Jak zacienić taras?

Wypoczynek na tarasie, by dawać komfort, powinien wiązać się z ochroną przed słońcem. Jeżeli posiadasz odsłonięty taras, który zamierzasz zacienić, z pewnością zastanawiasz się, który sposób jest najlepszy. Przedstawimy ich kilka, a Ty zdecyduj, która metoda najbardziej Ci się podoba i najlepiej sprawdzi się na Twoim tarasie!

Czy warto dawać zacienienie na taras?

Zacienianie tarasu to dobra praktyka, zwłaszcza jeżeli konstrukcja nie posiada dachu i wychodzi na stronę południową. Wówczas wszelkie rozwiązania, które pozwolą Ci uciec przed promieniami, są mile widziane. Co masz do wyboru, gdy zastanawiasz się nad tym, jak zacienić taras?

Zainspiruj się: Jak wykonać konserwację parasola ogrodowego?

  • markizy - dostępne są w wielu kolorach i rozmiarach, dzięki czemu łatwo dopasujesz je do stylu tarasu. Możesz je zwijać i rozwijać zależnie od potrzeb;
  • markizy pionowe - gdy zamontujesz je po bokach tarasu, ochronisz się przed bocznym słońcem;
  • rolety zewnętrzne - pozwalają regulować ilość światła wpadającego na taras;
  • panele drewniane lub bambusowe - estetyczne przegrody nadające tarasowi naturalny wygląd. Mogą być montowane jako osłony boczne lub górne;
  • żagle przeciwsłoneczne - elastyczne płachty tkaniny, które możesz rozwiesić. Dostępne są w różnych kolorach, a ich montaż jest łatwy.

Mnogość propozycji na ocienienie tarasu dowodzi, że zdecydowanie warto osłaniać go przed słońcem. W ten sposób unikniesz wielu nieprzyjemnych rzeczy:

  • poparzenia słonecznego;
  • udaru słonecznego;
  • podrażnienia wzroku;
  • nagrzania przestrzeni;
  • zepsucia potraw.

Gdy masz do czynienia z ostrym światłem słonecznym, wypoczynek nie sprawia przyjemności. Przede wszystkim po krótkim przebywaniu na rozgrzanym tarasie będzie Ci za gorąco, a to może nawet skutkować przegrzaniem organizmu. Trudno wypoczywać ze świadomością, że w każdej chwili grozi Ci jeśli nie udar, to poparzenie lub odwodnienie, prawda?

Wyjście na taki nasłoneczniony taras bez okularów przeciwsłonecznych nie wchodzi w grę- ostatecznie dojdziesz do wniosku, że zanim wyjdziesz z salonu, musisz przygotować się tak, jakbyś wybierał/a się na plażę. I choć użycie kremu z filtrem (polecamy!) czy nawet założenie okularów to środki ostrożności, które nigdy nie zawadzą, nie chodzi przecież o to, by na każde przekroczenie progu tarasu przy domu przygotowywać się tak, jak na wycieczkę nad morze.

Jeżeli lubisz oddawać się czynnościom kreatywnym lub czytaniu, ostre światło może razić Cię w oczy i nie tylko odbijać się od stron książki, lecz również przeszkadzać w pracy. O przebywaniu w takiej przestrzeni z laptopem posiadającym błyszczącą matrycę nie może być mowy.

Z kolei jeśli na tarasie lubisz przyrządzać i spożywać posiłki, musisz liczyć się z tym, że ze szczególną uwagą będziesz podchodzić do właściwego przechowywania potraw. Długotrwałe trzymanie jedzenia w cieple nigdy nie jest dobrym pomysłem, ale w przypadku niezadaszonego tarasu jest szczególnie niebezpieczne, a także nieekonomiczne. Dlatego koniecznie wyposaż konstrukcję w element zacieniający nie tylko wówczas, gdy dbasz o swoje zdrowie, lecz także wtedy, gdy nie chcesz marnować jedzenia.

Zainspiruj się: Pomysł na tani taras - sprawdź, jak urządzić taras tanim kosztem!

Najlepsze rozwiązanie na zacienienie tarasu - parasol ogrodowy

Gdy zamierzasz osłonić taras, zacienienie możesz uzyskać bardzo szybkim i prostym sposobem, używając parasola ogrodowego. Zanim jednak dobierzesz odpowiedni, weź pod uwagę, że parasole ogrodowe mają różne rozmiary oraz kształty czaszy. Akcesoria te różnią się także kształtem nogi oraz sposobem rozkładania, dlatego zanim zdecydujesz się na konkretny model, przemyśl kilka rzeczy.

Przede wszystkim weź pod rozwagę wymiary Twojego tarasu, aby określić, jakiej wielkości parasola potrzebujesz. Czy potrzebujesz zakryć nim stół, przy którym spożywa posiłki cała Twoja rodzina czy raczej potrzebujesz zacienienia w kąciku, w którym zazwyczaj pijasz kawę i czytasz? A może potrzebujesz zacienienia nad zestawem wypoczynkowym? I kolejna kwestia: potrzebujesz jednej czaszy czy dwóch?

Zainspiruj się: Jak obsadzić taras roślinami? Aranżacja tarasu - rośliny wokół tarasu

To nie wszystkie pytania, jakie możesz sobie zadać w związku z decyzją kupna parasola. Nie mniej ważna od powyższych kwestia dotyczy stylu, w jakim urządzony jest taras. Oczywiście możesz ustawić parasol w estetyce boho na tarasie minimalistycznym, jeżeli lubisz eklektyczne podejście. Ale jeśli nie czujesz się pewnie w dobieraniu elementów pochodzących z różnych stylistyk, lepiej łącz poszczególne części wyposażenia pod kątem spójności.

Tyle tytułem wprowadzenia - a teraz konkrety. Pokażemy Ci, które parasole naszym zdaniem najlepiej sprawdzą się na Twoim tarasie w zależności od kształtu, wielkości, sposobu mocowania czy stylu. Oto nasze pewniaki:

  1. Okrągły parasol na taras boho - pięciokątny hawajski parasol ogrodowy Ezpeleta Manila posiada czaszę o rozpiętości 2m, dzięki czemu znakomicie nadaje się do tego, by osłonić Twój leżak, na którym będziesz się wylegiwać i nabierać sił na kolejny dzień. Parasol z pewnością wprowadzi wakacyjny luz na Twój taras, powodując, że z uśmiechem będziesz wspominać dopiero co zakończony urlop;
  2. Szara eminencja w minimalistycznej jadalni pod chmurką, czyli parasol Barbados z czterokątną czaszą o rozpiętości 4 m, który znakomicie spełni swoją rolę na tarasie, który wyposażony jest w stół oraz krzesła. Parasol pokryty jest powłoką hydrofobową, dzięki czemu kolacje przy akompaniamencie letniego, ciepłego deszczu będą przyjemnością;
  3. Perfekcyjne zacienienie strefy wypoczynkowej - beżowy parasol na wysięgniku Ibiza posiada ośmiokątną czaszę o srednicy 4,2 m, której kąt nachylenia możesz dowolnie ustawiać. Dzięki temu nie tylko dostosujesz stopień zacienienia do swoich potrzeb, lecz także do pory dnia.

Zainspiruj się: Czym zabudować boki tarasu?

Parasol ogrodowy to dobre rozwiązanie, jeśli dysponujesz niewielkim tarasem.

Naturalne zacienienie tarasu – rośliny

Rośliny to jeden z najbardziej uroczych sposobów na to, jak zacienić taras. Dzięki nim zyskujesz nie tylko osłonę przed słońcem, lecz również naturalną ozdobę przestrzeni wypoczynkowej pod chmurką. Oto, jakie zalety przedstawia roślinność na tarasie poza właściwościami zacieniającymi:

Zainspiruj się: Ogród wertykalny na tarasie i balkonie - od czego zacząć?

  • schładzanie powietrza - wciąż jeszcze za mało się o tym mówi, ale przecież rośliny - w uproszczeniu - działają jak naturalne klimatyzatory. Wchłaniają wodę poprzez korzenie i oddają ją liśćmi, dzięki czemu siedząc w ich otoczeniu, czujesz wrażenie chłodu. Dawanie cienia oraz parowanie to dwie istotne funkcje, dzięki którym rośliny - przede wszystkim drzewa - pełnią tak ważną, a niedocenianą przez wszystkich rolę w przyrodzie;
  • piękny widok - czy istnieją rośliny brzydkie, na które nie chce się patrzeć? Chyba jedynie te zaniedbane i zasuszone! Rośliny, zwłaszcza te kwitnące, zawsze dodają czaru przestrzeni, w której się znajdują. Nawet jeśli zdecydujesz się na takie, które nie kwitną ani nie zmieniają kolorów na jesień, i tak sprawisz sobie wiele dobrego, decydując się obsadzić taras. Już sama zieleń bowiem relaksuje i pomaga odpocząć oczom zmęczonym pracą przy komputerze;
  • piękne zapachy - jeżeli zaopatrzysz się w pachnące rośliny, zafundujesz sobie darmową aromaterapię!
  • zwabianie zapylaczy - jeżeli masz np. ogród warzywny i zależy Ci na tym, by zapylone zostały wszystkie kwiatki na pomidorach i ogórkach, zaproś wyspecjalizowanych pracowników. Nie potrzebują oni owocowych czwartków ani karnetów na siłownię - największym benefitem dla nich będzie możliwość pobuszowania w Twoich kwitnących roślinach ozdobnych - a przy okazji także w cieplarni pełnej pomidorów.

Zainspiruj się: Rośliny egzotyczne do ogrodu w Polsce - doradzamy, jakie wybrać

Jakie rośliny możesz zatem posadzić na tarasie, by ochronić się przed słońcem? Oto, jakie będą najlepsze:

  • pnącza - kwitnące i nie, szybko porosną kratownice i pergole, tworząc zieloną ścianę, która zacieni Twój taras. Wybieraj bluszcze, wisterie, powojniki, hortensje czy róże pnące. Zanim posadzisz rośliny, porównaj ich wymagania glebowe z właściwościami gleby na Twojej działce - unikniesz w ten sposób wielu prób reanimacji rośliny, która posadzona została na darmo;
  • rośliny w donicach- jeżeli są wysokie i sztywne, dobrze zacienią bok tarasu, sprawiając, że promienie słoneczne nie będą Ci dokuczać. Używaj pergoli i kratownic, by rośliny miały się na czym opierać. Sadź gatunki o dużych, gęstych liściach oraz szybkorosnące krzewy i drzewa, na przykład bambusy, fikusy, draceny, oleandry czy hortensje.

Zainspiruj się: Co na zadaszony taras? Sprawdź nasze propozycje mebli?

Rośliny to tani i efektowny sposób na zacienienie tarasu.

Taras - zacienienie ma znaczenie!

Gdy zastanawiasz się nad tym, jak zacienić taras, z pewnością zamierzasz dopasować rodzaj zacienienia do celu, w jakim wykorzystujesz przestrzeń. Postaramy się pokrótce wskazać, jak dopasować zacienienie tarasu do jego funkcji. Oto, na co warto zwrócić uwagę:

  • plenerowa jadalnia - tutaj najlepiej sprawdzą się takie rozwiązania, które zapewnią stały cień i ochronią Cię przed deszczem. Dlatego szczególnie polecane są w tym przypadku markizy, które świetnie zacienią duże stoły. Przemyśl także montaż pergoli z roletami, które możesz regulować w razie potrzeby. Godne uwagi jest również użycie żagli słonecznych, które są niezwykle estetyczne i pasują do obrusa na stole;
  • kącik relaksacyjny - zacienienie na taras, który ma służyć przede wszystkim błogiemu wypoczynkowi, powinno pomóc w tworzeniu przyjemnej atmosfery. Proponujemy użycie pergoli z roślinami pnącymi, dzięki którym zyskasz naturalną ozdobę w kąciku wypoczynkowym. Jeżeli zależy Ci na mobilnym elemencie, użyj parasola ogrodowego, który możesz ustawić w dowolnym miejscu. Egzotyczne rośliny w donicach, takie jak palmy, oliwki czy cytrusy, dodadzą tarasowi z kompletem wypoczynkowym wakacyjnego charakteru;
  • miejsce do pracy - wielu ludzi kusi, by wybrać się z laptopem na taras. Zacienienie w tym przypadku ma za zadanie zapewniać stabilne i rozproszone światło, aby zredukować odblaski na ekranie komputera. Wybieraj rozwiązanie takie jak markizy, które pozwalają dostosować ilość wpadającego światła. Pomocne może się okazać także zadaszenie z poliwęglanu, które przepuszcza światło, jednocześnie chroniąc przed bezpośrednim słońcem. Gdy urządzasz plenerowy kącik do pracy, zwróć uwagę również na rolety zewnętrzne, których użyjesz, zacieniając boczne części tarasu.

Zainspiruj się: Jak osłonić balkon w bloku?

Żagle przeciwsłoneczne dobrze chronią przed upałem.

Zacienianie tarasu jest konieczne, by cieszyć się komfortowym wypoczynkiem w gronie najbliższych lub spokojem przy pracy. Jak widzisz, do wyboru masz wiele akcesoriów, które pomogą Ci schować się przed rażącym słońcem. Wybierz w Vokato interesujący Cię parasol i wypoczywaj do woli!

 
Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka literatury: pożera książki, czasem sama coś pisze. Pasjonatka historii lokalnej, a zwłaszcza dziejów rodzinnej miejscowości, czyli wsi Łąg w gminie Czersk. W latach 2018-2022 pracowała jako korektorka w tygodniku “Czas Chojnic”. Od poprawiania cudzych tekstów przeszła do tworzenia swoich.

Skomentuj i oceń artykuł

Podobne artykuły