Sypialnia - inspiracje, jak stworzyć wyjątkową strefę relaksu w domu

Pokój sypialny to szczególna część domu, w której nabieramy siły na nadchodzący dzień i oddajemy się intymnym czynnościom. Jak go urządzić, by przebywanie w nim sprawiało nam przyjemność, a nie było tylko zwyczajną okazją do resetu? Chcesz wiedzieć, jakie meble i jakiego rodzaju oświetlenie wprowadzić do sypialni, żeby zbudować odpowiedni nastrój? Zapraszamy do lektury!

Aranżacje sypialni, które mogą zainspirować

Jak powinna wyglądać dobrze urządzona sypialnia? Aranżacje, dzięki którym poczujesz się w pokoju sypialnym głęboko zrelaksowana/y, mogą nawiązywać do różnorodnych stylistyk - w końcu to, co komu pomaga odpocząć, jest sprawą indywidualną.

Niemniej aranżacje sypialni, którymi warto się zainteresować, analizując temat “sypialnia: inspiracje, kolory”, mają pewne cechy wspólne. Z pewnością je dostrzeżesz, zapoznając się z naszymi propozycjami.

  • Sypialnia minimalistyczna - bazą będą tu ściany pomalowane delikatne, stonowane barwy - białe, beżowe lub jasnoszare. To dobre kolory, by dekorować nimi sypialnie. Inspiracje, jakie mogą Ci się przydać w kontekście oszczędnego pokoju sypialnego, nie mogą pomijać łóżka. Będzie ono cechować się geometrycznymi kształtami oraz wykorzystaniem drewna lub metalu. Pościel powinna posiadać neutralną barwę - szarość, biel lub beż będą tu mile widziane. Jeżeli chodzi o resztę mebli, podobnie jak łóżko powinny one cechować się oszczędnością designu oraz zastosowaniem materiałów dobrej jakości. Unikaj dużej liczby ozdób, by zachować ascetyczny charakter wnętrza;
  • Pokój sypialny w stylu japandi - aranżacje sypialni w 3. dekadzie XXI wieku częstokroć wykorzystują to zgrabne połączenie osiągnięć designu Wschodu i Północy, proponując ascetyczne, przestronne sypialnie. Inspiracje na takie wnętrze? Proszę bardzo: wybierz niskie łóżko o niskiej ramie z naturalnego drewna lub rattanu, proste i eleganckie. Ściany pomaluj na ciepły, jasny i pastelowy odcień, na przykład jasny beż. Wybierz meble o minimalistycznym, ale wyrafinowanym designie, wykonane z naturalnych materiałów, takich jak drewno, rattan lub len. Dodaj rośliny w doniczkach i np. kamyki o obłych kształtach, by podkreślić związek z naturą. Zrezygnuj z nadmiaru dekoracji, zachowując swoistą czystość pomieszczenia;
  • Industrialne centrum regeneracji - nowoczesna sypialnia to aranżacje wciąż krążące wokół przemysłowych klimatów. Bazą takiego wnętrza mogą być ściany pomalowane na szaro bądź w kolorze ceglastym. Solidne i proste łóżko z naturalnego drewna lub w metalowej ramie będzie stanowić jego centrum. Reszta mebli także powinna być wykonana z drewna i metalu, by podkreślić industrialny charakter pomieszczenia. Stwórz kontrast między surowością przemysłowych elementów a miękkością tekstyliów, takich jak miękkie pościele, poduszki czy dywany. Wbrew pozorom bowiem nawet odniesienie do stylu industrialnego pozwala zaaranżować takie wnętrze, jak przytulna sypialnia. Inspiracje dotyczące jej urządzenia w tej konwencji dopuszczają nawet użycie dodatków o ozdobnym charakterze - w tym wypadku będą to oczywiście przedmioty związane z przemysłem, takie jak metalowe skrzynie czy lampy jakby dopiero co przyniesione z hali fabrycznej.

Zainspiruj się: Minimalistyczna sypialnia - zobacz, jak ją urządzić i poznaj zalety takiego rozwiązania!

Sypialnia z elementami loftowymi prezentuje się świetnie.

Jak wybierać meble do sypialni?

W kwestii doboru mebli do jednego z najważniejszych miejsc w domu warto przejrzeć różnorodne inspiracje. Sypialnia bowiem, jeśli ma pełnić funkcję wypoczynkową, nie może być zaaranżowana w sposób przypadkowy. Zatem jak powinna być umeblowana sypialnia? Aranżacje powinny uwzględniać wiele czynników, które trzeba brać pod uwagę w trakcie doboru mebli. Weź zatem pod uwagę:

  • odpowiednie łóżko - to podstawa każdej sypialni. Jego wymiary powinny być optymalne, by zapewnić Ci - a także drugiej połówce, jeśli z nią śpisz - komfortowy wypoczynek. Niebagatelne znaczenie mają także odpowiedniej miękkości materac, jak również pościel;
  • umeblowanie w stonowanych kolorach, harmonizujących ze ścianami, by stworzyć łagodną, zachęcającą do wypoczynku kompozycję;
  • użycie naturalnych, trwałych materiałów - bawełniana lub lniana pościel, a także drewniane meble mają wiele zalet - są estetyczne, trwałe i przyjazne dla zdrowia, dlatego z pewnością odegrają ważną rolę w nocnej regeneracji;
  • funkcjonalne meble - na stoliku nocnym, takim jak biały stoliczek Zola, ma się zmieścić to, co najpotrzebniejsze: lampka, szklanka wody, ewentualnie książka lub telefon/budzik. Rzeczy, których nie chcesz mieć na wierzchu, z powodzeniem schowasz do szuflady. Przykręcony do ściany minimalistyczny stolik sprawdzi się zwłaszcza w niewielkiej sypialni, pozwalając oszczędzić miejsce na podłodze i przy okazji ułatwiając sprzątanie;
  • minimalizm dobieraj do sypialni meble, które będą pełnić określoną funkcję (jak udowodniliśmy to w przykładzie ze stoliczkiem), ale będą oszczędne wizualnie, aby nie przyciągać zanadto uwagi. Oczywiście wiemy, że istnieją osoby, którym najlepiej wypoczywa się pałacowej aranżacji, ale umówmy się: bardzo prawdopodobne, że jest ich mniej niż tych, którzy wolą nie błądzić wzrokiem po sztukateriach, złoceniach, lamperiach, stiukach, płaskorzeźbach i… ach, już od samych nazw może się zakręcić w głowie!
  • meble do przechowywania najważniejszych rzeczy - komoda, w której przechowasz zmianę pościeli, piżamy czy bielizny koniecznie powinna się znaleźć w sypialni. Może to być np. biała komoda Gaston z przesuwnymi drzwami, za którymi schowasz wszystkie niezbędne tekstylia.

Od Ciebie - jak również od aranżacji reszty domu - zależy, czy zechcesz postawić w pokoju do spania także szafę odzieżową. Może, jeśli posiadasz garderobę, aranżacja sypialni w Twoim domu ograniczy się do zaplanowania przestrzeni wypoczynkowej.

Zainspiruj się: Sypialnia z biurkiem - jak urządzić kącik do pracy?

Stolik nocny to jeden z najważniejszych mebli w pobliżu łóżka.

Fotel w sypialni - wskazówki, jak go wybrać i ustawić

Jaki mebel poza łóżkiem jest niezbędny w pomieszczeniu takim jak sypialnia? Inspiracje, z których czerpiesz, z pewnością nie raz uwzględniają ustawienie w pokoju do spania wygodnego fotela, w którym można np. poczytać przed snem.

W jaki zatem fotel powinna być wyposażona sypialnia? Inspiracje i kolory, które mogą być w tym wypadku pomocne w aranżacji, powinny współgrać zarówno z Twoimi preferencjami estetycznymi, jak i funkcją, którą ma pełnić fotel w pokoju sypialnym. Jest nią zapewnienie wyciszenia przed snem.

Idealny fotel powinien zatem posiadać miękką i miłą w dotyku tapicerkę, by zasiadanie w nim sprawiało przyjemność Twoim zmysłom. Jeśli jesteś w sklepie i gładząc oparcie lub podłokietnik fotela, czujesz, że to nie to, zawierz swojej intuicji. A jeśli oglądasz

fotele online i w opisie czytasz, że którykolwiek z nich ma mięciusią tapicerkę, to znaczy, że tak jest. Miziamy, testujemy, więc wiemy. Możesz nam zaufać!

Co jeszcze trzeba wziąć pod uwagę, porządkując dotyczące wyboru fotela inspiracje? Sypialnia z pewnością nie obejdzie się bez mebla z regulowanym oparciem. W końcu słuchając muzyki czy medytując, chcesz ułożyć się jak najwygodniej, a takie oparcie - może z regulowanym zagłówkiem? - może Ci w tym pomóc.

Również podnóżek w zestawie z fotelem powinien znaleźć się w takim miejscu jak sypialnia. Inspiracje na ten najlepszy z możliwych komplet krążą zarówno wokół foteli tapicerowanych tkaniną, jak i ekoskórą. Jedno jednak jest w tym przypadku pewne - układając nogi na podnóżku, musisz bardzo uważać, by… nie zasnąć, zanim wejdziesz do łóżka!

Jeżeli chodzi o fotele z możliwością regulacji, do wyboru masz te sterowane elektrycznie, jak np. antracytowy fotel Carlton, który posiada elektryczny system odchylania oparcia oraz obracania. Regulowany zagłówek pozwoli Ci przyjąć najwygodniejszą pozycję zarówno wtedy, gdy czytasz, jak i słuchasz inspirujących podcastów czy relaksującej muzyki.

Jeżeli preferujesz fotel regulowany mechanicznie, możesz wybierać spośród kilku modeli. Naszym zdaniem godzien uwagi jest szary fotel Marana. Systemem odchylania oparcia sterujesz ręcznie, tak samo jak obracaniem. Dzięki temu w stu procentach dopasujesz parametry mebla do swoich potrzeb.

Ustaw fotel tak, by mieć dostęp do światła dziennego, jeśli bywasz w pokoju sypialnym nie tylko w nocy.

Zainspiruj się: Romantyczna sypialnia na poddaszu - 3 pomysły, jak ją urządzić

Meble w sypialni muszą być przede wszystkim wygodne.

Jak dopasować oświetlenie do sypialni?

Jak wiadomo, wybór oświetlenia silnie wpływa na wystrój. Sypialnia jest pomieszczeniem, w którym jest to szczególnie ważne. W jaki sposób dobrać oświetlenie, by aranżacje sypialni, nawet wówczas, gdy decydujesz się na ich częstą zmianę, wciąż pozwalały Ci na efektywny wypoczynek? Oto, jak prawidłowo oświetlić wnętrze takie jak sypialnia. Inspiracje, którymi się dzielimy, mają Ci pomóc w stworzeniu przytulnej i relaksującej atmosfery.

  1. Oświetlenie sufitowe - jest ważne szczególnie dla orientacji w ciemnym pomieszczeniu. Powinno być miękkie i stonowane, by nie drażnić oczu i nie rozbudzać Cię przed snem. Wybierz pojedynczą lampę taką jak lampa wisząca Fost z delikatnym abażurem z czarnych prętów okręconych grubym sznurem w naturalnym kolorze, by zaprowadzić w sypialni wyjątkowy klimat;
  2. Oświetlenie punktowe - dodatkowe źródła światła w postaci kinkietów lub lamp stołowych takich jak lampa biurkowa Gizur, która bardzo dobrze sprawdzi się również w roli stolika nocnego, są idealne do czytania w łóżku lub tworzenia przyjemnej atmosfery. Możesz wybrać lampki z regulowanym natężeniem światła, by dobrać je do swoich potrzeb;
  3. Oświetlenie ambientowe, czyli taśmy LED lub lampy podłogowe, roztoczą w sypialni miękkie i przyjemne światło. Możesz oświetlać także podłużne krawędzie ścian lub przestrzenie pod meblami, aby subtelnie rozjaśnić wnętrze.

Choć warto zapamiętać te inspiracje, sypialnia z pewnością powinna być w ciągu dnia oświetlona światłem naturalnym. Jeżeli jednak chodzi o światło sztuczne, używane wieczorem i nocą, pamiętaj, by nie było ono zbyt jaskrawe i zimne - z pewnością nie pomoże Ci ono dobrze się wyspać.

Zainspiruj się: Sypialnia i pokój dziecka w jednym - sprawdź nasze pomysły na aranżacje!

Górne oświetlenie oraz lampki nocne to obowiązkowe oświetlenie sypialni.

Jak urządzić małą sypialnię?

Jak może wyglądać funkcjonalna mała sypialnia? Inspiracje, którymi się z Tobą podzielimy, będą dotyczyły wnętrza, które ma służyć przede wszystkim relaksowi oraz regeneracji. A zatem, jeśli zastanawiasz się nad tym, jak urządzić sypialnię, która cechuje się niewielkimi gabarytami, spieszymy z pomocą. Oto, na co warto zwrócić w tym wypadku uwagę:

Zainspiruj się: Malutka sypialnia - jak urządzić umiejętnie jej wnętrze?

  1. Odpowiednie umeblowanie - meble o minimalistycznej konstrukcji, wielofunkcyjne, składane - takich szukaj za każdym razem, przygotowując aranżacje sypialni, które są małe;
  2. Optymalizacja przestrzeni - wykorzystaj centymetr: instaluj na ścianie półki, takie jak np. czarna półka ścienna Modo, na której pomieścisz najważniejsze drobiazgi. Wykorzystuj schowki, np. te skonstruowane pod łóżkiem;
  3. Iluzja przestrzeni - stworzysz ją za pomocą luster, jasnych kolorów odbijających światło oraz tapet, których odpowiednio dobrane wzory pomogą Ci w budowaniu złudzeń optycznych i sprawianiu wrażenia, że dana ściana jest np. dłuższa i wyższa niż w rzeczywistości;
  4. Rozsądna ilość dekoracji - jeśli nie będziesz przytłaczać nimi przestrzeni, będzie ona przestronna i łatwiej będzie Ci się w niej relaksować;
  5. Prawidłowa organizacja - to podstawa w niewielkich wnętrzach. Jeżeli nurtuje Cię, jak urządzić sypialnię w małym pomieszczeniu, przede wszystkim regularnie dbaj i to, by nie gromadziły się w niej zbędne przedmioty. Rób przeglądy, porządki, przeglądaj raz na jakiś czas szuflady - i pozostaw w nich jedynie to, czego naprawdę potrzebujesz.

Zainspiruj się: Jak urządzić sypialnię w bloku?

Przytulna sypialnia a praktyczne umeblowanie

Interesuje Cię, jak powinna wyglądać funkcjonalna, ale także przytulna sypialnia? Inspiracje, którymi chcemy się z Tobą podzielić, będą dotyczyć wyboru praktycznych mebli, za pomocą których zbudujesz ciepłą atmosferę.

Czym zatem powinien charakteryzować się praktyczny i pełen przytulności wystrój? Sypialnia zaaranżowana w ten sposób powinna być umeblowana sprzętami o prostej, wręcz minimalistycznej konstrukcji. To zawsze łączy się z funkcjonalnością, ponieważ oszczędny design mebli z reguły został zaproponowany przez projektanta nie bez powodu. Prześledź tę zależność, przyglądając się aranżacjom loftowym, skandynawskim czy rustykalnym lub prowansalskim. Nawet ta ostatnia estetyka, choć kojarzy się nam z delikatnymi rzeźbieniami i ozdobnymi przetarciami mebli, jednocześnie stawia na ich maksymalną praktyczność, kojarząc się z prostymi, lekko oheblowanymi otwartymi półkami.

To jednak nie wszystko, co powinna zawierać przytulna sypialnia. Aranżacje tego miejsca często charakteryzują się użyciem naturalnych materiałów, takich jak olejowane drewno, stal pokryta farbą pozbawioną substancji rozpuszczalnikowych, a także tekstylia takie jak bawełna, wełna lub len. Pojawiają się one w wielu stylistykach, takich jak rustykalna, scandi i jej pokrewne, boho, japandi czy loftowa, więc masz z czego wybierać.

Gdy urządzasz takie wnętrze jak sypialnia, inspiracje i kolory, których poszukujesz, powinny uwzględniać to, że dla każdego przytulność oznacza odrobinę co innego. Jedni będą sobie bowiem cenić klimat jak z wiejskiej chaty, inni bardziej nowoczesny wystrój. Sypialnia w tym wypadku będzie zawierać wiele akcentów osobistych, takich jak zdjęcia w ramkach, by zrównoważyć surowość umeblowania. Wybierz, do której estetyki jest Ci bliżej i zaaranżuj pokój sypialny, w którym poczujesz się naprawdę bezpiecznie i komfortowo.

Zainspiruj się: Jak urządzić wnętrze w stylu prowansalskim?

Styl boho w połączeniu z roślinami oraz bielą gwarantują wysoką przytulność.

Jakie kolory wybrać do sypialni?

Na jakie kolory powinna być pomalowana sypialnia? Inspiracje, którymi chcemy się z Tobą podzielić, będą oscylowały nie tylko wokół trendów, ale przede wszystkim wokół tego, jak dana barwa oddziałuje na ludzką psychikę. Zakładając, że poszukujesz odcieni, które pomagają w wieczornym wypoczynku, podpowiadamy, że Twoja sypialnia powinna być pomalowana na kolory w miarę neutralne, które nie będą niepotrzebnie pobudzać Cię przed snem.

Jak urządzić sypialnię, by pod względem kolorystycznym była jednym z najbardziej kojących miejsc w domu? Są na to sposoby - wystarczy, że skupisz się na następujących barwach:

  • błękit - to świeży i uspokajający kolor, dzięki któremu z łatwością stworzysz pełną łagodności atmosferę;
  • szarość - wprowadzi do wnętrza delikatność i elegancję. W zestawieniu np. z bielą tworzy pełną subtelności kompozycję;
  • zieleń - podobnie jak błękit, ma właściwości uspokajające. Kojarzy się z naturą i pozytywnie oddziałuje na wzrok, co może być dla Ciebie szczególnie istotne, jeżeli pracujesz przy komputerze;
  • pastelowy róż - to pełen romantyzmu i delikatności barwa, która jest łagodna dla oczu i pomaga w stworzeniu atmosfery ciepła i przytulności;
  • beż - to kolor ponadczasowy, neutralny, dodający elegancji, ciepła i przytulności. Dzięki niemu sypialnia może wydawać się jaśniejsza i większa, niż jest w rzeczywistości. To barwa, która bardzo dobrze komponuje się z innymi kolorami.

Aranżacje sypialni powinny uwzględniać oddziaływanie kolorów na człowieka. Jeżeli lubisz w swoim pokoju do spania hasać jak tygrysek, postaw na intensywne odcienie różu i pomarańczu, a nawet czerwieni - pamiętaj jednak, żeby koniecznie łączyć je np. z szarościami, przeciwnym razie w dłuższej perspektywie trudno Ci będzie wypocząć w tak urządzonej przestrzeni.

Zainspiruj się: Sypialnia jasny fiolet - oaza spokoju czy odrobina szaleństwa? Zobacz!

Błękit to relaksujący kolor, który doskonale sprawdzi się w sypialni.

Niewiele wnętrz jest tak istotnych dla człowieka, jak sypialnia. Inspiracje na jej urządzenie są różnorodne w zależności od tego, jaką estetykę wolisz oraz w jaki sposób lubisz wypoczywać. Nie bez znaczenia jest także specyfika wnętrza, w którym aranżować będziesz miejsce do spania. Niezależnie jednak od tego, jak będzie wyglądać Twoja sypialnia (inspiracje i kolory znajdziesz nie tylko w tym wpisie), przypominamy, że meble, które zwiększą funkcjonalność tego pomieszczenia, a także dodadzą mu uroku, znajdziesz w Vokato!

 
Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka literatury: pożera książki, czasem sama coś pisze. Pasjonatka historii lokalnej, a zwłaszcza dziejów rodzinnej miejscowości, czyli wsi Łąg w gminie Czersk. W latach 2018-2022 pracowała jako korektorka w tygodniku “Czas Chojnic”. Od poprawiania cudzych tekstów przeszła do tworzenia swoich.

Skomentuj i oceń artykuł

Podobne artykuły