Rośliny egzotyczne do ogrodu w Polsce - doradzamy, jakie wybrać

Aranżujesz właśnie ogród i chcesz, by znalazło się w nim coś wyjątkowego? Co powiesz na rośliny egzotyczne? O tym, które z nich poradzą sobie w naszym klimacie, a także o tym, jakie mają wymagania, przeczytasz w naszym artykule.

Rośliny egzotyczne: skąd do nas przyjeżdżają?

Rośliny egzotyczne do ogrodu w Polsce pochodzą najczęściej z basenu Morza Śródziemnego bądź z jego okolic. Jest bowiem szansa, że te rośliny lepiej poradzą sobie w naszym klimacie, niż te pochodzące np. z dalekiej Azji.

Urządzając egzotyczny ogród, możesz także zapragnąć posadzić w nim rośliny zadomowione w obszarze podzwrotnikowym - te egzotyczne drzewa i krzewy będą miały szczególne wymagania co do wilgotności i temperatury powietrza.

Poniżej wymieniamy niektóre rośliny egzotyczne uprawiane w Polsce, wskazując na część świata, z której do nas przyjechały.

  1. Drzewo laurowe -w starożytności było bardzo popularne w Grecji i Rzymie, gdzie jego gałązkami wieńczono bohaterów.
  2. Oliwki - te drzewa egzotyczne także znane są w rejonie Adriatyku, ale rosną również w Azji Środkowej i części Afryki. Dużą popularność oliwki w Hiszpanii wynika nie tylko z wiekowej tradycji uprawy, ale także stąd, że obecnie w tym kraju hoduje się większość owoców i warzyw przybywających do naszych marketów.
  3. Eukaliptusy szeroko uprawiane są w Australii oraz Nowej Gwinei, a także Filipinach czy południowo-wschodniej Indonezji. Sprowadzane do Europy porastają przede wszystkim tereny podmokłe, gdzie pochłaniają nadmiar wody (używane są do osuszania bagien w Portugalii i Hiszpanii). W ten sposób przy okazji przyczyniają się do zmniejszania liczby komarów. Jednak sadzenie eukaliptusów w dużych ilościach na kontynencie europejskim nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ po pierwsze, już samo osuszanie bagien nie jest szczególnie korzystne dla ekosystemu, po drugie zaś - eukaliptus jest gatunkiem inwazyjnym, co oznacza, że gwałtownie się rozrasta, wypierając lokalne gatunki. Jeśli zatem marzy Ci się egzotyczny ogród, w którym będą rosły te drzewa, lepiej poważnie się nad tym zastanów.
  4. Z kolei cedry porastają basen Morza Śródziemnego, górskie rejony Afryki Północnej oraz Azji, a także Himalaje. W Polsce nie rośnie najpopularniejszy cedr libański, a jedynie jego odmiana hodowlana, osiągająca niższą wysokość.
  5. Palmy rosną w strefie podzwrotnikowej, na wszystkich kontynentach. W polskim klimacie ich uprawa najlepiej udaje się w donicach. Do gatunków, które da się uprawiać w Polsce, należą między innymi juka, waszyngtonia robusta, daktylowiec i sagowiec.
  6. Cytrusy - rosną w rejonie Adriatyku, ciepłych częściach obu Ameryk, a także Afryce i Azji. W Polsce udaje się jedynie ich uprawa w doniczkach, ponieważ rośliny szybko przemarzają. W gruncie przetrwa jedynie pomarańcza trójlistkowa pochodząca z Chin.
  7. Bambusy - pochodzą z Azji; rosną przede wszystkim w Chinach czy Indiach, ale także w Afryce i Ameryce Południowej - na tym ostatnim kontynencie porastają przede wszystkim teren Argentyny i Chile. Ponieważ ponieważ te drzewa egzotyczne w wielu przypadkach są odporne na chłód, z powodzeniem możesz hodować niektóre odmiany u siebie w ogrodzie.

Zainspiruj się: Rodzaje palm doniczkowych i ich uprawa

Czym charakteryzuje się egzotyczny ogród? Jakie dobrać dodatki?

Egzotyczny ogród w Polsce, jak sama nazwa wskazuje, będzie obfitował w rośliny z dalekich krajów, które do przeżycia potrzebują innych warunków niż te w naszym klimacie.

Przestrzeń taka będzie zatem wymagać nieco większej troski i zaangażowania z Twojej strony. Egzotyczne drzewa w Polsce, jak wielokrotnie już powtarzaliśmy, będą wymagały zimowania w okresie od jesieni do wiosny, dlatego jednymi z najbardziej rozpoznawalnych elementów Twojego egzotycznego ogrodu będą donice.

Co jeszcze cechuje ogród o charakterze egzotycznym? W co zainwestować, by w zestawieniu z niespotykaną roślinnością przestrzeń wokół Twego domu przywodziła na myśl tę w dalekich krajach? Podpowiadamy!

  • oświetlenie - przydatne będą latarnie stylizowane na orientalne, które wprowadzą wieczorem niezapomniany klimat;
  • meble ogrodowe - koniecznie z dobrej jakości drewna,np. robinii akacjowej, odpornej na czynniki zewnętrzne, w tym atmosferyczne. Może to być np. leżak Ripper na czarnym metalowym stelażu. Złocisty odcień drewna robinii będzie pięknie z nim kontrastował.
  • mostki i kładki ogrodowe - świetnie wyglądające zwłaszcza w ogrodzie japońskim;
  • fontanny oraz oczka wodne - egzotyczne rośliny dobrze będą wyglądały w połączeniu z wodą.

Zainspiruj się: Jak założyć własny ogród japoński? Sztuka tkwi w detalach!

Rośliny egzotyczne do ogrodu w Polsce: czy sobie poradzą?

Rośliny egzotyczne, które stosunkowo dobrze będą rosły w naszym klimacie, to te, którym niestraszne chłody. Najlepiej, by były one mrozoodporne, jak np. niektóre odmiany eukaliptusów. Jeśli tak nie jest, licz się z tym, że na zimę donicę z daną rośliną trzeba będzie przenieść do mieszkania i dodatkowo zapewnić jej np. ciemność i względny chłód.

Do roślin o takich potrzebach należą między innymi drzewka cytrusowe, laurowe czy oliwki. Dlatego licz się z tym, że trzeba będzie raz na jakiś czas dokonywać przenosin. Czy wiesz już, w jakie miejsce przeniesiesz te egzotyczne drzewa?

Oliwki rosną także w Polsce, ale wymagają przenosin w chłodne miejsce.

Jak chronić egzotyczne rośliny przed zimnem?

Istnieje wiele metod chronienia roślin przed chłodem. Oprócz znanego Ci już przenoszenia wyróżnić można jeszcze inne sposoby, które - w zależności od gatunku - powinny pomóc w utrzymaniu zimą akceptowalnej przez roślinę temperatury. To między innymi:

  • wykopywanie - praktykowane np. w przypadku bananowców; przyciętą roślinę wykopuje się wraz z kłodziną i przenosi w ciepłe miejsce.
  • okrywanie - najczęściej agrowłókniną; wymagają go np. palmy takie jak szorstkowiec Fortunego;
  • kopczykowanie - wymagają go takie rośliny egzotyczne jak np. dziwidła czy pałczychy.

Zapaleni hodowcy roślin z tropików inwestują także w specjalne kable grzewcze z termostatem, a nawet budują oranżerie. Kto wie, może Ty też złapiesz bakcyla i po pewnym czasie rozkręcisz się z uprawą egzotycznych roślin na całego?

Ciekawe rośliny egzotyczne, na które warto zwrócić uwagę

Decydując się na egzotyczne rośliny do ogrodu, nie raz dasz się zaskoczyć. W trakcie poszukiwania oryginalnych roślin czasami możesz natknąć się na prawdziwe perełki. Ciekawe rośliny egzotyczne, które możesz hodować we własnym domu, częstokroć nawet niewielkim nakładem sił, to między innymi:

  1. Kaktus mózg - niesamowity sukulent wyglądem przypominający ludzki mózg. Pochodzi z Meksyku, gdzie porasta zbocza gór. Roślinę tworzą pofalowane, walcowate pędy w odcieniu zielonkawym, pokryte niewielkimi, złotawymi kolcami. Roślina jest niezbyt wymagająca w uprawie, bez problemu rośnie w doniczce na parapecie.
  2. Takka, zwana także czarną orchideą - nadająca się do hodowli doniczkowej roślina, która wydaje duże kwiatostany w kolorach fioletu, purpury i brązu. Kwiaty tworzą efektowne baldachy z długimi wąsami.
  3. Adenium arabskie (róża pustyni) - sukulent o grubej łodydze, wydający nieduże, ciemnoróżowe kwiaty. Pochodzi z Afryki, osiąga tam wysokość 3 metrów, w polskich warunkach nadaje się do uprawy doniczkowej. Dobrze czuje się w nasłonecznionym miejscu, osłoniętym od przeciągów.
  4. Ceropegia Sandersona - roślina egzotyczna o intrygującym wyglądzie. Jej jasnozielone kwiatostany przypominają wyglądem lejki czy spadochrony, stąd nazwa roślina spadochronowa. Kwiaty stanowią rodzaj pułapki dla much, więc jeśli chcesz spróbować pozbyć się tych irytujących owadów w możliwie naturalny sposób, ta roślina jest dla Ciebie. Ceropegia w stanie naturalnym rośnie głównie w Afryce Południowej. W Polsce możliwa jest jej uprawa w doniczkach, na jasno oświetlonych parapetach. Nie ma szczególnych wymagań co do temperatury; jedyne, czego nie znosi, to nadmierna wilgoć.
  5. Kangurza łapa (agnizanthos) - pochodzi z Australii i wytwarza oryginalne kwiatostany podobne właśnie do łap kangura. Dorasta do wysokości 5– 60 cm, preferuje nasłonecznione stanowiska i podlewanie z umiarem.
  6. Pochrzyn słoniowy (roślina żółw) - jego kłącza są bulwiaste i przypominają skorupę żółwia. Pochodzi z Afryki Zachodniej, gdzie rośnie w postaci pnącza o drobnych, sercowatych liściach, posiadającego nawet 3 m obwodu. Potrafi dożyć nawet 70 lat. Lubi suche powietrze, nie przepada za nadmiernym podlewaniem.
  7. Lithopsy (żywe kamienie) - te ciekawe rośliny egzotyczne są drobnymi sukulentami o gładkiej powierzchni, przypominające kolorowe kamyczki. Są łatwe w uprawie, preferują słoneczne stanowisko i dobrze przepuszczalną, porowatą glebę. Lubią oszczędne podlewanie, nie przepadają za częstym przesadzaniem.

Piękne drzewka egzotyczne do ogrodu

Drzewka egzotyczne do ogrodu, które poradzą sobie w naszym klimacie i niejednokrotnie będą stanowić ozdobę urządzanej przez Ciebie przestrzeni, są różnorodne. Wśród nich znajdziesz rośliny kwitnące i nie; liściaste i iglaste; niektóre z nich wydają nawet owoce, choć raczej udaje im się to w rodzimej ziemi. Zacznijmy więc przegląd najpopularniejszych drzewek, które można spotkać w polskich ogrodach: ALT Paulownia rośnie bardzo szybko.

  1. Wawrzyn szlachetny, czyli drzewko laurowe - w Polsce uprawiany w donicach na tarasach i balkonach; ulega przemarznięciu już wtedy, gdy temperatura jest niższa niż 10 stopni Celsjusza. Już jesienią zatem przenieś go w chłodne miejsce pozbawione przeciągów. Wawrzyn preferuje umiarkowane podlewanie - dbaj zatem o to, by nie doprowadzić jego korzeni do gnicia.
  2. Oliwka w Polsce uprawiana w doniczkach, chętnie wykorzystywana do tworzenia bonsai. W naszym klimacie osiąga wysokość maksymalnie 3 metrów. Preferuje jasne, dobrze nasłonecznione stanowiska. Lubi podlewanie regularne, ale umiarkowane.
  3. Drzewko pomarańczowe - pochodzi z Azji, w Europie rośnie w basenie Morza Śródziemnego, gdzie osiąga wysokość 5 metrów. Uprawiane w Polsce wyrośnie maksymalnie do 3 metrów. Uprawa nie jest łatwa, przysparza problemów nawet doświadczonym ogrodnikom.
  4. Araukaria chilijska - rośnie w Argentynie i Chile, w rejonach górzystych. Jej cechą charakterystyczną są liście przypominające łuski, które dachówkowato porastają gałęzie i pień. Roślina nie jest mrozoodporna, dlatego w Polsce jej uprawa udaje się na Pomorzu i Dolnym Śląsku, czyli w ciepłych regionach kraju. Młode araukarie należy szczelnie okrywać na zimę. Najlepszym rozwiązaniem jest w tym przypadku szczelne owinięcie pnia i korony włókniną oraz obsypanie korzeni warstwą torfu bądź kory.
  5. Paulownia - znana jest z tego, że rośnie bardzo szybko, a wiosną i latem obsypana jest niebieskawymi kwiatami. Do Europy przywieziono ją w 1. połowie XIX wieku z Chin i nazwano na cześć królowej holenderskiej, Anny Pawłowny Romanowej (córki cara Pawła I, która u holenderskich poddanych zyskała duży szacunek). Paulownia potrafi w ciągu jednego sezonu osiągnąć przyrost nawet 3 metrów, co czyni ją jednym z najszybciej rosnących drzew na świecie. Podobno potrafi produkować znacznie więcej tlenu niż inne drzewa, dlatego uprawiana jest tak chętnie. Jednak z uwagi na jej możliwą inwazyjność w Polsce można hodować ją w celach ozdobnych, w postaci pojedynczych egzemplarzy.
  6. Klon palmowy - naturalnie rośnie w Korei Południowej i Japonii; w Europie ceniony jest za piękne, ozdobne liście. Może osiągnąć wysokość do 5 metrów (i taką szerokość). Preferuje słoneczne stanowiska, dzięki czemu osiąga interesującą barwę liści. Nie trzeba go przycinać.

Zainspiruj się: Taras w stylu śródziemnomorskim - greckim, włoskim czy hiszpańskim?

Jak widzisz, drzewka egzotyczne do ogrodu dzielą się na te, o które trzeba pieczołowicie dbać, gdy tylko zrobi się chłodno, ale są wśród nich także te, które swobodnie urosną w gruncie i niebanalnie ozdobią Twój ogród. Przemyśl zatem, jakie warunki możesz im zaoferować i wybierz te rośliny egzotyczne do ogrodu, do których pielęgnacji posiadasz odpowiednie warunki.

Rośliny egzotyczne uprawiane w Polsce

Rośliny egzotyczne, które nadają się do uprawy w polskim klimacie, najczęściej hodowane są w uprawie doniczkowej. Należą do nich wspomniane już wyżej drzewka, ale także kwiaty. Poniżej przedstawiamy te najbardziej atrakcyjne i najczęściej wybierane.

Miechunka bardzo dobrze rośnie w polskich ogrodach.

  1. Agawa - warto zwrócić na nią uwagę, wybierając rośliny egzotyczne do ogrodu, ponieważ bardzo dobrze znosi upały, w zależności od odmiany znosi chłód i mróz.
  2. Kaktus - potrzebuje przepuszczalnej, próchniczej ziemi o lekko kwaśnym odczynie. Dobrze rosną w ciasnych doniczkach z drenażem na dnie. Od wiosny do jesieni wymagają dużego naświetlenia, dlatego ustawiaj je na nasłonecznionym parapecie. Od listopada podlewaj je coraz mniej, by się zasuszyły i przygotowały do snu zimowego. Gdy w niego zapadną od grudnia do końca lutego, nie podlewaj ich wcale. Rośliny odwdzięczą Ci się dobrze rozwiniętymi kwiatami.
  3. Hibiskus (ketmia)
  4. - wymaga ziemi bogatej w próchnicę oraz składniki odżywcze. Jest rośliną długowieczną, wrażliwą na przesadzanie - możesz je wykonywać tylko wtedy, gdy hibiskus ewidentnie tego potrzebuje. Jeśli będzie rósł w ogrodzie, najlepiej, by zajmował stanowisko nasłonecznione i osłonięte od wiatru.
  5. Miechunka peruwiańska jedyna roślina z naszego zestawienia, która produkuje owoce. W Polsce uprawiana jest jedynie z rozsady, najlepiej sadzić je w cieplarniach, choć udają się także w doniczkach na tarasach i balkonach. Roślina potrzebuje dużo słońca i preferuje żyzną, lekko kwaśną glebę. Podlewaj ją obficie, zwłaszcza wtedy, gdy zawiązuje owoce lub gdy panują upały.
  6. Guzmania - potrzebuje umiarkowanie wilgotnej gleby, dobrze czuje się, gdy powietrze jest wilgotne. Lubi stanowiska jasne, ale nie mocno nasłonecznione. Preferuje wysoką temperaturę powietrza, nie znosi, gdy jest suche.
  7. Zamiokulkas - lubi ciepło, ale niekoniecznie ekspozycję na ostre słońce. Lepiej stawiać go zatem w półcieniu. Dobrze radzi sobie w zacienieniu. Preferuje kwaśną ziemię. Podlewanie zamiokulkasa przeprowadzaj co dwa tygodnie, zimą nawet raz w miesiącu, w przeciwnym razie bowiem jego korzenie zaczną gnić.
  8. Fikus - roślina uznawana za łatwą w uprawie, która nie cierpi jedynie zmiany miejsca. Gdy raz ustawisz ją na stanowisku nasłonecznionym i bez przeciągów, fikus będzie się harmonijnie rozwijał. Pamiętaj, by podlewać go dość często, używając niewielkiej ilości wody, by podłoże było stale wilgotne. Roślina lubi ziemię lekko kwaśną, próchniczą, bogatą w substancje odżywcze.
  9. Storczyk - dobrze rośnie w miejscu nasłonecznionym, jednak preferuje rozproszone światło. Najlepiej, jeśli postawisz doniczkę ze storczykiem na parapecie od strony wschodniej. Podlewaj je miękką wodą, np. przegotowaną albo deszczówką. Storczyki lubią rzadkie, lecz obfite podlewanie. Preferują lekkie i przepuszczalne podłoże, takie jak kora czy keramzyt. Storczyki uprawiane w doniczkach uchodzą za kwiaty nieprzewidywalne, jednak uprawa odmian ogrodowych tej rośliny wydaje się raczej bezproblemowa. Wystarczy dbać o to, by gleba była lekko wilgotna, a stanowisko - zacienione. Jeśli będziesz pamiętać o tym, by nie dzielić ani nie przesadzać sadzonek, już w pierwszym roku po ich posadzeniu możesz cieszyć się pięknymi kwiatami.

Zainspiruj się: Jak zaprojektować ogród przed domem? Praktyczne porady!

Decydując się na rośliny egzotyczne w ogrodzie i domu, przede wszystkim pamiętaj o ich specyficznych wymaganiach odnośnie do temperatury i wilgotności powietrza, jak również częstotliwości i obfitości podlewania.

Wiele z nich będzie wymagało miejsca na przezimowanie. Zaplanuj je zawczasu, by zaoszczędzić sobie późniejszych gorączkowych poszukiwań na ostatnią chwilę. Przemyśl także, czy wprowadzając rośliny egzotyczne do ogrodu, zapewnisz im odpowiedni rodzaj gleby - pamiętaj, że liczy się jej odczyn, przepuszczalność i wilgotność.

Mamy nadzieję, że udało nam się przybliżyć nieco temat tego, jakie można spotkać krzewy czy drzewa egzotyczne w Polsce i jak je pielęgnować, by dały sobie radę w naszym klimacie. Kupując egzotyczne rośliny do ogrodu, nie zapominaj także o meblach, które pomogą Ci przyjemnie spędzić czas. Nie musimy chyba przypominać, że najpiękniejsze meble niezmiennie znajdziesz w Vokato!

 
Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka literatury: pożera książki, czasem sama coś pisze. Pasjonatka historii lokalnej, a zwłaszcza dziejów rodzinnej miejscowości, czyli wsi Łąg w gminie Czersk. W latach 2018-2022 pracowała jako korektorka w tygodniku “Czas Chojnic”. Od poprawiania cudzych tekstów przeszła do tworzenia swoich.

Skomentuj i oceń artykuł

Podobne artykuły