Rodzaje palm doniczkowych i ich uprawa

Zastanawiasz się nad tym, czy nie nadać swoim pomieszczeniom nieco egzotyki? Spraw sobie palmę doniczkową! Interesuje Cię, jakie wymagania ma ta roślina i w którym miejscu rośnie najlepiej? Skorzystaj z naszych wskazówek!

Rodzaje palm doniczkowych

Palmy doniczkowe to grupa roślin wywodzących z rodziny arekowatych, bardzo różnorodnej i rosnącej praktycznie na każdym kontynencie w strefie międzyzwrotnikowej. Są to rośliny drzewiaste, osiągające wysokość 60 m. Ich liście tworzą duży pióropusz, wyrastając z nierozgałęzionego pnia zwanego kłodziną.

Niektóre z 212 rodzajów i 3000 gatunków nadają się do hodowania również w naszym klimacie. Należą do nich między innymi takie gatunki:

  1. juki - niewymagające palmy doniczkowe, łatwe w uprawie, świetnie wyglądają w dużych, nowoczesnych i nasłonecznionych salonach. Juki lubią rozproszone światło, nie przepadają za nadmiarem wilgoci, znacznie lepiej znoszą suszę. Trzymaj jukę w cieple, w temperaturze 22-25 stopni Celsjusza (latem). Zimą wystarczy jej temperatura 15-18 stopni.
  2. waszyngtonie robusty - pochodzą z południowych obszarów USA i Meksyku, dlatego zwane są meksykańskimi. Są powszechnie uprawiane w wielu obszarach, rosną bardzo szybko i mogą być przesadzane nawet wówczas, gdy są duże. Choć dojrzałe egzemplarze palmy meksykańskiej są bardzo strzeliste, znakomicie nadaje się ona do uprawy doniczkowej. Jej korzenie rosną pionowo, tak że donice, w których je posadzisz, powinny być wysokie.
  3. sagowce - pochodzą z Azji, ale w Europie, ze względu na niesprzyjający im klimat, uprawiany są jako palmy doniczkowe. Posiadają twarde liście wyrastające z bulwiastej kłodziny. Lubią podłoże o dobrym drenażu, ziemię o pH lekko kwaśnym. MIejsce, w którym postawisz taką palmę, niech będzie rozgrzane i nasłonecznione. Pilnuj jednak, by nie narażać jej na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Sagowiec nie przepada z miejscami zacienionymi i ponurymi, dlatego jeśli zamierzasz ustawić go na tarasie bądź w werandzie, poddaj go wcześniej hartowaniu.
  4. daktylowce - jako palmy doniczkowe najlepiej nadają się te pochodzące z Wysp Kanaryjskich. Daktylowiec wolno rośnie, ale jest bardzo rozłożysty, potrzebuje zatem sporo miejsca. Ustaw go w słonecznej lokalizacji, pilnuj jednak, by był osłonięty od wiatru. Roślina lubi wilgoć, dlatego może stać na podstawkach wypełnionych keramzytem i podlanymi wodą.

Popularne rodzaje palm domowych, które możesz sadzić w donicach, to Chamdora, Areca, Kencja, Howea.

Zainspiruj się: Jak urządzić ogród na balkonie? Znajdź pomysł na balkonowy ogródek!

Jak wygląda pielęgnacja palmy doniczkowej?

Jak pielęgnować palmę? Wiesz już, że każdy rodzaj palmy ma inne preferencje dotyczące pielęgnacji. Generalnie jednak etapy, które składają się na pielęgnację palmy, są w większości takie same. Należą do nich:

  • podlewanie - powinno być obfite, tak żeby nie doprowadzić do wysuszenia ziemi. Pamiętaj o utrzymaniu wilgotności powietrza;
  • nawożenie - rób to od marca do września w przypadku większości gatunków. Kencje i areki możesz nawozić cały rok. Te gatunki, które w zimie przechodzą w okres spoczynku, nawoź jedynie w czasie wzrostu. Ważne jest, by w składzie nawozu było mniej fosforu niż azotu. Jeżeli widzisz taką potrzebę, możesz rozcieńczyć nawóz płynny i opryskiwać nim liście.
  • przesadzanie - warto wykonać je już po zakupie rośliny, aby wsypać do nowej doniczki odpowiednie podłoże, to znaczy takie, w którym roślina ma zdrowo rosnąć, a nie takie, które jest łatwe do przetransportowania. Przesadzaj roślinę także wtedy, gdy widzisz, że ma już mało miejsca - z reguły świadczą o tym wydostające się otworami korzenie. Kolejny powód, by przesadzić roślinę, to jej choroba. Palma, jak kwiat doniczkowy, także może chorować. Przyczyną jego złego stanu może być nieprawidłowe podlewanie albo nawożenie. Wówczas ziemia jest pełna zgnilizny albo wyjałowiona. W obu przypadkach należy ją wymienić.Jedną z najpopularniejszych roślin z rodziny palm jest juka.

Widzisz już, jak dbać o palmę. Z powyższego zestawienia możesz wywnioskować, że prawdopodobnie nie każda roślina tropikalna ma tak wyraźnie ukształtowane upodobania, co palma doniczkowa. Pielęgnacja roślin z tej rodziny wymaga jedynie systematyczności i bacznego obserwowania reakcji rośliny.

Zainspiruj się: Salon boho - czym charakteryzuje się styl boho w salonie? Aranżacje i inspiracje

Jak podlewać palmę?

Pora wyjaśnić, jak podlewać palmę. Większość gatunków lubi obfite podlewanie oraz zraszanie. Nawadniaj rośliny zwłaszcza latem, nie dopuszczając do wysuszania bryły korzeniowej. Zimą rośliny potrzebują mniej wody; w zasadzie możesz ograniczyć wówczas podlewanie do niezbędnego minimum.

Palmy będą Ci wdzięczne, jeśli raz na jakiś czas ustawisz je pod prysznicem i zapewnisz im obfite podlewanie. Nawożenie palmy doniczkowej

Wiesz już, jakie wymagania wilgotnościowe ma palma. Podlewanie to jednak nie wszystko. Również regularne nawożenie jest bardzo ważne. Wykonuj je co 2-3 tygodnie, używając nawozu przeznaczonego do odżywiania palm. Możesz także użyć tego przeznaczonego do roślin posiadających ozdobne liście.

Wymagania palmy doniczkowej dotyczące wilgotności powietrza

Ponieważ przodkowie palmy doniczkowej wywodzą się ze strefy tropikalnej, właściwie wszystkie egzemplarze dobrze czują się w przestrzeni ciepłej i wilgotnej. Sposobem na dostarczenie im wystarczającej wilgoci może być zraszanie liści, ale także ustawienie koło donicy naczynia z wodą.

Jaka ziemia do palmy doniczkowej?

Jeśli rozważając kupno rośliny egzotycznej, zastanawiasz się, jaka ziemia do palmy będzie najlepsza, śpieszymy z podpowiedziami. Palmy preferują mianowicie podłoże, które dobrze trzyma wilgoć, a także ma dużo próchnicy. Dobrze sprawdzą się w tym przypadku gleby lekko kwaśne bądź neutralne.

Na rynku dostępna jest specjalna ziemia do palm. Gdy wymieszasz ją ze żwirem oraz perlitem, uzyskasz odpowiednio przepuszczalne podłoże. Do jego użyźnienia możesz użyć kompostu lub ziemi liściowej. Mieszanka taka szczególnie dobrze sprawdzi się w przypadku palm Areka. Jeśli pracujesz z palmą królewską, wystarczy, że jako podłoża użyjesz ziemi uniwersalnej zmieszanej ze żwirem i piaskiem. Z kolei palma kokosowa potrzebuje podłoża składającego się z ziemi uniwersalnej, kokosowej i perlitu (w równych częściach).

Palmy doniczkowe potrzebują odpowiedniego podłoża.

Sagowiec ma być sadzony na przepuszczalnym podłożu. Zastosuj mieszankę ziemi do palm zmieszanej z wermikulitem, gruboziarnistym piaskiem i gliną.

Podobnie jak każdy kwiat doniczkowy, palma taka jak juka także potrzebuje podłoża przepuszczalnego i żyznego. Wzbogać je o piasek.

Daktylowiec potrzebuje w podłożu wiele próchnicy. Jego odczyn powinien wynosić 0d 5,7 do 6,8, a więc powinien być lekko kwaśny.

Jaka doniczka do palmy?

Doniczki do palm powinny zapewniać im prawidłowy rozwój bryły korzeniowej. Z tego powodu muszą być odpowiednio głębokie. Korzeń palmy rośnie w głąb ziemi, toteż nie sadź rośliny zbyt nisko, aby korzeń miał przestrzeń do tego, by się rozwijać. Dlatego pamiętaj: donica na palmę ma być wysoka i wąska.

Kolejną bardzo ważną rzeczą, w którą powinna być wyposażona każda doniczka do palmy, jest otwór w doniczce, który będzie odprowadzał nadmiar wody. Jest on konieczny, ponieważ palma lubi obfite i częste podlewanie - często może to spowodować jej przelanie, a w konsekwencji gnicie korzeni. Palma, którą dotknęła ta przypadłość, marnieje w oczach: ma ciemne końcówki liści, brązowe i gnijące korzenie, zamiast kremowych.

Doniczka na palmę ma zatem nie tylko odpowiadać Twoim preferencjom estetycznym, ale przede wszystkim być wygodna dla rośliny. Jeżeli będziesz zawsze o tym pamiętać, hodowla palmy powinna Ci się powieść.

Zainspiruj się: Jak urządzić werandę?

Palma na taras - czy domowe odmiany można w lecie trzymać na zewnątrz?

Wystawienie palmy na taras to bardzo dobry pomysł. Świetnie poradzi sobie, jeśli będzie miała okazję stać w nasłonecznionym i ciepłym miejscu. Wynoś ją z początku na kilka godzin w dzień, by mogła się zahartować. O wyniesieniu na stałe możesz pomyśleć dopiero w połowie maja, gdy minie ryzyko przymrozków.

Rodzaje palm doniczkowych, które dobrze sobie poradzą na tarasie, to waszyngtonia robusta, daktylowiec kanaryjski czy szorstkowiec Fortunego. To nie wszystkie palmy doniczkowe, które mogą stać poza mieszkaniem. Aranżując taras, zwróć uwagę także na palmę Areca. Ona także z powodzeniem może stać na dworze.

Wymienione rodzaje palm doniczkowych będą dobrze funkcjonować wtedy, gdy temperatura na dworze nie będzie niższa niż 12 - 15 stopni Celsjusza.

Jak zaaranżować taras z palmami?

Palmy doniczkowe mogą być imponującą ozdobą Twojego tarasu. Wprowadzą beztroski nastrój, który może Ci się skojarzyć z wakacjami w tropikach. Wystarczy tylko dobrze zaplanować, w jakim stylu ma zostać zaaranżowany taras. Przestrzeń wypełniona palmami dobrze będzie wyglądać zaaranżowana w stylu śródziemnomorskim, a także boho.

Taras z palmami w stylu śródziemnomorskim

To miejsce, którego podłoga wyłożona jest płytkami, a całość pełni funkcję przedłużenia salonu. Oprócz palm znajdą się tam także pnącza dające miły cień. Jeśli potrzebujesz go także nad swoją głową, ustaw na tarasie parasol Ezpeleta Manila, który dodatkowo podkreśli wakacyjny charakter aranżowanej przez Ciebie przestrzeni.

Zainspiruj się: Taras w stylu śródziemnomorskim - greckim, włoskim, czy hiszpańskim?

Taras z palmami w stylu boho

Taras w stylu boho to przestrzeń pozwalająca Ci na niczym nieskrępowaną swobodę. Możesz na nim bujać się w hamaku, a także w koszu ogrodowym HC-004 wykonanym z technorattanu. Nie zapomnij o elementach wykonanych własnoręcznie, takich jak kanapa z palet czy wydziergane poduszki i pledy.

Zainspiruj się: Taras w stylu boho - 4 inspiracje

Wiesz już, jakie są rodzaje palm doniczkowych, a także jak je pielęgnować. Mamy nadzieję, że nasz artykuł sprawił, że podjęcie decyzji o kupnie palmy stało się dla Ciebie łatwiejsze. Również odpowiedź na pytanie, jaka doniczka do palmy nadaje się najlepiej, powinna Ci przyjść z łatwością.

Jeżeli masz już palmę i planujesz urządzić wnętrze, w której ona znajduje, możesz zwrócić się do nas. Bardzo chętnie pomożemy Ci w doborze odpowiednich mebli.

 
Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka literatury: pożera książki, czasem sama coś pisze. Pasjonatka historii lokalnej, a zwłaszcza dziejów rodzinnej miejscowości, czyli wsi Łąg w gminie Czersk. W latach 2018-2022 pracowała jako korektorka w tygodniku “Czas Chojnic”. Od poprawiania cudzych tekstów przeszła do tworzenia swoich.

Skomentuj i oceń artykuł

Podobne artykuły