Sypialnia w stylu loftowym – jak ją urządzić?

Styl loftowy wciąż jeszcze jest stosunkowo popularny. Cenimy go za jego funkcjonalność i minimalizm. Te cechy sprawdzają się nie tylko w pokoju dziennym, ale także w sypialni, dzięki czemu łatwiej w niej o spokojny sen. W jaki sposób zaaranżować to wnętrze, by nabrało loftowego charakteru i zarazem nocą było dla Ciebie oazą spokoju? Dowiesz się z naszego artykułu!

Sypialnia w stylu loftowym - czym się charakteryzuje?

Sypialnia loft będzie cechować się tym samym, co inne pomieszczenia zaaranżowane w tym stylu, a zatem będą ją wyróżniać między innymi:

  • przestronność wynikająca zarówno z tego, że dane wnętrze jest duże, jak i wysokie;
  • duże, odsłonięte okna - dobrze by było, gdyby sypialnia loftowa je posiadała. Wiąże się to dość ściśle z gabarytami pomieszczenia, a także przemysłowym pochodzeniem stylu loft - wielkie połacie okien miały wpuszczać jak najwięcej światła dziennego do hal fabrycznych. O ile w wersji podstawowej, industrialnej, będą one zbudowane z metalowych profili i niczym nieosłonięte, w wersji loft możesz sobie pozwolić na rolety lub proste, długie zasłony. W ten sposób sypialnia loft nabierze nieco romantyzmu;
  • widoczne elementy konstrukcyjne - kable, filary, rury itp. To także odsłonięte ściany zbudowane z nieotynkowanej cegły lub płyt betonowych, dzięki którym sypialnia loftowa wyglądać będzie trochę jak hala fabryczna;
  • surowość wystroju wyrażająca się we wspomnianych betonowych wykończeniach, ale także w mnogości elementów wykonanych ze stali czy zużytego, lekko podniszczonego drewna, ale także w bardzo małej liczbie elementów ozdobnych;
  • czyste kolory - dużo fabrycznej szarości, brązu, czerni oraz bieli dopełnionych butelkową zielenią, granatem, pomarańczem czy czerwienią;
  • minimalizm i funkcjonalność - niewiele przedmiotów, za to ustawionych w konkretnym celu. Sypialnia w stylu loftowym będzie ponadto wyposażona w nieliczne ozdoby, jak np. pojedynczy kwiat w doniczce czy grafika na ścianie.

Zainspiruj się: Styl industrialny a loftowy - poznaj subtelne różnice!

Jak urządzić sypialnię loft?

Sypialnia loft może być zaaranżowana na wiele sposobów w zależności od tego, jaką odmianę stylu loftowego preferujesz. Do wyboru masz kilka jego wariantów. W zależności od perspektywy projektanta będą one nieco różnić się nazewnictwem, dlatego przyjmijmy uproszczoną klasyfikację:

  • hard loft - to odmiany, wśród których znajduje się loft nowojorski, styl industrialny - surowy, wyróżniający się widocznymi elementami konstrukcyjnymi itp., minimalistyczny i bez ozdób;
  • soft loft - w tej grupie znajdować się będzie na przykład odmiana boho loft lub loft rustic - wszelkie mariaże z pełnymi przytulności stylistykami sprawią, że nawet mała sypialnia loft będzie wyglądać intrygująco.

Jak widzisz, istnieje wiele sposobów na to, by urządzić takie wnętrze jak sypialnia loft. Inspiracje dotyczące zarówno umeblowania, jak i konkretnej kolorystyki, znajdziesz poniżej.

Zainspiruj się: Salon loft - jak urządzić salon loftowy?

Loftowa sypialnia będzie zawierała tylko to, co potrzebne.

Jaki charakter mają meble do sypialni loftowej?

Sypialnia loft to miejsce, w którym znajdzie się niewiele mebli, za to bardzo funkcjonalnych i z uwagi na użyte do ich produkcji materiały wyglądających dość charakterystycznie.

Zacznijmy od łóżka - w końcu żadna sypialnia, loft czy każda inna, raczej się bez niego nie obejdzie. Łóżko w stylu loftowym będzie miało prostą, minimalistyczną formę. Z tego względu najlepiej wybrać takie w postaci platformy, które będzie z łatwością wkomponuje się w przestrzeń. Wybierz łóżko na stalowej ramie, ewentualnie z drewna.

Dopasuj do niego równie minimalistyczne i surowe w wyrazie stoliki nocne. Co powiesz na stolik nocny Ubaldo z drewnianą szufladą wkomponowaną w metalową ramę malowaną proszkowo na czarno? Na takim stoliczku nie tylko postawisz lampkę i szklankę z wodą, ale w jego wnętrzu możesz także schować potrzebne Ci drobiazgi.

Sypialnia w stylu loftowym - w każdym innym - wymaga komody, w której schowasz np. pościel czy ubrania do snu. Bardzo dobrze w tej roli sprawdzi się komoda Luton w okleinie dębowej, z czarnymi uchwytami oraz na czarnych nóżkach. Mebel posiada trzy szuflady i dwoje drzwi, dzięki czemu z łatwością zmieścisz w nim najważniejsze tekstylia.

Czego jeszcze potrzebuje sypialnia loft, by charakteryzować się wysoką funkcjonalnością? Chyba podobnie jak my uważasz, że nie może w niej zabraknąć krzesła lub jakiegokolwiek innego mebla do siedzenia. Jeżeli ustawisz w niej czarne krzesło David z górną częścią z mocnego polipropylenu, z siedziskiem w postaci miękkiej poduszki na mocnych, metalowych płozach pomalowanych farbą proszkową, nie tylko znakomicie wkomponuje się w loftowe wnętrze, ale także pozostanie z Tobą na lata, ciesząc Cię łatwością w pielęgnacji.

Zainspiruj się: Kuchnia loft - poznaj, na czym polega kuchnia w stylu loftowym

Sypialnia loftowa na poddaszu - co ją wyróżnia?

Sypialnia loftowa na poddaszu to wnętrze, które nie zawsze będzie miało duże okno, choć nie jest to regułą. Jeśli bowiem Twój budynek posiada okno szczytowe, gwarantuje Ci to nie tylko bajeczne widoki (wierzymy, że ludzie montują takie okna wyłącznie w atrakcyjnej przyrodniczo okolicy, bo inaczej, jaki byłby tego sens?), ale także pozwala Ci na nowoczesną, świetną aranżację.

Pewnym wyzwaniem mogą tu być skosy, pod którymi urządzona zostanie sypialnia. Styl loftowy bowiem raczej nie kojarzy się z kameralnymi i przytulnymi wnętrzami, ale przy odrobinie samozaparcia możesz stworzyć naprawdę ciekawy projekt. Jak się za to zabrać?

Mała sypialnia loft zlokalizowana pod dachem powinna być pełna naturalnego światła - nie bez powodu zwróciliśmy uwagę na możliwie jak największe okna. Staraj się nie zasłaniać ich, gdy nie jest to bezwzględnie konieczne; w ten sposób optycznie powiększysz przestrzeń.

Sypialnia w stylu loft powinna zostać urządzona przy użyciu jasnych barw. Biel i jasne szarości na ścianach dają Ci szanse powodzenia, podobnie dziać się będzie w przypadku tekstyliów takich jak pościel i narzuta na łóżko, a także ewentualne rolety czy zasłony.

Również minimalna liczba sprzętów sprawi, że Twoja mała sypialnia loft bedzie sprawiać wrażenie przestronniejszej, niż jest w istocie. Dotyczy to nie tylko mebli, ale także dodatków - przykładowo we wnętrzu tego rodzaju korzystniej będzie instalować oświetlenie sufitowe lub ścienne niż stawiać lampy na podłodze, by nie tracić cennej powierzchni.

Rozwiązaniem tego ostatniego problemu, jak w przypadku każdego poddasza, jest efektywne wykorzystanie przestrzeni pod skosami. Korzystaj z niewysokich regałów, takich jak regał Antonius w okleinie dębowej, by zagospodarować przestrzeń w szczycie, jeśli nie ma tam okna. Otwarte półki na długość ściany oraz systemy modułowe ze skrzyniami pomogą Ci w organizacji przestrzeni na niziutkiej ścianie tuż pod dachem.

Zainspiruj się: Romantyczna sypialnia na poddaszu - 3 pomysły, jak ją urządzić

Loftowa sypialnia na poddaszu nie musi być mała!

Mała sypialnia loft - czy jej urządzenie jest możliwe?

Sypialnia w stylu loftowym może powstać we wnętrzu, które nie imponuje gabarytami. Kluczem jest tu oszczędne gospodarowanie przestrzenią i absolutna wierność wymaganiom dotyczącym kształtów, materiałów i kolorystyki.

Tak więc nawet jeśli posiadasz nieduże pomieszczenie i chcesz je przeznaczyć na loftową sypialnię, już na samym etapie planowania możesz zrobić wiele, by zaaranżować wnętrze, które rzeczywiście będzie wyglądać jak loft, mimo że nim nie będzie. Jak tego dokonać?

    1. odsłonięte cegły pomaluj na biało; podobnie postąp z sufitem - jeśli są na nim widoczne belki, dodadzą przestrzeni głębi. Pomalowane na biało z pewnością sprawią, że złudzenie będzie silniejsze;
    2. pozostaw odsłonięte okno - zasłony wszelkiego rodzaju nie dość, że zasłaniają naturalne światło, to jeszcze są dodatkowym dużym przedmiotem w niewielkiej przestrzeni. Dlatego, jeśli tylko możesz, rezygnuj z barier tego typu;
    3. stosuj oświetlenie punktowe, by wyeksponować konkretne obszary pomieszczenia, np. kącik do pracy. W ten sposób skupisz światło tam, gdzie jest ono rzeczywiście potrzebne i unikniesz zaciemnienia, które jest nieuniknione w przypadku używania jednej lampy górnej.

Zainspiruj się: Jak urządzić sypialnię w bloku?

Jak wybrać oświetlenie do sypialni loftowej?

Sypialnia loftowa powinna być oświetlona w taki sposób, by jej surowy, przemysłowy charakter był doskonale widoczny, a zarazem by we wnętrzu dało się budować intymną, relaksującą atmosferę.

Z tego względu wszelkie punkty świetlne, które zdecydujesz się umieścić w aranżowanym pokoju sypialnym, powinny cechować się przemysłową powierzchownością, lecz dawać ciepłe, łagodne światło, sprzyjające wieczornemu wypoczynkowi.

Oto kilka wskazówek, jak oświetlić loftowy pokój sypialny:

  1. lampy wiszące, które oświetlą większość sypialni, pozwalając na orientację w przestrzeni. W pomieszczeniu o charakterze loftowym szczególnie korzystnie zaprezentuje się lampa wisząca Nimis z betonowym kloszem;
  2. lampy stołowe - nie może ich zabraknąć na stolikach nocnych. Sypialnia w stylu loftowym ciekawie będzie się prezentować, dopełniona np. o lampę biurkową Gotto. Bardzo dobrze funkcjonować będzie ona nie tylko na biurku, ale również przy łóżku;
  3. kinkiet i lampy ścienne - powieszone np. nad łóżkiem oświetlą je, gdy będziesz mieć ochotę na wieczorną lekturę. Doskonale sprawdzi się w tej roli lampa ścienna kinkiet loft Nawarro ze szklanym kloszem, czarno-złota. To połączenie kolorów doda wytworności Twojej sypialni i sprawi, że jej loftowa surowość nie będzie tak widoczna;
  4. lampy stojące - w pokoju sypialnym warto mieć na podłodze dużą lampę, która może pełnić rolę oświetlenia zarówno strefy snu, jak i domowego biura. Jeśli preferujesz taki rodzaj lampy, przyjrzyj się np. stojąca lampa grafitowa Rigorria, która dobrze oświetli zarówno przestrzeń roboczą, jak i wypoczynkową.

Sypialnia loftowa - i każda inna - to miejsce, które powinno być odpowiednio oświetlone w zależności od Twoich potrzeb. Przemyśl: czy Twoja loftowa sypialnia ma być także miejscem pracy? A może urządzisz w niej garderobę? To wszystko musisz wziąć pod uwagę, gdy planujesz oświetlenie.

Zainspiruj się: Sypialnia i pokój dziecka w jednym - sprawdź nasze pomysły na aranżacje!

Im większe okna, tym więcej światła wpada do wnętrza.

Kolory w loftowej sypialni: zobacz, które wybrać!

Sypialnia w stylu loft to miejsce, które mimo swego surowego wyrazu pomaga się zrelaksować. Dużą rolę odgrywa w tym odpowiedni wybór barw charakterystycznych dla loftowej przestrzeni. Dlatego aranżując sypialnie loftowe (albo jedną), poruszaj się w obrębie palety tych barw:

  • biel - podkreśla ona przestronność wnętrza, odbijając światło. Czysty, minimalistyczny wygląd, który uzyskasz za pomocą tego koloru, doskonale harmonizuje z surowością loftowych elementów konstrukcyjnych;
  • szarość - to neutralny kolor, który znakomicie komponuje się z surowymi wykończeniami wnętrza takiego jak loftowa sypialnia. Wybieraj różne odcienie, od jasnych po ciemne, by za pomocą uzyskanego kontrastu nadać przestrzeni głębię;
  • czerń - choć odcień ten może wydawać się przytłaczający, sypialnia loft znakomicie prezentować się będzie, gdy zostanie wzbogacona o eleganckie, ciemne akcenty. Stosuj je w postaci elementów mebli (słynne loftowe nogi i uchwyty), a także ozdób;
  • beże i brązy - idealnie nadadzą się do sypialni w estetyce loftu, budując we wnętrzu przytulność i dodając mu ciepła. Stosuj te barwy zarówno w postaci mebli, jak i tekstyliów czy dodatków;
  • niebieski - kojarzy się on z harmonią i spokojem, dlatego doskonale sprawdzi się we wnętrzu takim jak loftowa sypialnia. Stosuj różne jego odcienie, od lekkich błękitów po głębokie granaty, aby stworzyć relaksującą atmosferę. Podobnie zadziała użycie zieleni:
  • żółcie, pomarańcze, czerwienie - dodadzą żywości surowej aranżacji, ale uwaga: stosuj je z umiarem, na dodatkach, takich jak np. poduszki;
  • metaliczne akcenty takie jak kolor mosiądzu, złota i srebra będą doskonałym dodatkiem, który doda pomieszczeniu elegancji oraz nowoczesności. Dobrze wyglądać będą w postaci lamp, ram obrazów czy drobnych dekoracji, by zadziałać na zasadzie kontrastu z czerniami oraz szarościami, a także widocznymi elementami konstrukcji budynku.

Zainspiruj się: Malutka sypialnia - jak urządzić umiejętnie jej wnętrze?

W loftowej sypialni króluje nie tylko szarość.

Sypialnie loftowe - aranżacje, które Cię zaintrygują

Jak może wyglądać sypialnia loftowa? Inspiracje, którymi chcemy się z Tobą podzielić, będą dotyczyć zarówno tematyki hard, jaki soft loft:

  1. Styl loftowy - sypialnia emanująca surową elegancją - tu ważne będą odsłonięte belki, kable oraz surowe wykończenia. Wiodąca gama kolorystyczna to kolory kontrastujące, przede wszystkim czerń, szarość i biel. Umeblowanie to duże łóżko o prostym designie, stalowe szafki nocne, minimalistyczna komoda taka jak czarna komoda Marcelo. Dodatki to industrialne lampy i skórzane poduszki;
  2. Loft sypialnia z elementami przytulności - w tym przypadku ważne będą odsłonięte belki oraz cegły (lub tapety, które je imitują). W tym wnętrzu panować będą jasne kolory, takie jak beż, ecru czy pastele. Łóżko powinno być drewniane, może mieć miękki zagłówek. Stoliki nocne oraz szafki także niech będą z naturalnego drewna. Z kolei dodatkami niech będą miękkie tekstylia, takie jak wełniane dywany czy pledy lub delikatne zasłony. Połączenia: styl loftowy i sypialnia najlepiej dopełnią rośliny doniczkowe;
  3. Mała sypialnia loft z elementami boho - tutaj też warto eksponować belki sufitowe i cegły na ścianach. Kolory niech będą żywe, ciepłe, od stonowanych po intensywne. Stylistyki mogą się mieszać, drewniane łóżko loftowe może komponować się z ręcznie wykonanymi elementami boho, jak np. narzuta. Mała sypialnia w stylu loftowym z elementami boho będzie bogata w dodatki: poduszki, koce i dywany w ciepłych kolorach, egzotyczne ozdoby oraz rośliny doniczkowe.

Zainspiruj się: Minimalistyczna sypialnia - zobacz, jak ją urządzić i poznaj zalety takiego rozwiązania

Sypialnia loft to wnętrze minimalistyczne.

Wiele jest pomysłów na aranżację takiej przestrzeni, jak sypialnia loft. Inspiracje w tej kwestii są liczne, toteż nawet nasz obszerny wpis z pewnością nie wyczerpuje tego interesującego tematu. Jednego jesteśmy jednak pewni: jeżeli poszukujesz funkcjonalnych mebli do loftowej sypialni, bez trudu znajdziesz je w Vokato!

 
Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka literatury: pożera książki, czasem sama coś pisze. Pasjonatka historii lokalnej, a zwłaszcza dziejów rodzinnej miejscowości, czyli wsi Łąg w gminie Czersk. W latach 2018-2022 pracowała jako korektorka w tygodniku “Czas Chojnic”. Od poprawiania cudzych tekstów przeszła do tworzenia swoich.

Skomentuj i oceń artykuł

Podobne artykuły