krzeseł samodzielnie?

Otóż ważne jest, by dobierać łagodne środki czyszczące, które nie wpłyną negatywnie na wygląd tapicerki. Rozcieńczone detergenty takie jak płyn do prania ubrań czy specjalny płyn do prania tapicerek (szczególnie przydatny, gdy posiadasz odkurzacz piorący, który okaże się nieoceniony w przypadku pielęgnacji dużych mebli), ale także odrobina popularnego płyny do mycia naczyń w niskim stężeniu sprawią, że cząsteczki brudu oderwą się od włókien tapicerki finalnie znajdą się tam, gdzie tego sobie życzysz - w oczyszczalni ścieków.

To dość konwencjonalne metody prania. Jeśli jednak nie chcesz używać popularnych detergentów, możesz sięgnąć po sprawdzone sposoby. Oto najlepsze pomysły dla tych, którzy zastanawiają się, jak wyczyścić krzesło tapicerowane z użyciem tego, co ma się w domu:

  • para - nawet jeśli nie masz myjki parowej, już para wypuszczona z żelazka pomoże CI zmiękczyć brud i przygotować mebel do następnego etapu czyszczenia;
  • pasta z sody oczyszczonej - tyle samo sody i wody zmieszaj razem i nanieś na poplamione miejsce. Potrzymaj miksturę 15 - 20 minut, do momentu wyschnięcia. Następnie odkurz to miejsce;
  • odświeżająca posypka z sody - to również dobry sposób przygotowania mebla do dalszego czyszczenia. Wysyp sodę na tapicerkę i zostaw na 20 minut, a nawet do godziny. Cząsteczki sody, wnikając w tapicerkę, lekko rozluźnią cząsteczki brudu, dzięki czemu łatwiej będzie się go pozbyć na następnym etapie;
  • octowa kąpiel - jeśli nie należysz do osób, które uciekają, gdy poczują zapach octu, spróbuj tej metody: zmieszaj jedną łyżeczkę płynu do naczyń z jedną łyżeczką octu spirytusowego i ze szklanką ciepłej wody w butelce ze spryskiwaczem. Tak przygotowana mikstura powinna zostać wtarta w plamę, a następnie wyczyszczona za pomocą mokrej ściereczki;
  • mokre chusteczki --zawsze lepsze to niż nic w sytuacji kryzysowej. Potrzyj nimi świeżą plamę i wyczekuj momentu, kiedy zabierzesz się za czyszczenie na poważnie!

Zainspiruj się: Jak czyścić meble tapicerowane?

Od czego zacząć czyszczenie tapicerki krzesła?

Zastanawiając się nad tym, jak wyczyścić krzesła tapicerowane, z pewnością głowisz się, od czego zacząć. Jest bowiem jedna rzecz, bez której nie ma sensu w ogóle zaczynać procesu czyszczenia. Jest nią dokładne odkurzenie na sucho powierzchni mebla. Dzięki temu zbierzesz nadmiar brudu, który osadził się na krześle i zapobiegniesz jego późniejszemu wcieraniu w tapicerkę. Uciążliwe mazanie się błotka na czyszczonym materiale jest efektem niedostatecznego odkurzenia czyszczonej powierzchni.

Jeżeli dumasz nad tym, jak wyczyścić krzesło tapicerowane i jakie dobrać detergenty, uświadom sobie przede wszystkim, że każdy z nich warto przetestować na niewidocznej części mebla. Zapobiegniesz w ten sposób powstaniu plam, których nie da się już w żaden sposób wywabić. Do tego celu wybierz na przykład spód siedziska. Nanieś środek za pomocą ściereczki i wytrzyj, sprawdzając, czy nie pojawiają się przebarwienia lub uszkodzenia innego rodzaju. Jeśli wszystko jest w porządku, możesz przystąpić do zasadniczego etapu czyszczenia.

We wstępnym oczyszczeniu tapicerki pomocne mogą być rękawice do zbierania futra.

Czym wyczyścić tapicerkę krzesła?

Jeśli nurtuje Cię kwestia, czym wyprać krzesła tapicerowane takie jak np. szare krzesło Zoe w welurowej tapicerce, chętnie pomożemy Ci w rozwikłaniu tej zagadki. Otóż do prania tapicerek najlepiej nadają się następujące środki:

  • płyn do prania tkanin, którego używasz do prania w pralce;
  • płyn do naczyń;
  • specjalistyczny płyn do prania tapicerek, najczęściej używany razem z odkurzaczem piorącym;
  • szare mydło - ten tradycyjny i łagodny środek czyszczący wystarczy lekko rozpuścić w wodzie albo namydlić nim gąbkę lub szczotkę przed potarciem tapicerki;
  • soda oczyszczona - jej działanie opisaliśmy już wyżej;
  • ocet - sposoby na czyszczenie tapicerki za pomocą tego specyfiku też już znasz!

Odpowiedź na pytanie: czym wyczyścić tapicerkę krzesła? będzie niepełna, jeśli nie zatrzymamy się na chwilę przy narzędziach, których możesz do tego użyć. Zasadniczo do wyboru masz następujące sprzęty:

  • odkurzacz piorący - niby wersja pro, ale powiedzmy sobie szczerze: podłączyć kabel do wtyczki każdy potrafi ;-)
  • szczoteczka - wersja dla prawdziwych twardzieli, którzy lubią ćwiczyć precyzję ruchów i siłę nacisku. Świadomość tego, które włosie pasuje do której tkaniny nie jest wiedzą tajemną, ale czasami dochodzi się do niej po wyboistej drodze usianej poszarpanymi oraz zmechaconymi tapicerkami;
  • gąbka - nie, nie kuchenny druciak! Gąbka, i to raczej miękka jej strona;
  • ściereczka - chłonna, z gładkiego materiału, niepozostawiająca włosków, które np. mogłyby się przylepiać do ekoskóry.

Zainspiruj się: Jak sprzątać, żeby zawsze było czysto i jak utrzymać porządek w domu?

Jak wyprać krzesło, aby go nie uszkodzić?

Jak wyczyścić tapicerkę na krzesłach, by jej nie zniszczyć? Odrobina ostrożności nie zawadzi, dlatego pamiętaj o kilku żelaznych zasadach:

  • odpowiednie przygotowanie - czyli wspomniane już wcześniej dokładne odkurzenie mebla. W zakres tych czynności wchodzić także będzie rozpoznanie tkaniny, którą obity jest mebel. Determinować będzie to zarówno wybór środków użytych do prania, temperaturę, a także rodzaj narzędzi, których użyjesz. Na tym etapie warto także wykonać próbę środka czyszczącego na niewidocznej części krzesła;
  • wybór właściwego środka czyszczącego - dobierz go zarówno do rodzaju tkaniny, jak i plamy. Łagodne zabrudzenia wystarczy przeczyścić łagodniejszym środkiem. Na mocniejsze detergenty zdecyduj się, gdy delikatniejsze metody zawiodą;
  • dobranie odpowiedniego narzędzia - użycie szczotki może być kuszące, ale jeśli tkanina jest delikatna, uważaj. Najpierw sprawdź, czy pomoże pocieranie gąbką lub ścierką. Nie chcesz chyba naruszyć struktury materiału szorstkim włosiem, zwyczajnie drapiąc tapicerkę;
  • ocena stanu i wieku krzesła - jeśli chcesz doprowadzić do stanu używalności mebel znaleziony gdzieś na strychu, zastanów się dobrze i przyjrzyj mu się szczególnie wnikliwie. Jeżeli tapicerka rwie się, wyłażą z niej sprężyny lub inne wypełnienie, może jednak rozważ oddanie krzesła w ręce fachowca.

Odpowiedni dobór detergentów i narzędzi to gwarancja sukcesu!

Jak wyczyścić krzesła tapicerowane kolorowe?

Zastanawiając się, jak wyczyścić krzesła tapicerowane kolorowe, z pewnością masz obawy, czy pranie w domu wielobarwnych tapicerek, takich jak w przypadku krzesło Comodo we wzór patchworku, jest bezpieczne.

Nigdy bowiem nie wiesz, czy pod wpływem wilgoci materiał nie zacznie farbować. Dlatego w tej sytuacji zalecamy daleko posuniętą ostrożność zarówno w doborze środków czyszczących, jak i temperatury wody.

Planując wyprać krzesło w kolorowej tapicerce, dużą wagę przywiązuj do testu na niewidocznej części mebla. Używaj rozcieńczonego środka czyszczącego i wody o niewysokiej temperaturze - lepiej czyścić krzesło nieco dłużej i zachować żywość barw oraz przejrzystość wzoru, niż użyć radykalnych środków, a potem pożegnać się z krzesłem.

Zainspiruj się: Co warto wiedzieć o meblach tapicerowanych?

Jak czyścić krzesła z ekoskóry?

Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak wyprać krzesło obite ekoskórą, takie jak np. brązowe krzesło tapicerowane Eva, śpieszymy z pomocą. Generalnie czyszczenie ekoskóry nie powinno nastręczać szczególnych problemów, pamiętaj jednak, że tak jak w przypadku krzeseł tapicerowanych tkaniną, tak i tutaj obowiązują pewne zasady.

Na samym początku usuń luźne zanieczyszczenia za pomocą odkurzacza, by zaoszczędzić sobie późniejszej pracy, a także detergentów i wody. Możesz także posłużyć się do tego celu miękką szczotką.

Następnie przygotuj środek czyszczący. Wymieszaj detergent z ciepłą wodą i zanim przystąpisz do mycia, upewnij się, czy dobrze się rozpuścił. Dobrze, jeśli masz specjalny środek do mycia skóry, ale sporadyczne użycie np. dobrze rozcieńczonego płynu do mycia naczyń nie powinno zaszkodzić krzesłu.

Kolejnym krokiem jest przetestowanie środka czyszczącego, jeśli używasz go pierwszy raz na danej powierzchni. Jeżeli stosujesz go regularnie, rzecz jasna możesz ten etap pominąć (ale wtedy chyba nie czytał(a)byś tego poradnika, prawda?).

Następny etap to to, co tygryski lubią najbardziej, czyli mycie właściwe. Jeżeli należysz do osób, które z wypiekami na twarzy oglądają modne ostatnio filmy dokumentujące pranie dywanów i sprzątanie zapuszczonych mieszkań, z pewnością czujesz dreszczyk emocji, myśląc o tym, jak kłęby piany będą mieszać się z brudkiem na siedzisku Twojego krzesła, a wilgotna ścierka zetrze wszystko do czysta. Tak, właśnie tak za chwilę będzie! Ale uzbrój się w cierpliwość. Najpierw przetrzyj powierzchnię delikatnie zwilżoną ściereczką, tak by nie moczyć materiału zbyt mocno i zapobiec ewentualnym uszkodzeniom. Gdy to zrobisz, skup się na plamach, pocierając je odrobinę mocniej. Upewnij się, że żaden fragment tapicerki nie został pominięty.

Teraz nadchodzi pora na osuszenie tapicerki. Użyj do tego suchej, czystej ściereczki z gładkiego materiału niepozastawiającego włosków i zostaw mebel do całkowitego wyschnięcia.

Na koniec możesz posmarować ekoskórę emulsją, która sprawi, że materiał będzie się błyszczał i cieszył żywą barwą.

Czyszczenie krzeseł może stanowić pewne wyzwanie, jednak gdy wiesz, jak się do tego zabrać, robota powinna pójść jak z płatka. W Vokato znajdziesz krzesła tapicerowane różnorodnymi materiałami, łatwe do utrzymania w czystości oraz w żywych, odpornych na środki chemiczne barwach. Przekonaj się o tym samodzielnie, próbując wyczyścić któreś z krzeseł kupionych w naszym sklepie!

 
Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka literatury: pożera książki, czasem sama coś pisze. Pasjonatka historii lokalnej, a zwłaszcza dziejów rodzinnej miejscowości, czyli wsi Łąg w gminie Czersk. W latach 2018-2022 pracowała jako korektorka w tygodniku “Czas Chojnic”. Od poprawiania cudzych tekstów przeszła do tworzenia swoich.

Skomentuj i oceń artykuł

Podobne artykuły