Stół okrągły DIOGO fi 120 naturalne drewno
Lato to dla wielu najprzyjemniejsza pora roku.
Należysz do zdecydowanych przeciwników ascetycznych, minimalistycznych stylizacji? Marzysz o mieszkaniu pełnym ciepła i przytulności? Przyjrzyj się zatem stylowi angielskiemu, który ma wszelkie cechy potrzebne do tego, by zagościć w Twoim domu!
Styl angielski, jak sugeruje nazwa, wywodzi się z Wysp Brytyjskich. W najlepiej kojarzonej wersji łączy w sobie elegancję jakby wprost z dworu królewskiego z beztroską prostotą ukrytej wśród wrzosowisk wsi. Estetyka ta kojarzy się także z przytulnymi wnętrzami ogrzewanymi ciepłem bijącym od kominka, miękkimi wełnianymi pledami, a także porcelanowymi bibelocikami. Jednak w rzeczywistości styl angielski dzieli się na trzy główne odmiany:
Zainspiruj się: Jak urządzić przytulne mieszkanie? Poznaj 5 sposobów!
Wnętrza w stylu angielskim zawdzięczają swoją przytulność dzięki zastosowaniu klasycznych, ciepłych barw, wśród których większość ludzi czuje się dobrze. Są one spotykane w wielu uniwersalnych stylistykach, takich jak klasyczna czy modernistyczna. Estetyka angielska ma zresztą wiele cech wspólnych z tą pierwszą. I tak do kolorów charakteryzujących styl angielski należą między innymi:
Zainspiruj się: Jak wprowadzić do aranżacji zieleń? Niezawodne wskazówki od Vokato!
Dom w stylu angielskim będzie pełen ciepłych, łagodnych kolorów, które znakomicie współgrają z naturalnym odcieniem drewna czy np. marmuru. Kolory te łagodnie współgrają ze sobą, tworząc harmonijną, miłą dla oka i elegancką kompozycję. Stonowane, ciepłe barwy częstokroć stanowią podstawę dla tych bardziej intensywnych. Żywy, nasycony odcień może występować nawet na całej ścianie, nie tylko w postaci drobnego dodatku.
Zainspiruj się: Jak ograć kolor różowy we wnętrzach?
Mieszkanie w stylu angielskim, choć utrzymane w stonowanych barwach, dalekie będzie od minimalizmu. Wnętrze w stylu
Zainspiruj się: Jak ożywić beżowy salon? Salon w beżach nie musi być nudny!
Gdy zamierzasz urządzić pokój w stylu angielskim, na samym początku odpowiedz sobie na pytanie, która z wymienionych wyżej odmian najbardziej Ci odpowiada. Następnie zastanów się, do którego pokoju najlepiej będzie ona pasować. Przykładowe kombinacje, na które składają się zarówno odpowiedni wariant stylu angielskiego, jak i rodzaj przestrzeni, mogą być takie:
Kombinacji: styl angielski i salon może być, rzecz jasna, więcej. W ujęciu tradycyjnym, klasycznym, czyli wersji cottage, pokój dzienny będzie wyposażony w kominek bądź kozę, które będą nie tylko ogrzewać pomieszczenie, ale także budować nastrój właściwy wiejskim rezydencjom.
Zainspiruj się: Salon loft - jak urządzić salon loftowy?
Mieszkanie w stylu angielskim powinno posiadać elegancką jadalnię. Urządzona za pomocą drewnianych mebli w naturalnych barwach, z dużym oknem przysłoniętym eleganckimi storami (zielonymi, może różowymi, a może w delikatny motyw różany?) ma być miejscem, w którym bliskie osoby spotykają się, by spożyć wspólnie posiłek i porozmawiać.
Centralnym punktem pokoju jadalnego będzie oczywiście stół z krzesłami. Przemyśl, jak dużego stołu potrzebujesz. Jeżeli poszukujesz mebla dla Ciebie i najbliższych osób, możesz zdecydować się na 4-osobowy stół Nuno z okrągłym blatem. Mebel wykonany jest z płyty pokrytej wytrzymałym dębowym fornirem, z kolei jego nogi sporządzone są z litego drewna dębowego, zapewniając stabilność i trwałość na lata.
Do stołu dobierz krzesła. Może zdecydujesz się na krzesło tapicerowane Shell z podłokietnikami i na bukowych nogach.
Jadalnia w stylu angielskim nie może obejść się bez solidnego, drewnianego kredensu, w którym umieścisz zastawę i bieliznę stołową. Przydatna okaże się tutaj dębowa witryna Claude, wyposażona zarówno w półki za przeszklonymi drzwiami, jak i szuflady. Tak pakowny mebel posłużyć może nie tylko jako kredens, ale także miejsce do przechowywania innych drobiazgów, niezwiązanych ze stołem. Możliwości jest wiele, a zależą one tylko od Twoich potrzeb oraz fantazji.
Zainspiruj się: Salon w stylu tradycyjnym. Poznaj nasze 3 pomysły na klasyczny salon
Styl angielski zawdzięcza swój charakter określonym rodzajom mebli i dodatków. Jeśli zdecydujesz się na aranżację pomieszczenia w tej konwencji, pamiętaj o tym, że powinny one być dobrej jakości - drewniane meble w klasycznym stylu to podstawa.
Podobnie rzecz ma się z dodatkami - jeśli poszukujesz ozdób, raczej nie poświęcaj swojej uwagi wyrobom w stu procentach gotowym. Chcesz zawiesić obraz na ścianie? To bardzo dobry pomysł, pamiętaj jednak, by był to rzeczywiście obraz, nie wydruk. Pełną kontrolę możesz mieć, malując go samodzielnie. Bez obaw, obraz do samodzielnego malowania “Różowy bukiet” namalujesz po numerach. Satysfakcja z ukończonej pracy będzie bezcenna , a Twój dom w stylu angielskim będzie ozdobiony w sposób nietuzinkowy. Kto wie, może połkniesz bakcyla i nauczysz się malować naprawdę, bez wsparcia w postaci numerków?
Każde wnętrze, salon w stylu angielskim, jadalnia czy sypialnia, powinno być dobrze oświetlone. Wybór odpowiedniej lampy wiele znaczy w kontekście sprawnej aranżacji. Urządzając wnętrze angielskie (w stylu cottage), poszukuj lamp tradycyjnych w formie, np. takiej jak klasyczny żyrandol kryształowy złty Valentina.
Zainspiruj się: Ogród angielski - jak zaaranżować swobodną, romantyczną przestrzeń?
Dom w stylu angielskim to miejsce eleganckie i pełne domowego ciepła. Zawdzięcza to nie tylko klasycznym formom i wzorom, ale także dosłownie źródłom ciepła w postaci kominka czy kozy. Co jeszcze powinno wypełniać salon w stylu angielskim? Inspiracje są bogate i w zależności od tego, na którą z odmian stylu angielskiego się zdecydujesz, będą miały inny charakter. Niezależnie jednak, czy preferujesz styl romantyczny czy minimalistyczny, z łatwością dopasujesz do niego odpowiednie meble, znajdując je w Vokato!
Podobne artykuły
Lato to dla wielu najprzyjemniejsza pora roku.
Posiadanie balkonu to zawsze dodatkowy atut mieszkania w bloku – nawet jeśli nie jest on zbyt...
Trudno wyobrazić sobie sezon letni bez spędzania czasu na świeżym powietrzu.
Aranżacja salonu z kominkiem jest możliwa nawet w mieszkaniu w bloku.
W aranżacji wnętrza każdy szczegół ma znaczenie, a pusta ściana w salonie może zniweczyć...
Nie od dziś wiadomo, że pierwsze wrażenie jest bardzo ważne.
Skomentuj i oceń artykuł