Sezon letni zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu.
Aranżacje małej kuchni 4m2 - inspiracje i meble
Urządzenie kuchni o niewielkich rozmiarach z reguły jest poważnym wyzwaniem. W pomieszczeniach tego typu najważniejsza jest funkcjonalność, lecz nie znaczy to bynajmniej, by kwestie estetyczne nie były istotne. Pokażemy jak, pomimo ich odsunięcia na dalszy plan. zaaranżować małą, praktyczną i ładną kuchnię!
Czy aranżacja małej kuchni 4m2 jest możliwa?
Aranżacja małej kuchni 4m2 jest stosunkowo wymagającym zadaniem, ale, rzecz jasna, możliwym do wykonania. Z reguły pomieszczenia o takich gabarytach znajdują się w małych mieszkaniach w budownictwie wielorodzinnym. Niewielka kuchnia będzie zatem pomieszczeniem charakterystycznym dla kawalerek w blokach. Pomieszczenia kuchenne tego rodzaju są zbliżone rozmiarem do kuchni w domkach holenderskich, a z pewnością większe niż aneksy kuchenne w mikrokawalerkach. Przykłady tego typu budownictwa dowodzą, że aranżacja małej kuchni 4m2 jest możliwa, jednak trzeba się do tego zabrać z głową.
W przypadku aranżowania niedużej kuchni istotne jest, by zachować jej funkcjonalność. Dlatego pamiętaj o kilku ważnych zasadach:
- minimalna ilość sprzętów - wybieraj tylko te meble i przedmioty, które naprawdę są Ci potrzebne. W przeciwnym wypadku możesz pogrążyć się w bałaganie, który trudno będzie zlikwidować;
- odpowiednie rozplanowanie przestrzeni - mądrze wykorzystaj każdy centymetr pomieszczenia, np. zabudowując jedną ścianę od podłogi po sufit, by zachować drożny ciąg komunikacyjny, a jednocześnie mieć wystarczającą liczbę mebli, które wszystko pomieszczą. Dobrym pomysłem jest także używanie szafek podwieszanych, by zaoszczędzić miejsce przy podłodze, ale wciąż mieć gdzie ułożyć rzeczy;
- meble wielofunkcyjne stół z szufladą na drobiazgi, wysuwany blat roboczy, wysuwana szuflada z koszem na śmieci itp.;
- meble składane - stoły z podwieszanym blatem, krzesła, które można złożyć - to meble niezbędne w niedużej kuchence;
- gładkie powierzchnie - odbijające światło i dające złudzenie większej przestrzeni;
- jasne barwy - biele, beże, kremy, jasne szarości, pastele sprawią, że mała kuchnia będzie wyglądać przestronnie. Maksymalnie wykorzystuj światło dzienne i nie zasłaniaj okna, gdy nie ma ku temu wyraźnej potrzeby. W ten sposób zachowasz we wnętrzu przestronność, która znika, gdy sztuczne światło załamuje się na meblach i sprzętach, tworząc przytłaczające kontrasty.
Zainspiruj się: Kuchnia bez okna - jak ją rozjaśnić i funkcjonalnie urządzić?
Gdy zastosujesz odpowiednie techniki oraz użyjesz specjalnie zaprojektowanych sprzętów, aranżacja małej kuchni 4m2 nie powinna sprawić Ci trudności. Ważne, by w trakcie urządzania tego wymagającego pomieszczenia kierować się zasadą: mniej znaczy więcej. Dokładnie przemyśl przed rozpoczęciem pracy, jakich urządzeń używasz najczęściej, czy często przyjmujesz gości itp. - to wszystko ma bowiem wpływ zarówno na wielkość i rozkład systemu przechowywania, jak i na liczbę mebli, której potrzebować będziesz na co dzień.
Zainspiruj się: Praktyczny stół do małej kuchni- jaki wybrać?
Małe kuchnie - inspiracje i układy
Gdy chodzi Ci po głowie aranżacja małej kuchni 4m2, z pewnością przeglądasz różnorakie inspiracje. Mała kuchnia może zostać bowiem urządzona na różne sposoby w zależności od układu tego pomieszczenia. Ważny jest jego kształt, a także miejsca, w których znajdują się okna oraz drzwi. Dlatego zanim zaczniesz aranżację, przyjrzyj się temu, jak inni proponują urządzać małe kuchnie. Inspiracje, którymi pragniemy się z Tobą podzielić, będą uwzględniały różnorodne układy mebli w tym pomieszczeniu, wynikające zarówno z jego kształtu, jak i rozkładu drzwi oraz okien.
- Kuchnia w kształcie litery U - do tej aranżacji będą Ci potrzebne 3 ściany pomieszczenia. Wykorzystaj przestrzeń wokół okna i z jednej strony ustaw lodówkę, zaś z drugiej - wysoką szafkę, tzw. słupek. Na ścianie przylegającej do tej z oknem umieść zlew, najlepiej jednokomorowy. Zamontuj pod nim szafki na podstawowe środki czystości itp. Ściana naprzeciwko okna to dobre miejsce na to, by ustawić tam kuchenkę z okapem. Pomiędzy zlewem a płytę grzewczą wygospodaruj przestrzeń roboczą. Wygospodaruj miejsce do przechowywania na ścianach, montując półki lub haczyki;
- Kuchnia w kształcie litery L - do jej aranżacji wykorzystaj 2 przylegające do siebie ściany. Na dłuższej ścianie umieść lodówkę oraz szafki. Krótsza ściana będzie dobrym miejscem na niewielki zlew, pod którym umieścisz szafkę na podstawowe akcesoria. Przy tej samej ścianie umieść kuchenkę, umieszczając pomiędzy nimi blat lub niewielki stolik, by zorganizować przestrzeń roboczą;
- Kuchnia z niewielką wyspą - wbrew pozorom da się zaaranżować takie wnętrze: trzeba tylko pamiętać zachowaniu proporcji. Pamiętaj o tym, by wyspa miała kompaktowe wymiary - obecnie znalezienie takiego akcesorium, np. w postaci wózka do serwowania lub stolika barowego, nie jest takie trudne. Wybierz funkcjonalną wyspę z praktycznymi schowkami, w których wiele się zmieści. Inne meble, przede wszystkim szafki, ale także zlew, lodówkę itd. ustaw przy jednej, maksymalnie dwóch ścianach - to pomoże Ci zachować drożność ciągu komunikacyjnego.
Zainspiruj się: Jakie krzesła do okrągłego stołu? Poznaj nasze propozycje!
Mała kuchnia i potęga kolorów
Aranżacja małej kuchni 4m2 przy użyciu żywych kolorów wymaga nieco namysłu. Choć zaleca się, by niewielkie pomieszczenia miały minimalistyczny charakter (również pod względem doboru barw), możesz dopełnić go żywymi akcentami - grunt, by robić to umiejętnie.
Jak zatem ożywić kolorami małe kuchnie? Inspiracje znajdziesz poniżej:
- kolorowe akcesoria kuchenne- to jeden z najprostszych sposobów, by wprowadzić do małej, minimalistycznie urządzonej kuchni żywe barwy. Kolorowe drobiazgi będą się wyróżniać na tle delikatnych szarości, bieli czy beżów, wprowadzając wesoły nastrój;
- akcenty na ścianach - pomaluj jedną ze ścian np. na kolor pastelowy albo użyj naklejek lub fragmentu tapety, by ożywić gładką przestrzeń. pamiętaj jednak, by np.nie wprowadzać wzorów na wszystkie ściany - przyniesie to efekt odwrotny do zamierzonego, tj. przytłaczający, nie ożywiający;
- lampy w barwnych kloszach - aranżacja małej kuchni 4m2 wymaga odpowiedniego oświetlenia. Choć olbrzymią rolę odgrywa w tym przypadku światło dzienne, to sztuczne również powinno doświetlać wszystkie kąty i mieć ciepłą temperaturę barwową. Estetyczne lampy z kolorowymi kloszami, jak np. żółta lampa Ball w kulistym, przejrzystym, szklanym kloszu, z pewnością pomogą Ci zaprowadzić we wnętrzu pogodną atmosferę!
- kolorowe akcenty na podłodze - płytki z barwnymi, lecz delikatnymi wzorkami lub niewielki dywanik urozmaicą nieco stonowaną, minimalistyczną kompozycję;
- rośliny - w doniczkach lub w wazonach, kwitnące lub nie - zawsze ożywią przestrzeń!
Zainspiruj się: Jaki kolor ścian do białych mebli sprawdzi się najlepiej?
Czy przypadły Ci do gustu powyższe inspiracje? Mała kuchnia, jak widzisz, może zostać “pokolorowana” w bardzo prosty sposób i - co ważne w kontekście aranżacji pomieszczenia od podstaw - bez ponoszenia wielkich nakładów! Co ważne - barwne akcenty w postaci pojedynczych sprzętów są łatwe do wymiany, jeżeli po pewnym czasie uznasz, że opatrzył Ci się pewien kolor. W ten sposób, wymieniając np. jedynie akcesoria kuchenne, nadajesz nowy wygląd całemu pomieszczeniu. Taka przemiana może odbyć się w jedno popołudnie!
Zainspiruj się: Ile miejsca przeznaczyć na krzesła przy stole?
Jak zmieścić mały stolik do kuchni z krzesłami?
Stolik i krzesła do małej kuchni to zestaw, którego nie może w tym pomieszczeniu zabraknąć, zwłaszcza jeśli Twój pokój dzienny jest również niewielki i nie da się w nim urządzić jadalni. Z tego względu mały stolik do kuchni z krzesłami powinien cechować się wysoką funkcjonalnością. Co będzie o niej decydowało w tym przypadku?
Zainspiruj się: Jakie krzesła do kuchni?
- Niewielki rozmiar stołu - choć brzmi to banalnie, może nie zawsze wydawać się oczywiste. Szukaj stołów o kompaktowych rozmiarach i dostosowanych do liczby osób, które będą z niego korzystać. Najlepszym rozwiązaniem w tym wypadku będzie kwadratowy stół Wilmo o wymiarach blatu 80 x 80 cm. Blat jest w kolorze naturalnego drewna, smukłe metalowe nogi zaś wykonane są ze stali malowanej farbą proszkową. Jego nowoczesny wygląd sprawia, że świetnie wpasuje się we współczesne wnętrze;
- Odpowiedni dobór krzeseł - pamiętaj, by do stołu dobierać krzesła bez podłokietników, które zajmą mniej miejsca niż te fotelowe. Możesz dopasować do niego np. jasnoszare krzesło Olaf, którego zwężające się ku górze oparcie powoduje, że krzesło optycznie zajmuje mało przestrzeni;
- Stół z rozkładanym blatem - z reguły na co dzień nie potrzebuje się tyle miejsca, co wtedy, gdy odwiedzają nas goście. Jeśli zatem potrzebujesz dużego blatu tylko niekiedy, zdecyduj się na mebel rozkładany - taki jak drewniany stół Raul, którego blat o szerokości 45 cm po rozłożeniu będzie miał 90 (przy długości 100 cm). To znakomite rozwiązanie do mikroskopijnej kuchni, w której każdy centymetr się liczy!
- Stół z podwieszanym blatem - może to być albo blat podwieszany bezpośrednio do ściany, albo stół, którego jedna część (tzw. przedłużka) będzie wisieć na zawiasach. W ten sposób zaprojektowany jest czarny stół Vasco, którego blat przed rozłożeniem ma długość 80 cm, zaś po rozłożeniu - 120.
Mały stolik do kuchni z krzesłami powinien być zaprojektowany sprytnie - wówczas jest praktyczny i pozytywnie wpływa na funkcjonalność kuchni.
Zainspiruj się: Jak urządzić mieszkanie w bloku?
Stoły i krzesła do małej kuchni, które na pewno się zmieszczą
Aranżacja małej kuchni 4m2 wymaga rozsądnego podejścia do mebli, żeby nie przytłaczały one wnętrza. Urządzając kuchnię o niedużych gabarytach, możesz pozwolić sobie na pewne kompromisy - minimalizować liczbę przedmiotów, aby zmniejszyć również system przechowywania w postaci szafek. Prawdziwi minimaliści zmieściliby wszystko w jednej szafce, na jednej półce i jednym relingu.
Ale przecież jest coś, czego nie sposób usunąć z pomieszczenia, w którym spożywa się posiłki: to stół. Dlatego stoły i krzesła do małej kuchni muszą spełniać szereg wytycznych, które pozwolą umieścić je w tak małym wnętrzu - pisaliśmy o tym wyżej.
Do wyboru masz gotowe zestawy stołów i krzeseł do jadalni, którą z racji gabarytów mieszkania musisz zaplanować w kuchni.
Wybierając spośród nich mały stolik do kuchni z krzesłami, zwróć uwagę na kształt blatu (okrągły lub kwadratowy, jeśli prostokątny - najlepiej składany) oraz na to, by krzesła nie miały podłokietników.
Te wymagania najlepiej spełnia komplet składający się ze stołu Nelson oraz 4 krzeseł Raino. Okrągły blat stołu oraz patyczakowy design krzeseł powodują, że zestaw nie tylko nabiera wizualnej lekkości, ale i rzeczywiście zajmuje mniej miejsca, niż potrzebowałby stół z blatem kwadratowym lub prostokątnym i krzesła o mniej delikatnej konstrukcji.
Mały stolik do kuchni z krzesłami, jak już wiesz, może być meblem składanym lub wręcz chowanym, jak to dzieje się w przypadku stolików podwieszanych do ściany. Co jednak z krzesłami? Czy i one mogą być chowane, gdy nie są potrzebne? Jak najbardziej! krzesło składane Mila w kolorze białym po złożeniu jest prawie płąskie, dzięki czemu możesz je ustawić w kącie czy nawet zawiesić na ścianie.
Zainspiruj się: Jak urządzić kuchnię w bloku?
Aranżacja małej kuchni 4m2 nie jest najłatwiejszym zadaniem, ale przy odrobinie dobrych chęci będziesz w stanie wykonać je szybko i sprawnie. Pamiętaj, by nie wyważać otwartych drzwi - w materii tak delikatnej, jak urządzenie małej kuchni, lepiej zrezygnuj z eksperymentów. Skorzystaj z rzeczowych porad i szukaj funkcjonalnych mebli - te z łatwością znajdziesz w Vokato!
Podobne artykuły
-
4 rzeczy, o które powinieneś zadbać otwierając ogródek restauracyjny
-
Podpowiadamy: jak wybrać odpowiedni stół ogrodowy?
Stoły odgrywają ważną rolę nie tylko we wnętrzach domów.
-
Wesele w plenerze – dowiedz się, jak zorganizować imprezę w ogrodzie
Masz już dość nudnych, konwencjonalnych ślubów?
-
Dowiedz się więcej: jaki leżak ogrodowy wybrać?
Leżak ogrodowy to mebel stworzony z myślą specjalnie o letnim wypoczynku.
-
Czy warto mieć kanapę ogrodową na tarasie?
W ostatnim czasie coraz większą popularność zdobywa aranżowanie na tarasach i przydomowych...
-
5 porad – jak zabezpieczyć meble tarasowe przed zimą?
W ubiegłym sezonie zakupiłeś nowy zestaw ogrodowy, a teraz widzisz na siedziskach i oparciach pleśń?
Skomentuj i oceń artykuł